1. Ana Sayfa
  2. Dynamics 365
  3. Dynamics 365 Finance and Operations Arayüzünden Yetki Tanımı Nasıl yapılır?

Dynamics 365 Finance and Operations Arayüzünden Yetki Tanımı Nasıl yapılır?

 

Bu yazıda Dynamics 365 Finance and Operations arayüzünden yetki nesnelerinin nasıl oluşturulduğunu anlatacağım. Önceki yazımda fatih.test kullanıcısının nasıl oluşturulduğunu anlatmıştım. Bu kullanıcıyı baz alarak bir örnek yapacağım. Kullanıcının system user hariç tüm rollerini sildim. Yeni bir rol tanımı yapıp belli bir nesneye yetki vereceğim.


Resim-1

Sadece System user rolü ile uygulamaya girdiğinizde Resim-2’de olan menüleri görebiliyorsunuz.


Resim-2

Bu örnekte sadece All Customers formuna yetkisi olan bir rol tanımı yapacağım.


Resim-3

Öncelikle All Cutomers
ismini buluyoruz. Ben geliştirme ortamından baktım. Form üzerinden de görebilirsiniz. CustTableListPage


Resim-4

Uygulamamızı admin yetkisi olan bir kullanıcı ile açıp System Administration -> Securtiy Configuration formunu açıyoruz. Privileges sekmesine gelip Create
new diyoruz. Açılan pencereden isim girip tamam diyoruz.


Resim-5

Oluşan privilege için yetki tanımı yapmalıyız. Biz bir Display Item’a yetki vermek istiyoruz. Display menü Item kaydı üzerindeyken Add referances diyoruz. Açılan pencerenden CustTableListpage’i filtreleyip seçiyoruz. Tümünü Grant seçip Ok diyoruz. Yetki tanımını yapmış olduk.


Resim-6

Duties sekmesine gelip yeni diyoruz. İsim girip oluşturuyoruz.

Resim-7

Oluşan Duyt üzerinden Privilege eklemek için Add Referance deyip oluşturduğumuz Privilege‘i seçiyoruz.


Resim-8

Rol sekmesine gelip yeni bir rol oluşturuyoruz.


Resim-9

Benzer şekilde önceden oluşturduğumuz Duty‘i referans olarak ekliyoruz.

Resim-10

Bu işlemlerden sonra rol yetki tanımlaması bitti ancak öncelikle bu nesneleri Publish etmemiz gerekiyor.

Resim-11

Yetki nesnelerini yayınladıktan sonra kullanıcınız üzerine gidip Assign Roles deyip açılan ekrandan oluşturduğumuz rolü seçip ekliyoruz.


Resim-12

Test kullanıcımızla tekrar sistem giriş yaptığımızda yetki verdiğimiz menüyü göreceğiz.


Resim-13

Bu yazıda uygulama üzerinden yetki nesnelerinin en basit haliyle nasıl oluşturulacağını anlatmaya çalıştım. Bu şekilde ekrandan oluşturmak benim biraz alışık olmadığım bir kullanım ben geliştirme ortamından oluşturmayı tercih ediyorum. Ayrıca ekrandan oluşturduğunuzda nesneler oluşmuyor. Dolayısıyla başka ortamlara taşımak için Export-Import kullanmanız gerekiyor. Bu özellikten de bahsedeceğim. Ayrıca geliştirme ortamı üzerinden nasıl yetki tanımları yapılır sonraki yazımda anlatacağım. Yetki çok geniş bir konu tüm ayrıntılarına değinmeye çalışacağım.

Selamlar.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:
www.mshowto.org

www.fatihdemirci.net

TAGs: Microsoft Life Cycle Services, LCS, , Azure DevOps, Security, Microsoft Dynamics 365, MsDyn365FO, MsDyn365CE, MsDyn365, , Power Automate, Power Apss, Power Virtual Agents, Dynamics 365 , Dynamics 365 ERP, Dynamics 365 CRM

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2005 yılında Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldum. Okulda ve ilk iş tecrübelerimde farklı yazılım dilleri kullandım. 2007 yılında Akşam gazetesinde işe başladım ve Microsoft Dynamics 365 (eski adıyla Axapta) ile orda tanıştım. Hiç duymadığım bir dil olan X++ kullanılıyordu. Kısa sürede adapta oldum ve kariyerimi bu alanda şekillendirdim. Bir kaç iş değişikliğinde sonra kendi firmamı kurdum. Şu anda DMR de yönetici ortak ve Çözüm mimarı olarak çalışmaktayım. 2010 yılında MCT oldum. Birçok faklı ortamda eğitimler verdim. Bloğum ve Youtube kanalımda tecrübelerimi paylaşmaktayım.

Yorum Yap