1. Ana Sayfa
  2. Dynamics 365
  3. Microsoft Power Platform’u Tanıyalım!

Microsoft Power Platform’u Tanıyalım!

featured

Bu yazıda Microsoft Power Platform‘u tanıtmaya çalışacağım. Power Platform
Microsoft‘un Low Code ürünlerinin genel adıdır. Low Code hiç kod yazmadan veya çok az koda yazarak analizler ve uygulamalar oluşturabilmek manasına geliyor. Bu geliştirmeleri yapabilmek için ileri seviye kod bilgisi gerekmiyor. Firmalarda Power user dediğimizi teknolojiden anlayan ve ihtiyaçları tasarlayabilecek algoritma bilgisi olan kişilerin hızlıca uygulama geliştirebilmesine imkân sağlıyor. Bu sayede çok daha az maliyetlere çok daha hızlı çözümler üretilebiliyor. İş birimleri tarafından geliştirilebildiği için daha işe odaklı doğru çözümlerin ortaya çıkması mümkün oluyor. Şimdi tek tek inceleyelim.


Resim-1

Power BI Microsoft’un bulut tabanlı iş zekâsı ve iş analitiği platformudur. Power BI birçok veri kaynağından veri alıp bunu anlamlı raporlar haline getirebilir. İstenilen şekilde görselleştirme imkânları sunar. Power BI kolay ve kullanıcı dostu ara yüzü ile de iş analistleri ve üst düzey yöneticilerin kolaylıkla adapte olabileceği bir çözümdür. Raporlarda yetkilendirme yapabilir. Ayrıca raporları SharePoint‘te gibi birçok platformla paylaşabilirsiniz. Embeded Power BI ile uygulamalarına gömülü hale getirebilirsiniz. Power BI bir bulut servisidir. Yani kullanmak için tek yapmanız gereken powerbi.com adresini kayıt olmaktır.


Resim-2

Power Apps, iş gereksinimleriniz için özel uygulamalar oluşturmak üzere hızlı bir uygulama geliştirme ortamı sağlayan uygulamalar, hizmetler, konektörler içeren bir platformudur. Power Apps kullanarak, CDS (Common Data Service) veya çeşitli çevrimiçi ve şirket içi veri kaynaklarından (SharePoint, Excel, Office 365, Dynamics 365, SQL Server vb.) veri alarak kolayca mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz. Bu geliştirmeler genelde İş analistleri veya Power user dediğimiz departmanlardaki kişiler tarafından geliştirilebilir. Çok kısa sürelerde firmaların mobil ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretme hem maliyet hem de esneklik açısında çok avantaj sağlamaktadır. Power Apps‘i 30 günlük deneme sürümüne veya topluluk planına ücretsiz kaydolarak deneyebilirsiniz.

Power Automate

Power Automate, sık kullandığınız uygulamalar ile hizmetler arasında otomatik iş akışları oluşturarak dosyaları eşitlemenize, bildirimler almanıza, veri toplamanıza ve daha fazlasını yapmanıza yardımcı olan bir hizmettir. Mevcut 300’ün üzerinde konektörü sayesinde uygulamalar arasında iş akışları kurabilirsiniz.

Aşağıdaki tabloda oluşturulabilecek akış tipleri özetleniyor.

Akış tipi Açıklama
Automated flows Bir olayla tetiklenen otomatik akışlar. Mesela belli bir kişiden gelen belli konulu bir maile istinaden aktivite oluşturma.
Instant flows Bir butona basıp tetiklenen akışlar. Masaüstünden veya mobilden tekrarlanan akışlar tetikleyebilirsiniz. Mesela tüm ekibinize mobilden bir bildirim gönderebilirsiniz.
Scheduled flows Zamanlanmış görevler. Mesela günlük veri yükleme.
Business process flows Firmadaki tüm çalışanlar için ayı işi nasıl yapacağının belirlendiği akışlar oluşturma.
UI flows Masaüstü ve Web uygulamalarınızdan tıklama ve klavye olaylarını kaydedip sonra bu manuel adımların oynatılmasını otomatikleştirebilirsiniz.


Resim-3

Power Virtual Agents, yazılımcıya veya veri bilimciye ihtiyaç duymadan, kod içermeyen bir grafik arabirimi kullanarak güçlü botlar oluşturabileceğiniz bir üründür. Power Virtual Agents, bugün sektördeki bot yapımı ile ilgili birçok önemli sorunu ele alıyor. Konu uzmanları ile botları oluşturan geliştirme ekipleri arasındaki boşluğu ve bir sorunu tanıyan ve sorunu gidermek için botu güncelleyen ekipler arasındaki uzun gecikmeyi ortadan kaldırır. Ayrıca, özel bir konuşma çözümü kurmak ve sürdürmek için gereken BT çabasını en aza indirir.

Bu yazıda Power Platform‘u tanıtmaya çalıştım ilerleyen yazılarımda nasıl uygulamalar yapabiliriz anlatmaya çalışacağım.

Selamlar.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:
www.mshowto.org

www.fatihdemirci.net

TAGs: Microsoft Dynamics 365, MsDyn365FO, MsDyn365CE, MsDyn365, Power BI, Power Automate, Power Apps, Power Virtual Agents, Dynamics 365 ERP, Dynamics 365 CRM

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2005 yılında Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinden mezun oldum. Okulda ve ilk iş tecrübelerimde farklı yazılım dilleri kullandım. 2007 yılında Akşam gazetesinde işe başladım ve Microsoft Dynamics 365 (eski adıyla Axapta) ile orda tanıştım. Hiç duymadığım bir dil olan X++ kullanılıyordu. Kısa sürede adapta oldum ve kariyerimi bu alanda şekillendirdim. Bir kaç iş değişikliğinde sonra kendi firmamı kurdum. Şu anda DMR de yönetici ortak ve Çözüm mimarı olarak çalışmaktayım. 2010 yılında MCT oldum. Birçok faklı ortamda eğitimler verdim. Bloğum ve Youtube kanalımda tecrübelerimi paylaşmaktayım.

Yorum Yap