Dell Enterprise Altyapı Planlama Aracı
 1. Anasayfa
 2. Üretici Teknolojileri

Dell Enterprise Altyapı Planlama Aracı

0

Dell Enterprise Infrastructure Planning Tool (EIPT), Sunucu ve altyapı ekipmanlarını maksimum verimlilik için planlamalarına ve ayarlamalarına yardımcı olmaktadır. Çok çeşitli yapılandırma esnekliği ve çevresel girdiler sunan bu dashboard, BT ortamınızın doğru boyutlandırılmasına yardımcı olmaktadır.

EIPT, altyapı boyutlandırma amaçları için çok sayıda ürünü ve yapılandırmayı destekleyen model odaklı bir araçtır. EIPT modelleri, tipik kullanım durumlarını temsil eden çalışma koşullarına sahip donanım ölçümlerine dayanır. İş yükleri, güç tüketimini büyük ölçüde etkileyebilir, yani aynı yüzde CPU kullanımı ve farklı iş yükleri, çok farklı güç tüketimine yol açabilir. Bir modelde tüm iş yükü, çevre ve müşteri veri merkezi faktörlerini kapsamak ve herhangi bir güvenle yüzde doğruluk rakamları sağlamak mümkün değildir. Bununla birlikte, Dell Technologies bazı değişiklikler için tahmin etmektedir, ancak garanti vermemektedir. Her zaman EIPT tahminlerini kendi gerçek iş yükleri altında gerçek ölçümlerle doğrulamaları önermektedir.

Buradan EIPT sayfasına giriş yapıyoruz. Bizleri planlama aracı giriş sayfası karşılamış olacaktır. Bizleri solution ayarları karşılayacaktır. Planlama aracını oluşturmadan önce kabinimizin voltage,emisyon değerlerini buradan ayarlayabiliriz. Ayrıca lifecycle sürecini de işletebilirsiniz. Örneğin bu kabinde bulunan 6 adet rack sunucu 5 yıl sonra eos olacak gibi.

Resim-1

Burada ürün kataloğundan sunucu,storage veya network ürünlerinden seçtikten sonra boş alana bırakmamız yeterli olacaktır. Bizlere kabin oluşturup seçtiğimiz donanım bileşenini içine atmış olacaktır. Sadece rack sunucu değil, tower, blade, vxRail sunucu dahi ekleyebilirsiniz.

Resim-2

Kabinde sunucuların yerlerini tutup herhangi bir slota yerleştirebiliriz. Bizlere sunucuyu slot üzerine bırakır iken slot numarasını göstermiş olacaktır. Ayrıca bu kabine eklediğimiz her sunucunun çıktısı olarak giriş gücünü, hava akış hızını, akımını , ses seviyesini , ağırlığını bizlere de üstteki menüde göstermektedir.  Enerji maliyetini Türkiye’de 3.27 TL/kWh olarak hesaplanabilir.

Resim-3

Yine aynı şekilde oluşturmuş olduğumuz kabindeki sunucuların aynı marka model var ise kabin yedekliliği açısından sağ menüden duplicate/clone tıklayıp direk aynı oluşturduğumuzu clone çıkarmış oluruz. Gün sonunda “ınput” giriş gücü ,  hava akışı, maliyet, ses seviyesi bunların hepsi değişmiş olacaktır.

Action Items bölümünde aksiyon nesnelerini bizlere göstermektedir. Ürünle ilgili kabine yerleştirildiğindeki aksiyon aslında bizlere bildirim olarak göstermektedir.

Resim-4

Sağ üst “Export Solutions” menüsünden oluşturduğumuz planlama tool’nu indirebilirsiniz.

Resim-5

Yeni bir solution eklediğimizde önceden oluşturduğumuz tool silinmemektedir.

Resim-6

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Dell Enterprise Infrastructure Planning Tool, tool, EIPT, Altyapı, Planlama, Dell

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 1
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Batuhan DEMİRDAL, 13 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda Sistem Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Microsoft Sistem Mühendisliği sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış ve “Microsoft MCSA” ünvanını almıştır. VMware Sanallaştırma Platformu sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış olup VMware VExpert ünvanını almıştır. 2020 yılı itibari ile VMware VExpert PRO ve VExpert SECURİTY ünvanı almıştır. Dell Poweredge Sunucu’ya Müdahale Konusunda Yetkili Sertifikaya sahiptir. Sanallaştırma , Hyper-Converged ve Cloud iş alanında aktif olarak çalışmalar ve projeler yürütmeye devam etmektedir. Batuhan DEMİRDAL, Bilgi Teknolojileri Kıdemli Danışman olarak görev yapmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir