İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. Dell EMC Unity 400F Storage Kurulumu – Bölüm 1

Dell EMC Unity 400F Storage Kurulumu – Bölüm 1


– Bölüm 1. Bu yazımızda Dell EMC yeni ürünü olan Dell EMC Unity 400F Storage ilk kurulum ve yapılandırma adımlarını anlatıyor olacağız.

Dell EMC ile orta ölçekli yapılarımızda iş yüklerinizin sürekli ve yüksek performanslı çalışmasını sağlar. Dell EMC Unity 400F ortamınızda SAN vee NAS olarak yüksek performans kullanabilirsiniz. Dell EMC Unity 400F Snapshot ( Anlık Görüntüleme ), Local Network ve Remote Network üzerinde Replikasyon işlemlerini yapabilirsiniz. Ayrıca VMware, Microsoft ve OpenStack gibi sistemler çalışabilmektedir.

Konunun tüm yazıları için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Dell EMC Unity 400F Storage Kurulumu – Bölüm 1

Dell EMC Unity 400F Storage Kurulumu – Bölüm 2

Dell EMC Unity 400F ilgili teknik bilgiler aşağıdaki gibidir.

Product Spec Sheet Unity All-Flash Tech Specs
Product Data Sheet Unity All-Flash Data Sheet
Included Software Unity Base Software
Unisphere Management
Remote Protection
Local Protection
Ecosystem Integration
Max Raw Capacity 4.0  PB
Protocol Fibre Channel
NFS
SMB 3.0 (CIFS)
iSCSI
Storage Drives 2.5″ SAS/Flash (2U), 25 drives
Min/Max Drives 5/250
CPU 2 x Intel Xeon E5-2630 8-Core 2.4 GHz
Memory per Array 96 GB
VVols 9000
Product Unity Products
Solution For Mid-Range Storage
Storage Consolidation
Browse By All-Flash Storage
Primary Storage

Dell EMC Unity 400F ilk kurulum ve yapılandırılması için Unity Connection Utility yazılımını kuruyoruz ve çalıştırıyoruz. Unity Connection Utility ekranında Auto Discover modu ile Dell EMC Unity 400F Storage ortamımızdaki DCHP Server üzerinde aldığı IP Address ( IP Adresi ) ile üzerinden Dell EMC Unity 400F üzerindeki gerekli kurulum ve yapılandırmayı yapabilirsiniz. Manual Discover modu ile yapılandırmayı bir USB Flash üzerine yazarak daha sonra Dell EMC Unity 400F üzerinde yapılandırabilirsiniz. Yani Auto Discover modu Online olarak yapılandırma Manual Discover modu Offline olarak yapılandırma şeklidir.


Resim-1

Unity Connection Utility yazılımı ile Dell EMC Unity 400F ortamdaki DCHP Server üzerinden aldığı IP Address ( IP Adresi ) ile bulunuyor. Next diyerek Dell EMC Unity 400F kurulumu ve yapılandırmaya devam ediyoruz.


Resim-2

Configure Network Information ekranında Name bölümüne Dell EMC Unity 400F için bir isim belirliyoruz.


Resim-3


Resim-4

Use a static IPv4 address diyerek Dell EMC Unity 400F üzerinde Management IPv4 Address bölümüne ortamımızda kullanılmayan bir IP Address ( IP Adresi ) Dell EMC Unity 400F üzerindeki Management portu için bir IP Address ( IP Adresi ) tanımlıyoruz. Gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-5

Review Configuration ekranında Dell EMC Unity 400F üzerinde yapmış olduğumuz yapılandırmanın bir özetini görüyoruz. Gerekli yapılandırmanın Dell EMC Unity 400F üzerinde yapılandırması için Configure diyoruz.


Resim-6

Deploy ekranında Dell EMC Unity 400F üzerinde yapmış olduğumuz yapılandırmanın cihaz üzerinde yapılandırıldığını görüyoruz.


Resim-7

;
Resim-8

Start Unisphere : IP Address ( IP Adresi ) üzerine tıklayarak Dell EMC Unity 400F üzerindeki Management konsolunu açıyoruz.


Resim-9

Internet Explorer üzerinde Dell EMC Unity 400F Management konsolu açılıyoruz. Continue to this webpage (not recommended) diyerek sertifika hatasını geçiyoruz.


Resim-10

Dell EMC Unity 400F üzerinde Management konsolunun default olarak gelen Username ( Kullanıcı Adı ) ve Password ( Parola ) aşağıdaki şekildedir.

Username ( Kullanıcı Adı ) : admin

Password ( Parola ) : Password123#


Resim-11

Dell EMC Unity 400F üzerinde Management konsolunun default olarak gelen bilgileri yazıyoruz ve Login diyoruz.


Resim-12

Unisphere Configuraiton Wizard ekranı geliyor karşımıza Dell EMC Unity 400F üzerinde yapılandırmaya Unisphere Configuration Wizard ekranından yapabiliriz ya da konsol üzerindeki menülerle de yapabilirsiniz. Unisphere Configuration Wizard yardımıyla gerekli yapılandırmayı yapacağımız için Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-13

Copyright ekranında lisans sözleşmesini Accept license agreement diyerek kabul ediyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-14

Admin and Service Password ekranında Storage üzerindeki Default Admin Password ( Yönetici Parola ) ve Service Password ( Servis Parola ) değiştiriyoruz. Set service password the same as admin password seçeneği işaretli olursa eğer Admin Password ( Yönetici Parola ) için belirlemiş olduğumuz Password ( Parola ) ile Service Password ( Servis Parola ) ayni olacaktır.  Set service password the same as admin password seçeneğini kaldırarak Service Password ( Servis Parola ) farklı bir Password ( Parola ) belirleyebilirsiniz.


Resim-15

Admin and Service Password ekranında gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.


Resim-16

Unisphere Licenses ekranında EMC Account Login sayfasinda bir hesap açarak cihaz için gerekli olan .lic uzantılı license ( lisans ) dosyasını indirebilirsiniz. Install License diyoruz.


Resim-17

Select License File ekranında Browse diyerek EMC Account Login sayfasinda indirmiş olduğumuz .lic uzantılı license ( lisans ) dosyasını gösteriyoruz.


Resim-18

Select License File ekranında Browse diyerek EMC Account Login sayfasında indirmiş olduğumuz .lic uzantılı license ( lisans ) dosyasını gösterdikten Finish diyerek Dell EMC Unity 400F üzerinde yapılandırmasını sağlıyoruz.


Resim-19


Resim-20

Results ekranında gerekli licenses ( Lisans ) yapılandırmasının tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek Install License ekranını kapatıyoruz.


Resim-21

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

 

TAGs : Dell EMC Unity 400F Storage kurulumu, , , , , Dell EMC Unity 400F Storage, , , , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Baki ÇUBUK 1985 K.D.Z Ereğli doğumludur.1998 yılında başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2003 yılında profesyonel hayata atılarak başlamıştır. 16 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektörü içerisinde farklı rollerde görev almıştır. Bilişim sektörüne K.D.Z Ereğli faaliyet göstermiş olan Ebil Bilgisayar bünyesinde 2003 - 2007 yılları arasında Teknik Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Ebil Bilgisayar bünyesinde kurulan AVASOFT Yazılım ve Danışmanlık firmasından çelik sektörü için üretilen Avasoft yazılımı Logo Tiger ve ETA Muhasebe yazılımlarına 2005 - 2007 yılları arasında Yazılım Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2007 yilinda vatani görevi nedeniyle bu firmadaki görevlerinden ayrılmıştır. Vatani görevini tamamladıktan sonra 2008 - 2009 yılları arasında Bilge Adam Bilişim Grubu'nda Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimi alarak eğitimini Üstün Başarı ile tamamlamıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren InterComp Bilgisayar bünyesinde 2009 - 2011 yılları arasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmadaki görevinden Eylül 2011 yılında ayrılarak 2011 yılından itibaren Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş bünyesinde Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında Türkiye’de tüm 4 ve 5 yıldızlı otellerin IT Manager – Group IT Manager – Head of IT – IT Director pozisyonundaki profesyonel Bilgi İşlemcileri bir araya getirmek için kurulan HOTELS CIO Kurucu Üye olarak görev almaktadır. 2005 yılında bilişim sektöründeki Türkçe içeriği arttırmak ve Microsoft’a ait ürünler ile ilgili çözümler sunmak için oluşturulmuş bağımsız bir organizasyon olan Mshowto bünyesinde yazar olarak görev almaktadır. 2017 yılında Türkiye’de bilişim sektörüne yön veren, kâr amacı taşımayan, gönüllülerden oluşan profesyonel bir sosyal insiyatif olarak kurulan CIO Turkey bünyesinde kurucu üye olarak görev almaktadır.

Yorum Yap