1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. Kaspersky Endpoint Security Client Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kaspersky Endpoint Security Client Kurulumu Nasıl Yapılır?


Ruijie Teknoloji Günü

Kaspersky’nin istemci kurulumu hakkında detaylı bir anlatım yapmak istedim. Aşağıda arayüzü görüyoruz dikkat ettiyseniz 1, 2 ve 3 diye ayırdım. İlk olarak gri renk tonundan bahsetmek gerekirse, buradaki kullanıcılar henüz programın kurulmadığı ve herhangi bir atama yapılmadığı anlamına gelmektedir. Client kurulumunda dikkat etmemiz gereken ilk nokta burasıdır. Eğer client’a kurulum yapacaksanız Unassigned Computers altındaki bilgisayarları Managed Computers altına taşımamız gerekiyor. Kısaca Gri olan yerler yönetilemez. Bu adımın nasıl yapılandırılacağını gösteriyor olacağım.


Resim-1


Resim-2

Henüz yönetilebilen alan altında olmayan bilgisayarı bulmak için Unassigned Computers > Search açıyoruz. Aşağıdaki panelde aramak istediğimiz bilgisayarın ismini Computer Name kısmına giriyoruz veya isminden emin değilsek örneğin D*şeklinde yazıp D harfi ile başlayanları getirmiş oluyoruz. Ve bu adımdan sonra yapmamız gereken ise ilgili bilgisayarın üstündeyken Mouse sağ tıklayıp All Tasks > Move To Group ve daha sonra ilgili gruba alıyoruz.


Resim-3


Resim-4

Test amaçlı Virus-PC oluşturmuştum ve uzaktan virüs programını bu makinama kuracağım. Yukarıda nasıl search edip makinamı arayıp bulacağımdan bahsetmiştim. Şimdi ise nasıl kurulum yapacağımızı görelim. Kurulum yapmak istediğimiz bilgisayarı sağ tıklayıp install application seçiyoruz.


Resim-5

Bu adımda iki tool kurmamız gerekiyor. İlki Kaspersky Security Center Network Agent. Eğer bu adımı yapmadan direk virüs programı kurulumuna geçebilirseniz kurulumda başarısız olacaksınız. Network Agent Kurulumu ile devam ediyoruz.


Resim-6

Aşağıdaki adımda herhangi bir değişiklik yapmadan devam ediyoruz.


Resim-7

Karşımıza kullanıcı adı kısmı geliyor Bu adımda dikkat edilmesi gereken iki nokta var;

1)      Workgroup Bilgisayarı ise: Administrator hesabı aktif hale getirilmelidir.(Lokal Admin! )

2)      Domain Bilgisayarı ise: Admin hakkına sahip bir kullanıcı olması gerekmektedir.


Resim-8

Bu adımda herhangi bir değişiklik yapmadan devam ediyoruz. Zaten kurulum bitince Restart etmemiz gerektiğini söylüyor.


Resim-9

Eğer yukarıdaki adımda bilgisayarı Managed Computers altına almayı unuttuysanız bu adımda Move unassigned computers to the group dedikten sonra ilgili gruba alabilirsiniz. Burada daha fazla grup oluşturmak isterseniz Managed Computers üzerinde sağ tıklayıp New > Group demeniz yeterlidir.


Resim-10

Evet diğer adıma geçtim kurulum yapmak isterken aşağıdaki gibi bir hata ile karşılaştım bu hatayı almamızdaki olası iki sebep şudur;

1)      Güvenlik duvarınız açık konumdadır (Güvenlik Duvarı Kapalı Konumda olmalıdır )

2)      Local admin hakkınız yoktur. Burada Domain admin hakkı ile karıştırılmamalı. Bunun için Local admin hakkına sahip bir kullanıcı yaratılmalıdır veya ilgili kullanıcıya bu hak verilmelidir.  (Workgroup için)

3)      Domain kullanıcıları için admin hakkına sahip kullanıcının şifresini biliyor iseniz kullanıcı adı ve parolasını yazmanız yeterlidir.

4) Son olarak ise daha önceden kurulmuş virüs programları varsa kaldırılmalıdır. Özellikle Norton gibi programları kullanıyorsanız unistaller tool unu kullanmanızı öneririm.


Resim-11

Yukarıdaki dediğim ayarları yaptıktan sonra adımları tekrar ettiğinizde kurulumda herhangi bir problem ile karşılaşmayacaksınız.


Resim-12

İlk adımımızda Network Agent kurulumunu gerçekleştirmiştik. İkinci adımımızda ise Kaspersky Endpoint Security 10 for Windows Kurulumunu gerçekleştireceğiz. Bunun için ilgili bilgisayar üzerinde sağ tıklayıp install application seçiyoruz ve aşağıdaki panel açılıyor.  Kaspersky Endpoint Security 10 for Windows seçeneği ile devam ediyoruz.


Resim-13

Bu adımda lisans seçiyoruz herhangi birini seçebiliriz ve devam ediyoruz.


Resim-14

Network Agent kurulumu yaparken bildiğiniz üzere hasan kullanıcısı ile devam etmek istemiştim fakat Local Admin hakkı olmadığı için işlem başarısız olmuştu. Burada administrator kullanıcısı veya bu hakka sahip bir kullanıcı seçiyoruz gerekli yerleri dolduruyoruz ve devam ediyoruz. Eğer bu bilgisayar domain’ de bulunan  bir bilgisayar olsaydı etkialanı\kullanıcı adı şeklinde yazmam gerekecekti


Resim-15

Buradan bilgisayarımı hangi Managed Computers altında görmek istiyorsak seçiyoruz ki yukarıda zaten bahsetmiştim.


Resim-16

Evet başarılı bir şekilde kurulumu gerçekleştirmiş olduk.


Resim-17

Client makinama geldiğimde ve lisans kısmından lisansımın başarılı şekilde aktif hale geldiğini görüyorum.


Resim-18

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

2008 yılından itibaren bilişim camiasının içerisindeyim. 11 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’ de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalıştıktan sonra kariyerimde değişiklik yaparak UAE’ nin en büyük bankası Emirates NBD bankasında kıdemli teknoloji mühendisi olarak devam etmektiyim. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım www.mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık ve yöneticilik yapmaktayım. 15+ konferansda konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve 7 E-Kitap yayınladım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE, MCPS, MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldükten sonra uzmanlık alanı değiştirerek Cloud and Datacenter MVP olarak devam etmekteyim.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 6 sene önce

    Eline sağlık Hasan