1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. Configuration Manager (SCCM) 2012 Client Cache Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?

Configuration Manager (SCCM) 2012 Client Cache Yönetimi Nasıl Yapılmalıdır?


Ruijie Teknoloji Günü

2012 ile istemci yönetiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de Client Cache yönetimidir. İstemcilerde bulunan ajanı aynı zamanda her istemcide bir Cache dizini oluşturur ve bu istemci için dağıtılan programların source dosyalarını bu dizin altında barındırır. Bu blog yazısında ilgili cache özelliğinin yönetiminde dikkat edilmesi gereken birkaç nokta incelenecektir.

Varsayılanda Configuration Manager 2012 istemcisi dağıtılan paketleri %windir%ccmcache dizini altında tutar ve bu dizin için ayrılan disk boyutu 5120 Mb’dır.

Dağıtılan tüm paketler ve yazılım güncelleştirmeleri ek bir yapılandırma yapılmadığı takdirde bu varsayılan dizin içerisinde istemci üzerinde tutulacaktır.

Microsoft tarafından Cache dizini ile ilgili aşağıdaki öneriler sunulmaktadır:

  • Cache dizinini şifrelemeyin. Encrypted File System ile bu dizin şifrelendiği takdirde Configuration Manager bu dizin içerisine herhangi bir içeriği yükleyemeyecektir.
  • Required olarak dağıtılmış programlarda istemci içeriği bir kez yüklemeye çalışmayacaktır. Yüklemeyi tetiklemek için ilgili paketin yeniden dağıtılması gerekir.
  • Required uygulamaları için istemci otomatik olarak içeriği yüklemeye çalışacaktır. Yeniden yükleme zamanı istemci poliçesinin tetiklendiği andır.

Client Cache ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi ilgili dizinin içeriğinin otomatik silinip silinmediğidir. Yoğun program ve güncelleme dağıtımında bu dizin içerisinde dosyalar izin verilen boyuta kadar büyüyecektir.

Bu noktada ilgili dizin içerisindeki içeriği boşaltmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken konu istemcinin bu değişiklikten haberdar olmayacağı ve eğer gerekirse cache içerisindeki içeriği kullanmaya çalışacağıdır.

Bu dizin içeriğini silmek için aşağıdaki gibi bir vbs scripti kullanılabilir.

Dim ClientResource

Set objShell = WScript.CreateObject (“WScript.shell”)

Set ClientResource = CreateObject(“UIResource.UIResourceMgr”)

Set CacheInfo = ClientResource.GetCacheInfo

CacheInfo.TotalSize = 7680 ‘ Your new cache size in MB.

Aynı zamanda istemci dağıtımında aşağıdaki parametreler kullanılarak Cache yönetimi yapılabilir:

  • DISABLECACHEOPT – Bu ayar TRUE olarak ayarlanır ise istemci üzerinde CACHE ayarları yönetimi kapatılacaktır. Böylece kullanıcılar Denetim Masası üzerinde bu ayarı değiştiremezler.
  • SMSCACHEDIR – İstemci üzerindeki CACHE klasörünün dizinini tanımlar.
  • SMSCACHESIZE – İstemci üzerindeki CACHE dizininin boyutunu belirler.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap