İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Çok Basit Ama Güvenli Şifreler

Çok Basit Ama Güvenli Şifreler


Ruijie Teknoloji Günü

İnternette sörf yaparken, genellikle bir internet sitesine kayıt esnasında sıkılarak girdiğimiz ’lar artık şifremizin güvenliğini de arttırabilir.

Max-Planck Enstitüsü’nden araştırmacıların, yeni buldukları şifre oluşturma yöntemiyle ’yla hem basit hem de güvenli şifreler oluşturmak mümkün.

Küçük bir Java uygulaması kullanarak öncellikle şifrenizi ikiye bölüyorsunuz, kolay ve zor kısım olarak. Kolay kısım tahmin edebileceğiniz gibi sizin hatırlamanız gereken bölüm ve kolay kısmı girdikten sonra bilgisayar sizin için bir CAPTCHA oluşturuyor. Ondan sonra da p-CAPTCHA bileşimi ( şifrenin bütünü ) şifrenin kolay kısmını kullanarak şifreliyor. Sizin yapmanız gereken ise yalnızca şifrenin kolay kısmını girmek ve bilgisayarın size oluşturduğu CAPTCHA’yı okuyarak şifre olarak istediğiniz üyelik hesabına girmek.

Şifrenin kolay kısmını istediğiniz güvenlik seviyesine göre de kendiniz zorlaştırabilirsiniz. Uzmanlar, bir hacker bir şekilde Java uygulamasına ulaşsa bile CAPTCHA’nın bir insan tarafından okunması gerektiği için şifrenin ele geçirilmesinin çok zor olacağını söylüyor.

Ücretsiz olarak indirmek ve bilgi almak için, lütfen tıklayınız.

Kaynak

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1991 yılında İstanbul'da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi - Bilgi Yönetimi bölümünde ön lisans programını tamamladıktan sonra Ahmet Yesevi Üniversitesi - Management Information Systems ve Anadolu Üniversitesi - İşletme (AÖF) lisans programlarına devam etmektedir. System and Network, IT Security konuları ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Güvenlik Öğretiyoruz'un kurucularından aynı zamanda Türkiye'nin ilk MMORPG oyunu olan İstanbul Kıyamet Vakti'nde gönüllü olarak Game Master'lık yapmaktadır.

Yorum Yap