1. Ana Sayfa
  2. Windows 10
  3. Çocuklar, İnternet ve Windows 10 ile Aile Güvenliği

Çocuklar, İnternet ve Windows 10 ile Aile Güvenliği

092018_2048_ocuklarnter1.png

Ev ödevi, çevrimiçi oyunlar, sosyal ağlar, videolar, müzik ve daha pek çok konuda yardımcı olması için İnternet, çocuklar için muhteşem bir kaynak yalnız 1996 yılından bugüne Türkiye’de genel olarak herkesin kullanmaya başladığı internet dünyasının hepimizin bildiği gibi birde karanlık tarafı da var.

Artık tablet, akıllı telefon veya kendi bilgisayarlarına sahip olan çocuklarımızın, hangi içeriğe eriştiklerini ve İnternet’te neler yaptığını örenmek gittikçe zorlaşıyor.

İngiltere’de 12-15 yaşları arasında 515 çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada yüzde 14’ünün geçen yıl “olumsuz” bir çevrimiçi deneyime sahip olduğunu, yüzde 8’inin yabancılar ile görüştüğü, yüzde 2’si kendilerini rahatsız hissettiren cinsel içerikler gördüğünü ve yüzde 3’ü onları korkutan bir şey gördüğünü söyledi.

Araştırmadan da anlaşılacağı gibi bugünlerde bizlerin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri, çocuklarının internet ortamında güvende olmalarını sağlamaktır.

Bu konuya öncelikle oğlumuzun internette nasıl güvende tutarım sorusunun çözümünü aramak için başlayıp aslında bu alanda yapılan çalışmaların ne kadar çok olduğunu fark ettiğimde kaleme almanın hepimize bir nebze de olsa yardımcı olabileceğini düşündüm.

Tabi ki paylaştıklarımı uygularsanız sorunu tamamen ortadan kaldırırsınız gibi bir söylemim yok, amacım sadece bu konuda hepimizin daha fazla bilinçlenmesi.

Evet, çocuklarımız teknoloji içinde doğdu ve bu yaşam onların vazgeçilmez bir unsuru. Küçük yaşlarda bu yaşam tarzını ne kadar erteleyebiliyorsak yapıyoruz, yapmaya çalışıyoruz ama biraz daha büyüdüklerinde bazı önlemler almamız gerekiyor.

Bu sebeple bazı basit kurallar ve önemler alarak başlamalıyız.

Öncelikle çocuklarımızın tablet, telefon, bilgisayar vb. cihazları kendi odalarında yalnız olarak kullanmaya izin vermemenizi öneririm. Bu zamanları sizinle birlikte ortak alanlarda geçirmesi daha yararlı olacaktır.

Çocuklarımızın en çok kullandığı uygulamalara gelecek olursak , , başı çekiyordur sanırım. Tabi ki çocuklarımızın yaş ortalamasına göre sadece sıralama değişiyor olabilir ama sanırım hepsi izliyordur.

Resim-1

Youtube

Tavsiyem Youtube için, bunu kendi yaşına uygun içerikler yayınlayan YouTube Kids uygulaması üzerinden yapmaları daha yararlı olacaktır. IOS ve için sürümleri mevcut.


Şuan Dizi ve Film izlemek için popüler olan Netflix uygulamasını kullanıyorsanız, bu uygulamanın üzerinde de Ebeveyn kontrolünü sağlayan yaş sınırına ve içeriğe göre çocuğunuzun neleri izleyebileceğine karar verdiğiniz ve diğer profillere PIN koyarak güvenliğini sağlayabileceğiniz özellikler mevcut.

https://help.netflix.com/tr/node/24805

ile Aile Güvenliği

Windows 8 ‘den itibaren kullanabileceğimiz bu özellik ile çocuklarımızın erişeceği içerik türünden, bilgisayarın açık kalacağı zaman kısıtlamasına olanak tanıyor. Bununla birlikte erişim kısıtlamaları, lokasyon takibi ve yaş sınırlamaları gibi özellikleri kullanabiliyoruz.

Bunun için Windows 10 ayarlar üzerinden Aile & Diğer kişiler sekmesiyle devam edip yönergeleri izleyerek kolayca Windows’u çocuk ya da yetişkin kimin kullanabileceği ayarlayabiliyoruz.

Bunun için öncelikle çocuğumuz için bir mail hesabına ihtiyacımız olacak bunun için Outlook.com üzerinden hesap oluşturabilirsiniz.

https://signup.live.com/signup?mkt=tr-tr&rollrs=12&lic=1&uaid=410b47fed6b14fecbb10f59b5027da13

Daha Windows ayarlar bölümünden aşağıdaki adımları izleyerek Aile üyesi ekleyebilirsiniz.

Resim-2

Resim-3

Bu adımları tamamladıktan sonra girmiş olduğunuz mail adresine davetiye gönderilecek. Çocuğunuzun bilgilerini girdikten sonra buradaki işlemleri tamamlamış oluyoruz.

Resim-4

Artık https://account.microsoft.com/family üzerinden kendi hesabımızla giriş yaptığımızda çocuğumuzun aktivitelerini görebilir, Windows 10’u ve Xbox One’ı ne kadar süre , hangi zamanlarda kullanabileceğine karar verebilirsiniz.

Resim-5

Bunula birlikte;

  • İçerik kısıtlaması ve yaşa göre belirleyeceğiniz uygulama, oyun ve video kuralları oluşturup,
  • ve ile Güvenli arama özelliğini kullanabilirsiniz.

 

Resim-6

Son olarak, bence en önemli özelliklerinden birsi eğer çocuğunuzun Android akıllı telefonu varsa, Microsoft Launcher uygulaması ile lokasyon takibi yapabilirsiniz.

Resim-7

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:

https://www.mshowto.org

TAGs:Windows 10,Youtube, Facebook, Online oyunlar,,Netflix,Microsoft Edge,Internet Explorer,Android,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1979 İstanbul doğumludur. Trakya Üni. Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra sektörün önde gelen entegratör firmalarında çeşitli pozisyonlarda çalışmış şuan da Netaş’da Kurumsal Uygulama Çözümleri Danışmanı olarak çalışmaktadır. Yaklaşık olarak 12 yıldır Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisinde hizmet vermekte olup özellikle son 7 yıldır profesyonel olarak Microsoft Teknolojileri üzerine uzmanlaşmıştır.

Yorum Yap