1. Ana Sayfa
  2. Windows 10

Windows 10 Network Reset (Ağ Sıfırlama) Nasıl Yapılır?

Windows 10 Network Reset (Ağ Sıfırlama) Nasıl Yapılır?
+ - 0

Merhaba, bu yazımızda Windows 10′da Network Reset işlemine bakacağız. Network reset işlemi, sorun giderme sürecinde son çare olarak kullanılmalıdır. Denemeden önce bazı temel düzeltmelerin yapılması gerekmektedir. Sorun gidericiyi çalıştırmak genellikle sorunları çözebilir veya en azından sizi belli başlı çözümlere yönlendirebilir ancak tüm adımlardan sonra yine de başarılı olamazsanız veya ağ ayarlarınızı temizlemek istiyorsanız, Network Reset işlemi yardımcı olacaktır. Ağınızı sıfırladığınızda Windows, tüm Wi-Fi ağlarınız ve parolalarınızla birlikte Ethernet ağınızı unutur. Ayrıca oluşturduğunuz VPN bağlantıları veya Virtual Switch (Sanal Anahtarlar) gibi ek bağlantıları da unutur. Sıfırlama işlemi tüm ağ bağdaştırıcılarınızı yeniden yükleyerek diğer ağ bileşenlerini orijinal ayarlarına geri döndürecektir. Bilgisayarınızın ağda keşfedilebilir olmasını isteyip istemediğinizi seçtiğiniz Windows ilk kurulduğunda gördüğünüz soruları bile tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir. Peki Network Reset işlemini nasıl yapacağız?

Windows ayarlarına ulaşmamız gerekli bunun için, başlat‘a basıp daha sonra Ayarlar düğmesine tıklayabiliriz, arama kısmına Settings (ayarlar) yazıp ulaşabiliriz veya klavyedeki Windows + I tuşlarına basarak Windows ayarlarını açabiliriz.


Resim-1

Windows Settings (Windows Ayarları) ekranında Network & Internet (Ağ ve İnternet) ayarlarına gidiyoruz.


Resim-2

Network & Internet ayarlarına girdikten sonra soldaki menüden Status (Durum) sekmesini seçip ardından Network Reset (Ağ sıfırlama) butonuna tıklıyoruz.


Resim-3

Network Reset ekranında, ağımız sıfırlandığında bize ne olacağı konusunda bilgi veriyor ve yeniden başlatmanın gerekli olacağını bildiriyor. Ağı sıfırlamak ve bilgisayarımızı yeniden başlatmak için Reset Now (Şimdi Sıfırla) butonuna tıklıyoruz.


Resim-4

Ağ sıfırlama işlemi için onay isteyecektir, burada Yes (Evet) butonuna tıklayarak işlemleri tamamlıyoruz. Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra tüm ağ ayarlarınız sıfırlanmış olacaktır.


Resim-5

Umarım faydalı olmuştur. Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org/ linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Windows 10, Windows 10 Network Reset, Windows 10 Ağ Sıfırlama

Yazar Hakkında

1997 İstanbul doğumluyum. Küçük yaşlarda başlayan bilgisayar ile tanışma maceram, lisede Bilişim Teknolojileri bölümünü seçerek devam etti. 2016 yılında Kariyer Mimarı Bilişim Akademisinde Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimini tamamladım. 2017 yılında İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Plato Meslek Yüksek Okulunda, İnternet ve Ağ Teknolojileri bölümünden mezun oldum. 2017 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Şu anda Katre ISI firmasında Bilgi Teknolojileri Uzmanı olarak ve MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapıyorum.

Yorum Yap