İlginizi Çekebilir
Pardus 2011 Kurulumu
  1. Ana Sayfa
  2. Open Source
  3. CentOS 7 için Gitlab Kurulumu

CentOS 7 için Gitlab Kurulumu

gitlab

Bildiğimiz gibi yazılım işi ile ilgilenen kurum ve bireylerin en önem verdikleri konulardan biri kodların nerede ve nasıl saklandığıdır. bu işlem için kullanılan servislerden biridir.

Gitlab yazılım projelerinin kod depolama, kod geliştirme ve takibininin devamlılığı(continuous integration) için kullanılan açık kaynaklı bir depolama servisidir. Gitlab’ın en önemli özelliği birçok özelliğini ücretsiz olarak kullanabilmemizdir. Kendi sunucunuza kuracağınız topluluk sürümü(Community Edition) ile ücretsiz olarak kurumlarınızda kullanabilirsiniz.

Şimdi centos işletim sistemine gitlab kurulumu nasıl yapılır ondan bahsedelim.

Minimum Gereksinimler;

  • 8GB RAM, tüm yüklemeler için önerilen bellek boyutudur ve 100 kullanıcıya kadar destekler.
  • 2 çekirdek, önerilen çekirdek sayısıdır ve 500 kullanıcıya kadar destekler.
  • İşletim sistemi Centos 7

Kuruluma başlayalım;

1) İlk başta gitlab için gerekli olan bağımlılıkların yüklemesini gerçekleştireceğiz. Bunun için aşağıdaki komutu kullanabiliriz.

yum install curl policycoreutils-python openssh-server

2) Şimdi servisini kuracağız. Bu servisi kurmamızdaki amacımız gitlab üzerinden kullanıcılara bilgilendirme maili gönderme (yeni proje, yeni iş vb.) işlemini bu servis aracılığıyla yapıyoruz. Kurulum yaptıktan sonra servisi başlatıyoruz ve açılışta otomatik açılsın özelliğini etkinleştiriyoruz(enable). Bu işlemler için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

yum install postfix

systemctl start postfix

systemctl enable postfix

3) Sıra geldi Gitlab kurulumu için gerekli paketlerin yüklenmesine.

curl https://packages.gitlab.com/install/repositories/gitlab/gitlab-ce/script.rpm.sh | sudo bash

4) Yavaş yavaş son adımlara geliyoruz. Paketlerin yüklemesini yaptık artık Gitlab Community Edition kurulumunu yapabiliriz. Komuttaki URL kısmına kullanacağınız gitlab etki alanınızı(domain servername) yazacaksınız. URL kısmına istediğiniz domain servername’i verebilirsiniz gitlab kelimesinin olması zorunlu değildir ama best practice olarak olması önerilir.

EXTERNAL_URL=”http://gitlab.******.com.tr” yum install -y gitlab-ce

5)external_url’nin doğru olduğunu kontrol etmek için /etc/gitlab/gitlab.rb dosyasını nano ya da vi ile açıyoruz. Burada external_url karşısında bizim verdiğimiz domain servername olması gerekmektedir. Eğer farklı birşey yazıyor ise kendi domain servername’imizi yazıp kaydetip çıkıyoruz ve aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

gitlab-ctl reconfigure

Gitlab kurulumu tamamlanmıştır. Gitlab’ı başlatmak, durdurmak, tekrar başlatmak ve durumunu kontrol etmek için gerekli olan komutlarıda buraya bırakıyorum.

gitlab-ctl start

gitlab-ctl stop

gitlab-ctl restart

gitlab-ctl status

Artık Gitlab’ı kullanmaya hazırız. http://domainservername ya da http://ip ile Gitlab arayüzüne ulaşabiliriz.

Resim-1

İlk girdiğimiz zaman bizden admin şifresini ayarlamamızı isteyecek. Şifreyi girip change your password dedikten sonra Gitlab ana sayfasına yönlendirileceğiz.

Resim-2

Admin olarak giriş yapacağız. Bunun için aşağıdaki bilgileri kullancağız.

Username: root Password: belirlediğiniz şifre

Resim-3

Resim-1’e baktığımız zaman alanının olduğunu görürüz. Şimdi alanını kaldırma işlemini yapacağız. Bunun için Resim-3’deki admin area () butonuna basacağız. Admin area arayüzüne girmiş oluyoruz.

Resim-4

Buradan sol taraftaki menüden setting kısmına giriyoruz.

Resim-5

Setting kısmında Sing-up restrictions alanını genişletiyoruz(Expand).

Resim-6

Buradan enabled butonunun tik işaretini kaldırıyoruz ve save change diyerek değişikliği kaydediyoruz.

Resim-7

Artık register alanımız gözükmüyor. Kullanıcıları admin area alanından oluşturup istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Gitlab, Centos’a Gitlab kurulumu, , postfix, , continuous integration, register, sign-up

Yorum Yap

Yazar Hakkında

8 Haziran 1995 yılında Ankara Gölbaşı'nda doğdum. Üniversite yıllarına kadar öğretim hayatımı Gölbaşı'ndaki okullarda geçirdim. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü mezunuyum. Üniversite hayatımın sonuna kadar futbol ile ilgilendim ve amatör 10 yıla yakın futbol takımlarında oynadım. 2018 yılında mezun olduktan sonra BiSoft Bilgi Teknolojileri'nde Yazılım Uzman Yardımcısı olarak işe başladım ve DevOps Uzman Yardımcısı pozisyonunda çalışmaya devam etmekteyim. Yeni yeni adımlar attığım bu alanda kendimi geliştirmek ve edindiğim bilgileri insanlara aktarmak istiyorum.

Yorum Yap