İlginizi Çekebilir
Office 365 Planner
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365 Power Apps ve Flow’a Giriş

Office 365 Power Apps ve Flow’a Giriş

powerapps_flow

Bu yazımızda Office 365 hizmetlerinden Power Apps ve Flow üzerinde konuşuyor olacağız. Bu hizmetleri kısaca şu şekilde tanımlayabiliriz.

PowerApps: Herhangi bir kod yazma işlemi olmadan, sadece Office 365 portal arayüzünden gerçekleştirilen ve kurumsal uygulamalar oluşturulmasına yardımcı olan bir hizmettir. PowerApps ile sadece basit Excel formülleri kullanarak ve arayüzeki menülerden faydalanarak, birçok kurumsal uygulamalar oluşturabilir ve bu uygulamaların ister akıllı telefonlardan iterseniz de tabletlerden kullanıcılarınız erişmesini ve kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Resim-1

Hatta PowerApps ile SQL, Oracle, CRM gibi veri kaynaklarındaki verileri görüntüleyebilir. Bu kaynaklara veri girebilirsiniz. Bununla birlikte foroğraf çekip barkot oluştabilen mobil uygulamaları çok kısa bir zamanda kolayca geliştirebilirsiniz. Birçok üçüncü parti uygulamalardan veri kaynaklarına bağlanabilir ve veri görüntüleyebilirsiniz.

Resim-2

Uygulamalarınızı oluşturduktan veya güncelledikten sonra anında publish edebilir ve saha personelinizin kullanımına sunabilirsiniz.

Flow: ile kuruluşunuza ait basit veya karmaşık iş akışları oluşturabilir ve bunları üçüncü parti uygulamalarınız ile entegre edebilirsiniz. Örneğin Flow ile İK tarafında bir izin süreci başlatabilir ve bu sürecin çalışan kişinin müdürünün onayına mail ile sunulmasını isteyebilirsiniz. Veya daha karmaşık iş akışları oluşturabilir ve bu iş akışı süreçlerini connectorler vasıtası ile üçüncü parti uygulamlarınız ile entegre edebilirsiniz. PowerApps Connector listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Resim-3

Aslında PowerApps ve Flow bir arada kullanıldığında daha çok anlamlı hale gelecektir.

Çünkü PowerApps bir arayüz sağlar ve Flow da o arayüzden tetiklenen bir işlemin arka planda bir akışa girmesini sağlamaktadır.

Resim-4

Aşağıdaki örnekte bir SharePoint Site üzerinde bir döküman oluşturulduğu zaman ilgili yöneticiye bir onay maili gönderilecek, yönetici tarafından onaylandığı taktirde Site içerisinde ilgili döküman oluşturulacaktır. Seçenekler e-posta içerisinde iki seçenek halinde görüntülenecektir.

Bu akışa devam edilerek ilgili kullanıcıya onaylandı veya onaylanmadı diye e-posta gönderilebilir veya daha birçok koşul oluşturularak akışa devam edilebilir.

Resim-5

Ve bu işlem sadece PowerApps ile oluşturulmuş bir uygulama üzerindeki buton ile gerçekleştirilir. PowerApps üzerinde Flow seçeneğini tıklayarak oluşturmuş olduğunuz akışı buradaki bir butona bağlayabilir. Veya direk PowerApps üzerinden Flow’a bağlanarak yeni akışlar oluşturabilirsizin.

Resim-6

Ve çok kısa bir sürede bu PowerApps uygulamasını publish ederek kullanıcılarınızın akıllı telefon veya tabletlerinden kullanmalarını sağlayabilirsiniz.

Resim-7

Umarım faydalı olmuştur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: office 365 flow, , , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumluyum. Yaklaşık olarak 14 yıldır bilişim sektöründe yer almaktayım. Çeşitli firmalarda ve Türkiye'nin en önemli teknoloji hizmet sağlayıcılarında sistem yöneticiliği ve BT danışmanlığı görevlerinde bulundum. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunuyum. Şu an Kuralkan Bilişim firmasında Kıdemli Çözüm Danışmanı olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap