1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri

Biztalk Server 2010 Kurulumunda SQL ve BT Arasındaki Bağlantının Test Edilmesi


0

Biztalk’un kurulumu ve konfigürasyonu için hamle yapmadan önce SQL Server ve Biztalk Server arasındaki bağlantının ( DTC bağlantısı ve SQL bağlantısı ) test edilmesi ileride karşılaşabileceğim bir çok problemin önüne geçecektir.

Test için kullanacağımız araçlar :

TCPView ; DTCPing ; DTCtester ve SQL Server 2008 R2 Client Tools ‘dur.

Aslında bu araçları farklı işlerinizde de bağlantıyı test etmek adına kullanabilirsiniz.

Sistemimizde bütün TCP ve udp endpoint’lerini (local ve remote connection’lar dahil) listelemekte kullanılan TCPview aracı ile başlayalım. MS Download center’dan temin edebilirsiniz.

TCPview.exe yi çalıştırırsanız liste gelecektir.


Resim-1


Resim-2

Uygulamayı SQL Server’da ve Biztalk Server’ da çalıştırıp üstteki output’lar ile gözleyebilirsiniz. Daha önce firewall’larda oluşturduğunuz outbound rule’larda kullandığınız Port aralıklarını hatırlayın.

Sırada DTCPing ile test geliyor.

DTCPing ile test için uygulamayı her iki Server’da aynı zamanda çalıştırmalıyız. Onun için dTCPing uygulamasını her iki sunucuda bulundurmanız iyi olacaktır.

Biztalk Server üzerine;


Resim-3

Hedefimiz (yani remote Server)database Server olacaktır.

SQL Server 2008 R2 üzerinde;


Resim-4

Hedefimiz Biztalk Server olacaktır.

Yine Port aralıklarına dikkat edelim. Daha önce SeconderyRPC Portlarını bu aralıkta olacak şekilde açmıştık.

İşlemi başlattığımızda sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.


Resim-5

DTCTester için işlemimize başlayalım.

Öncelikle Biztalk Server üzerinde bir adet ODBC Data Source’a ihtiyacımız olacak.


Resim-6

Oluşturup test ederseniz durum üstteki gibi olmalı. Ardından cmd ile test aracımıza erişelim.

dtctester.exe aracının syntax’ı şu şekilde.

dtctester.exe odbcname username password. Komutun çıktısı aşağıdaki gibidir.


Resim-7

DTCtester.exe ile de sorunla karşılaşmadık. SQL Client tools ile son testimizi yapalım.

Biztalk Server 2010 kuracağımız sunucuda SQL Server 2008 R2 Management Studio’yu açıp SQL Server’a yani DB Engine’e ve Analysis Service’e bağlanacağız. Bağlanabiliyorsak tüm testlerimizi başarıyla tamamlamışız demektir.

Not !!!: Management Studio’dan uzaktaki analysis service’e bağlanırken hata alırsanız hata mesajında uzak SQL Server’a hangi Port’dan bağlandığını(bağlanmaya çalıştığını) yazmaktadır ( SQL_Server_ip:2383 ) . TCP 2383 Portunu SQL Server firewall’unda bir inbound rule ile açınız yada daha önceki rule’lardan birine ekleyiniz. Ayrı bir Port kullandıysanız daha önce anlattığım üzere belirlediğiniz non-standard Port’u ve oluşturduğunuz alias’ı düzgün biçimde yazarak bağlanabilirsiniz. ( SQL_Server\ınstance_name şeklinde )

Sunucularımız arasında bağlantı gözlediğimiz üzere olması gerektiği gibi görünüyor. Sonraki yazımızda Biztalk’un kurulum aşamasındaki ve konfigürasyon aşamasındaki ayrıntılarla buluşmak üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

TechNet, Günlük işlerim , Sandro PEREIRA blog

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap