1. Anasayfa
 2. Microsoft Office

Outlook 2010 ile Birden Fazla Exchange Hesabı Kullanımı


3

Ve…Nihayet ! Artık birden fazla Microsoft Exchange hesabımız varsa bu hesaplarımıza tek bir Outlook Profili üzerinden ulaşabiliceğiz. Nasıl mı? Outlook 2010 kullanarak !

Outlook 2010
Resim-1

Outlook 2010 dan önceki versiyonlarda birden fazla Exchange hesabı için birden fazla kullanıcı profiline ihtiyaç duyuyorduk.Eğer diğer hesaba bağlanmamız gerekirse Outlook’u kapatıp , tekrar açarken diğer profili seçmek durumundaydık.Bu işlem sizin de bildiğiniz gibi bir süre sonra can sıkıcı hal almaya başlıyordu.Neyseki Outlook 2010 ile artık aynı profil üzerinde 3 farklı Exchange hesabına kadar bağlantı sağlayabiliyoruz.

Outlook 2010 uygulamamızı açınca zaten halihazırda tanımlanmış olan Exchange hesabımızı sorunsunz olarak kullanabiliyoruz.Peki ya 2. hatta 3. bir Exchange hesabımızı nasıl profilimize ekleyeceğiz ?

Outlook 2010 ‘daki File sekmesine tıklayarak Backstage görünümüne geçelim.Account Settings altındaki Account Settings seçeneğine tıklayalım. New simgesine tıklayalım.Manually configure server settings or additional server types seçeneğini işaretleyip Next tuşuna basalım.


Resim-2

Açılan pencerede Microsoft Exchange seçeneğine tıklayıp Next tuşuna tıkladığımızda karşımıza gelen uyarı , Outlook çalışırken mevcut profile başka bir Exchange hesabı ekleyemeyeceğimizi belirtiyor.Yapmamız gereken şey Outlook 2010’u kapatıp Denetim Masasındaki posta ayarlarını kullanmak.


Resim-3

Bütün açtığımız pencereleri ve Outlook 2010’u kapattıktan sonra Control Panel’e gidip , Mail seçeneğini tıklayalım.Profilimize eklenti yapmak için Show Profiles dümesine tıklayalım.Kullandığımız profili seçip , Properties düğmesine tıkladıktan sonra açılan pencerede Email accounts düğmesine tıklayıp daha önce Outlook’tan hesap eklemeye çalıştığımıza karşımıza gelen aynı pencereyi görelim.


Resim-4


Resim-5

Email sekmesindeyken New düğmesini tıklayıp , Manually configure server settings or additional server types seçeneğini işaretleyip Next düğmesine basalım.Microsoft Exchange seçeneğini seçelim ve bu kez Next düğmesine tıkladığımızda açılan pencere bizden sunucu ve kullanıcı bilgilerimizi istiyor olacak.


Resim-6

Sunucu ve kullanıcı bilgilerimizi girdikten sonra Check Name düğmesine tıklayarak kullanıcı adımızın sunucuda bulunduğundan ve bağlantının kurulduğundan emin olalım.


Resim-7

Sırasıyla OK , Next ve Finish düğmelerine tıklayarak işlemimizi tamamlayabiliriz.Açık bütün pencereleri de close düğmesine basarak kapatalım.


Resim-8

Outlook 2010’u tekrar açtığımızda artık eklediğimiz 2 hesabı da görebiliyor olacağız.Yalnız 2.hesabımızın ayarlarının ve içeriğinin profilimize alınması için bir süre beklememiz gerekiyor.

Tek profilde birden fazla Exchange hesabı kullanırken dikkat edilmesi gereken bir iki önemli nokta var.Bunlardan birisi , Outlook 2010’un To Do Bar (yapılacaklar çubuğu) sadece varsayılan Exchange hesabındaki yapılacaklarımızı gösteriyor.Diğer hesaplarınkileri o hesapları seçtiğimiz zaman takip edebiliyoruz.

Bir diğer önemli nokta da hangi Exchange hesabımız seçili  ise, yeni e-posta göndermek için New düğmesine bastığımızda o hesap kullanılarak e-postamızın gönderiliyor olması.Tabi ki e-postamızı gönderirken From kısmına tıklayarak bunu değiştirmemiz mümkün.Artık iki Exchange hesabımızıda outlook 2010 ile beraber kullanabileceğiz.


Resim-9

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referans

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 1
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 1
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet Uygur , Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunudur.Sektöre üniversite yıllarında Microsoft Office eğitmenliği ile başlayan Ahmet, pek çok kurumsal firmaya eğitim vermiş , danışmanlık yapmıştır.2010 yılından itibaren Microsoft Türkiye'de Micorosft Office ürünleri üzerine teknoloji danışmanlığı yapmaya başlayan Ahmet ,2011 yılı başında Microsoft tarafından MVP unvanını almaya hak kazanmıştır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. 20/02/2015

  Benim merak ettigim konu bi tane outlook hesabini iki ayri pc de de calistirabiliyor muyuz. Is yerindeki outlook hesabini evdeki pc de de acmak istiyorum. Zira gmail oldukca karisik.

 2. hocam;
  benim şöyle bir sorunum var office 2013 outlook ta 6 adet webmail hesabu oluşturdum fakat ben bu hesaplara gelen mailleri yada bu hesaplardan gnderilen maiilerin copyasının banada gelmesini istiyorum bu mümkün mü acaba saygılarla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir