1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Bilgisayarın Babasını Kaybettik


0

Ed RobertsHenry Edward  Roberts (13 Eylül 1941 – 1 Nisan 2010) 1975 yılında ilk ticari kişisel bilgisayar tasarlanmış bir Amerikalı mühendis, girişimci ve tıp doktoruydu. “bilinen ilk kişisel bilgisayarın babası” olarak bilinirdi. Roberts 1974’de Altair 8800 kişisel bilgisayarı geliştirdi. Bu çalışmalarıyla da bir bakıma Bill Gates ile Paul Allen’ın Microsoft kariyerini başlatan Dr. Henry Edward Roberts olmuştur.

Bill Gates ile Paul Allen’ Altair 8800’i Popular Electronics dergisinin kapağında gördükten sonra Dr. Roberts’a bu cihaz için bir dil geliştirmesini teklif etmişler ve bunun üzerine yapılan çalışmalar sonrasında Altair – Basic Programlama dili ortaya çıkmıştır.1 Nisan 2010 günü hayata gözlerini yuman Dr Roberts için Microsoft kurucuları yaptığı açıklamada kendisine her zaman şükran borçlu olduklarını, Apple kurucularından Steve Wozniak ise Dr. Roberts’ ın bilişim dünyasının bugünlere gelmesinde en büyük adımı atan bilim adamı olduğunu belirtmiştir.
MsHowto ailesi olarak bilişim adına bugünlere gelmemizde büyük emek sarf etmiş olan Dr, Henry Edward Roberts’ ı saygıyla anıyoruz.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz