Azure Virtual Desktop Tasarımı: Güncelleme Servisleri
0

Azure Virtual Desktop Tasarımı serisinin bu makalesinde sizlere kullanmış olduğunuz Windows 10 sanal makinlerin yada uygulamaların güncel tutulması için hangi servisleri kullanabileceğinizi aktaracağım. Öncelikle şu soru aklınıza gelebilir ben session host’ları en güncel sürüm ile oluşturdum bundan sonra güncelleme ya da yeni işletim sistemi versiyonunun kurulmasını Azure yapacak gibi bir düşünce gelebilir. Bu genel olarak yanlış bilinen bilgilerden birisidir, işletim sistemlerinin update’lerini veya versiyonlarının yükseltilmesi tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

Azure Virtual Desktop’lar için servis güncellemelerini birkaç farklı araç yada servis ile yapabilirsiniz, bunları sizlere aşağıda madde madde belirttim.

Microsoft Endpoint Configuration Manager (MECM)  kullanarak mevcut Azure Virtual Desktop ortamınızda sistemlerin güncellemelerini büyük bir kolaylıkla yapabilirsiniz.

Resim-1

Windows Updates for Business  ile  Windows 10 multi-session özelliğine sahip işletim sistemlerimin güncellemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Resim-2

Azure Update Management  ile Azure Virtual Desktop’ların işletim sistemlerinin güncelleme yönetimini yapmanız oldukça basittir.

Resim-3

Azure Marketplace’den yada custom Azure yönetilen image’lardan en son Windows ve uygulama güncellerini kullanabilirsiniz.

Resim-4

Son olarak tüm güncellemelere ait bilgileri Azure Log Analytics  kullanarak uyumluluk kontrollerini tamamlayabilirsiniz.

Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz. 

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs: Azure Virtual Desktop, Azure Virtual Desktop tasarımı, Azure Virtual Desktop update yönetimi, Azure Virtual Desktop güncellemeleri, Azure Virtual Desktop updates

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda SimpliX Teknoloji Hizmetlerinde Bulut ve Güvenlik Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft altyapı, yönetim ve iletişim ürünleri, Azure, M365 ve AWS bulut teknolojileri Veeam gibi yedekleme çözümleri ile sanallaştırma teknolojilerinde mimari düzeyde bilgi ve deneyime sahiptir. Ayrıca yeni nesil güvenlik çözümleri üzerine eğitim ve danışmanlık vermekte olup 20 yıldan daha fazla süredir birçok kişi ve firmaya binlerce saat teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Üniversitelerde seminerler vermekte olup birçok teknoloji üreticisinin lansmanında uzman konuşmacı olarak yer almıştır. 2010 yılında çeşitli topluluklarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafından MVP ünvanına layık görülmüş olup günümüzde de bu ünvanı koruma başarısını göstermektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, Azure Administrator, Azure Security Engineer, Azure Solution Architect, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir