1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Üzerindeki Sanal Makinaların EndPoint Raporları Alınması

Azure Üzerindeki Sanal Makinaların EndPoint Raporları Alınması


Bu yazıda Script ile Azure üzerinde çalışan sunucularınıza ait Endpoint’lerin farklı çıktılar ile raporlanmasına dair bilgilere ulaşacaksınız. Özellikle birden fazla sunucuyu Azure ortamında barındıran firmaların çok işine yarayacağını düşünüyorum.

Bir önceki yazımızda Powershell ile Microsoft Azure üzerinde barındırdığımız sanal makinalarımız için raporlar alarak, Sanal Makinaların durumlarını ve bağlantı bilgilerini HTML yada CSV formatında gördük.

Bu yazımızda ise Sanal Makinalarımızın dışardan erişimleri için açılan “EndPoint” yapılandırmalarını Powershell Console, HTML yada CSV olarak görmemizi sağlayan fonksiyon geliştirdim. Geliştirmiş olduğum fonksiyonu üç şekilde kullanabilirsiniz. Dilerseniz sırasıyla bunlara beraber bakalım.

Geliştirmiş olduğum fonksiyonun adı : Export-AzureVMEndPoints

Powershell Console Report

Export- AzureVMEndPoints


Resim-1

Yukarıda ilgili fonksiyonu kullanarak Console üzerine sonuçlar alabilirsiniz.

HTML Report

Export- AzureVMEndPoints –HTMLReport


Resim-2

Fonksiyonu “-ExportHTML” parametresi ile çalıştırdığınız zaman HTML olarak rapor karşınıza gelecektir.


Resim-3

CSV Report

ExportAzureVMEndPoints CSVReport


Resim-4

Fonksiyonu “-CSVReport” parametresi ile çalıştırdığınız zaman CSV olarak rapor karşınıza gelecektir.


Resim-5

Yukarıda kullandığımız Powershell fonksiyonunu buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hasan Güral, Istanbul doğumlu ve uzun yıllardır bilişim sektöründe danışmanlıktan eğitmenliğe farkli pozisyonlarda görev almıştır. Üniversite eğitimiyle birlikte bilişim sektöründe Kibar Holding, Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi ve PeakUp Bilgi Teknolojileri gibi farkli kurumlarda Kıdemli Danışman ve Eğitmen olarak sektöre yön veren projelerde yer almistir. Microsoft Azure alanında yapmış olduğu paylaşımlar ve katkılarından dolayı Microsoft Valuable Professional (Azure) unvanına hak kazanmıştır. Cloud teknolojilerinin otomasyon alaninda gelişmesiyle birlikte zamaninin bir çoğunu PowerShell, Event-Driven Orchestration, Infrastructure as a Code ve Configuration as a Code ile geçirmektedir. Kariyerine Ingiltere’de DevOps Engineer ve Automation Enthusiast rolü ile Cloud Rundle’da devam etmektedir.

Yorum Yap