İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Üzerinde Sanal Makine Hizmetinin Detayları Nelerdir?

Azure Üzerinde Sanal Makine Hizmetinin Detayları Nelerdir?

, kullanımı kolay bir yönetim portal ve kuvvetli command line toolları ile uygulamalarınızı her platformdan yönetebilmenizi sağlar. , Hyper-v üzerinde, Windows, SQL, Linux Serverler yönetmemize olanak sağlar. İstediğimiz bileşeni galeri kısmındaki listeden seçerek yükleriz.


Resim-1 – Galeri’den


Resim-2 – Seçilebilecek İşletim Sistemleri

Kurduğumuz işletim sistemleri, vhd olma zorunluluğu içermektedir. Kendi VHD’lerimizi yaratıp Azure’a upload ederek imajlarım kısmından sistemi kişiselleştirebiliriz.

Azure Çeşitleri

Windows Sanal Makineler

Bu başlık altında, Windows 2008 R2 ve Windows Server 2012 sanal makineler kurabilir, SQL Server sanal makinesi sağlayabilir, Windows Server içeren VHD dosyaları oluşturabilir ve upload edebilirsiniz ve tüm bunları Azure PowerShell kullanarak ve Azure yönetim cmdlet’leri kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

Linux Sanal Makineler

Bu başlık altında, imaj galerisini kullanarak Suse, Ubuntu, OpenLogic gibi Linux işletim sistemlerini kurabilir, JuJu, Opscode, Rightscale, ScaleXtreme, SuseStudio partnerlerini Linux sanal makine yaratmak için tercih edebilirsiniz. Ek olarak kendi yarattığınız VHD’niz üzerinden kendi Linux işletim sistemini upload ederek kullanabilirsiniz.

Web Siteleri

Bu kısımda bir web sitesi oluşturabilir ve dağıtabilir ( deploy edebilir ) , web sitenizi configure edebilir, yönetebilir, izleyebilir ve ölçeklendirebilirsiniz.

Bulut Servisleri

Bu başlık altında bir bulut servisi Konfigure edebilir, yönetebilir, servisi izleyebilir, ölçeklendirebilir ve ek olarak AppDynamics kullanarak bir cloud servisini izleyebilirsiniz.

SQL Databaseleri

Bu kısımda, SQL database’si configure edebilir, Management Studio kullanarak SQL databasesine bağlanabilir, SQL Database’si deploy edebilir, SQL Database’sine login’ler ve kullanıcılar ekleyebilirsiniz. Ek olarak SQL database’sini monitor edebilir ( izleyebilir ), SQL databasesini ölçeklendirebilir ve SQL Server Management Studio ile SQL Database’sini yönetebilirsiniz.

Storage ( Depolama )

Depolama ( storage ) hesabı, depolama servislerine erişebilmek ve yönetebilmek için kullanılan 100TB blob, queue ve table data’sını içerebilen bir hesaptır.
Bu alanda bir storage hesabı oluşturabilir, bu hesabı yönetebilir ve storage hesabını monitor edebilirsiniz.

Networking

Bu bölümde Windows Azure içinde bir sanal network oluşturabilir, bir networkü cross-premise ( çapraz-öncül ) bağlantısı için yaratabilir, bir sanal makineyi bir sanal network’e ekleyebilir, bir kopya Active Directory domain controller’ı Windows Azure sanal network’e kurabilir, Windows Azure içinde bir yeni Active Directory foresti kurabilirsiniz.

Ek olarak, Windows Azure PowerShell ve Windows Azure management cmdlet’leri kullanarak komut üzerinden de istediğinizi yapabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1980 yılında doğdum. Başkent Üniversitesi Turizm ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2002 yılından beri IT sektörü içerisindeyim ve 2005 yılından beri MCT unvanına sahibim. Neredeyse tüm özel (Karşıyaka) ve iş hayatım İzmir’de geçti. Çeşitli eğitim merkezlerinde Sistem Uzmanlığı alanında eğitimler verdim. Son olarak Bilge Adam Bilişim Hizmetleri’nde Sistem v Güvenlik Biriminde Birim Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. MCTS, MCSA, MCSE, MCITP, MCT sertifikalarına sahibim. 2 yılı aşkın bir süredir Microsoft Azure alanında MVP ünvanına sahibim. Uzmanlık alanım Microsoft Azure, Office 365 ve System Center ürün ailesidir.

Yorum Yap