1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Üzerinde Resource Taşıma İşlemleri – Taşıma Seçenekleri

Azure Üzerinde Resource Taşıma İşlemleri – Taşıma Seçenekleri


Merhaba,

Bir önceki makalemde taşıma işlemleri ile alakalı gerekli bilgileri ve bu işlemlerdeki sınırlılıkları aktarmıştım. Bu bölümde de taşıma işleminin kaç farklı şekilde yapılacağından ve bunların nasıl gerçekleştirileceğinden bahsedeceğim.

Daha önceki makalemde belirttiğim gibi taşıma işlemlerini aynı subscription içerisinde farklı Resource Grouplar arasında olabileceği gibi, Subscription’lar arasında da yapılabilir. Ama temelde taşıma kaynağın Resource grubunun değişmesidir.

Bu sebeple Resource Grubun üzerine geldiğimizde Move seçeneğini görebiliriz. Move seçeneğine tıkladığınızda aynı subscription içerisinde farklı Resource Group yada farklı bir subscription’a taşıma seçenekleri çıkacaktır.

Resim-1

Ardından uygun seçenek kullanılarak taşıma işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Aşağıdaki şekilde göründüğü gibi taşıma işlemi sırasında resource group içerisindeki bileşenlerden istenilen kaynak seçilerek taşınabilir. Tüm kaynakların eş zamanlı taşınması gerekliliği söz konusu değildir. Ancak dikkat edilecek konu taşıma işlemi yapılırken kaynakların birbirleri ile olan ilişkileridir. İlişkili olan kaynaklar birlikte taşınmalıdır. Aksi takdirde taşıma işlemi gerçekleşmeyecektir.

Resim-2

Bu işlem yapılırken, gerekli seçenekler belirlendikten sonra bir doğrulama işlemi yapılarak taşınacak kaynakların taşımaya uygun olup olmadıkları belirlenir. Zaten bir önceki makalede belirttiğim desteklenmeyen kaynaklar var ise taşıma işlemi gerçekleşmeyecektir. Bu sebeple taşınacak kaynakların taşınabilecek kaynaklar olup olmadıklarına dikkat edilmesi gerekir.

Bu işlemi powershell ile yapmak da mümkündür. Hatta bence daha hızlı bir yöntemdir diye bilirim.

Taşıma işlemi yapılırken taşınacak kaynaklar belirlenip ardından taşıma işleminin yapılması gerekir.

Örneğin aşağıdaki örnekte olduğu gibi önce web app ve bu wen app’a ait planlar birer değişkene atanır.

$webapp = Get-AzureRmResource -ResourceGroupName OldRG -ResourceName ExampleSite

$plan = Get-AzureRmResource -ResourceGroupName OldRG -ResourceName ExamplePlan

Ardından bu değişkenler kullanılarak yeni resource gruba taşıma işlemi gerçekleştirilir.

Move-AzureRmResource -DestinationResourceGroupName NewRG -ResourceId
$webapp.ResourceId, $plan.ResourceId

Yukarıdaki örnek aynı subscription içerisinde farklı resource gruba taşıma işlemini göstermektedir. Eğer farklı bir subscription içerisinde taşıma işlemi yapılacaksa “DestinationSubscriptionID” parametresinin kullanılması gerekir.

Aynı şekilde azure CLI ve REST API kullanılarak da taşıma işlemleri gerçekleştirilebilir.

Bu bölümü biraz kısa tutacağım. Burada sadece taşıma seçeneklerinden bahsetmek istedim ve en çok kullandığım iki yöntem olan portal ve powershell’i ele aldım. Bir sonraki bölümde daha karmaşık olan taşıma senaryolarını ele alacağım.

Bir sonraki bölümde görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://docs.microsoft.com/th-th/azure/azure-resource-manager/resource-group-move-resources#lb-limitations

Fırat

TAGs: , , , ,, , , ,, ,


Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sakarya doğumludur. İstanbul Üniversitesi’nde Matematik/Fen ve Teknoloji öğretmenliğini bitirmiştir. Yüksek lisansını Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’nde yapmıştır. Bilişim sektöründe çeşitli firmalarda sistem ve network sorumlusu olarak çalışmıştır. Bazı kurumlarda sistem ve network üzerine uzmanlık eğitimleri vermiştir. Şu anda Netaş şirketinde kurumsal danışman olarak görev yapmaktadır. Microsoft System Center ürünleri, Powershell ve Azure teknolojileri ile ilgilenmektedir. 2016 yılında Microsoft tarafından Cloud and Datacenter alanında MVP unvanını almıştır.

Yorum Yap