1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Storage Blob’lar için Soft Delete Özelliği

Azure Storage Blob’lar için Soft Delete Özelliği

061818_1319_AzureStorag2.png

Bugün sizlere Azure Storage ile ilgi bir yeni özelliği yazmak ve tanıtmak istedim. Azure Program yöneticileri, ’lar için özelliğini genel kullanıma çıkardıklarını belirttiler. Bu ürün şu an için tüm bölgelerde kullanılabilir durumda. Nedir özelliği derseniz? İsminden de anlaşılacağı üzere Resim-2 ‘de göreceğiniz gibi enable edilmiş bir blob veya blob ’ı silindiğinde verilerinizi kurtarmanızı sağlayan yeni bir özellik.

Veri silindiğinde, kalıcı olarak silinmek yerine soft delete – yumuşak bir silme geçişi yapar. Soft delete – yumuşak silme açıksa (enable) ve verilerin üzerine yazdığınızda, üzerine yazılan verilerin durumunu kaydetmek için soft bir anlık görüntü -snapshot oluşturulur. Soft delete – Yumuşak olarak silinmiş nesneler, açıkça listelenmedikçe görünmezdir. Silinen verilerin, kalıcı olarak kullanım süresi dolmadan önce geri alınabileceği süreyi ayarlayabilirsiniz.

Aşağıdaki diyagramı inceleyerek bu özelliğin nasıl çalıştığına bakalım, Etkin veriler mavi iken, soft delete veriler gridir. Daha sonra yeni yazılan veriler eski verilerin altında görünür. B1 ile diğer B1 üzerine yazıldığında, B0’ın soft delete bir snapshot’ı oluşturulur. Blob silindiğinde, kök (B1) ayrıca soft delete bir duruma geçer.

Resim-1

Soft delete özelliğinin, % 100 geriye dönük uyumluluğu bulunmaktadır; Bu özelliğin sağladığı korumalardan yararlanmak için uygulamalarınızda değişiklik yapmanız gerekmez.

Soft delete enable – kullanılabilir hale getirmekte çok kolaydır. Ben Azure Portalıma login oluyorum ve mevcut storage account’uma giriyorum. Sonrasında Blob Service’n altında yer alan Soft delete tıklıyor ve retention süremi belirtiyorum. Hemen aklınıza bu hizmetin ücreti veya nasıl fiyatlandırıldığı sorusu gelebilir, bunu da şu şekilde açıklayayım Soft delete veriler aktif verilerle aynı oranda faturalandırılır. Azure Storage Blob fiyatlaması hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler bu linki inceleyebilirler.

Resim-2

Silinen verileri geri getirmenin bu kadar kolay olduğu bu teknolojiyi kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bazen dalgınlıkla yapılan bir silme işlemi büyük sıkıntılara neden olabiliyor. Soft delete özelliğinin bu tarz hataların önüne geçeceğini düşünüyorum.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Azure Storage Blob, , soft delete, , , Snapshot

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap