1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Sanal Makine İş Yükleri için Standard SSD Diskler Ön İzleme Olarak Kullanıma Sunuldu

Azure Sanal Makine İş Yükleri için Standard SSD Diskler Ön İzleme Olarak Kullanıma Sunuldu

061818_1223_AzureSanalM1.png
1

Geçtiğimiz günlerde Microsoft tarafından Azure platformuna yeni bir depolama türünün daha ön izleme olarak kullanıma sunulduğu duyuruldu. Bu yeni özellik ile Azure iş yüklerine Standard SSD ekleme imkânı gerçekleşmiş olacak. Makalenenin ilerleyen kısımlarında teknik özelliklere, fiyatlamaya ve diğer disk türleri ile olan karşılaştırmasına gireceğim. Ama öncesinde isterseniz bu özelliği biraz açalım. Yeni Azure , düşük IOPS seviyelerinde tutarlı performansa ihtiyaç duyan iş yükleri için optimize edilmiş uygun maliyetli bir depolama seçeneğidir.

Yeni Azure Standard SSD Diskler, mevcut Premium Depolama Diskler gibi SSD’lerde (Solid State Drive – Katı Hal Sürücüsü) veri depolanır. Normalde Standard Depolamada veriler HDD (Hard disk drive – Sabit Disk Sürücünde) tutulmaktaydı. Standard SSD’nin eklenmesiyle artık Azure Sanal makineleriyle birlikte kullanım için farklı iş yükü gereksinimleri için optimize edilmiş üç tip kalıcı Disk kullanıma sunulmuş oluyor. Bunlar;

 

Resim-1

Aşağıda Azure Disk türlerini karşılaştıran özet bir tabloyu inceleyebilirsiniz.

Disk Türü

Premium SSD

Yeni Standard SSD

Standart HDD

Özet

IO Yoğun Kurumsal iş yükleri için tasarlanmıştır. Düşük gecikme süresi ve yüksek kullanılabilirlik ile tutarlı performans sunar. Düşük IOPS iş yükleri için tutarlı performans sağlamak üzere tasarlanmıştır. HDD Disklerine kıyasla daha iyi kullanılabilirlik ve gecikme sağlar. Seyrek erişime sahip düşük maliyetli yığın depolama için optimize edilmiştir. Performansta bazı değişkenlikler sergileyebilir.

İş yoğunluğu

SQL Server, Oracle, Dynamics, Exchange Server, MySQL, Cassandra, MongoDB, SAP Business Suite ve diğer üretim iş yükleri gibi kurumsal iş yükleri talep ediliyor. Web sunucuları, düşük IOPS uygulama sunucuları, hafif kullanılan kurumsal uygulamalar ve Dev / Test Yedek depolama

Maksimum IOPS

7,500 IOPS sağlanması 500 IOPS’ye kadar 500 IOPS’ye kadar

Maksimum Verim

250 MBPS temel hazırlığı 60 MBPS’ye kadar 60 MBPS’ye kadar

 

Bugün Azure’daki iş yüklerinin çoğu, maliyeti optimize etmek için HDD tabanlı diskler kullanıyor. Ancak, HDD diskler genellikle SSD tabanlı disklerden daha az performanslı ve daha az güvenilirdir. Prensip olarak, tüm laaS iş yükleri SSD tabanlı disklerden faydalanmalı ve teknolojinin sağladığı daha iyi performans, daha iyi güvenilirlik ve daha pürüzsüz operasyonlar deneyimlemelidir. Standard SSD Disk bu gereksinimlerin sonucu ortaya çıkmıştır ve yeni disk tipi özel iş yükü gereksinimlerini optimum maliyetle karşılamak için benzersiz bir şekilde tasarlanmıştır.

, Managed Disk -Yönetilen Disklerin bir türü olarak sunulmaktadır. Unmanaged Disks – Yönetilmeyen Diskler ve Page Blobs – Sayfa Blokları Standard SSD’de desteklenmez. Aşağıdaki Disk boyutları ön izlemede sunulmaktadır.

Standard SSD Disk Type E10 E15 E20 E30 E40 E50
Disk Size 128 GiB 256 GiB 512 GiB 1024 GiB (1 TiB) 2048 GiB (2 TiB) 4095 GiB (4 TiB)

 

Standard SSD Diskler, Managed Disk -Yönetilen Diskler tarafından sunulan tüm servis yönetimi işlemlerini destekler. Örneğin, Managed Disk -Yönetilen Diskler için Snapshots – anlık görüntüler oluşturduğunuz şekilde Standard SSD Yönetilen Disklerden Yönetilen Anlık Görüntüler oluşturabilirsiniz.

Standard SSD Diskler dahil olmak üzere diğer tüm disk türlerine ait fiyatlamayı pricing sayfasından inceleyebilirsiniz.

Standard SSD Diskler Ön izleme olarak şu an için sadece aşağıdaki bölgede mevcut:

  • North Europe

 

2018 Haziran ortasına kadar aşağıdaki bölgeler için ön izleme olarak kullanıma sunulacaktır:

  • France Central
  • East US 2
  • Central US
  • Canada Central
  • East Asia
  • Korea South
  • Australia East

 

Performans ve dayanaklılık konusu gelirsek. Standard SSD diskler, çoğu IO işlemi için tek haneli milisaniyelik gecikmeler sağlamak üzere tasarlanmıştır. Ayrıca yukarıdaki disk boyutları HDD disklerine benzeyen 500 IOPS ve 60 MBPS’ye kadar çıkış sağlamak üzere tasarlanmıştır. Standard SSD diskler, diskler için sürekli olarak yüksek kullanılabilirlik ve dayanıklılık sağlayan aynı Azure Disk platformuna kurulmuştur. Azure Diskleri % 99,999 kullanılabilirlik için tasarlanmıştır. Tüm Yönetilen Diskler gibi, Standard SSD diskleri de () sunacaktır. LRS ile her disk için birden fazla veri replikasyonu sağlanır ve IaaS diskler için sürekli olarak kurumsal düzeyde dayanıklılık sağlayarak, Yıllık % 0 Arıza Oranı sunar.

Bu yeni gelen disk türü ile birlikte artık çok daha fazla seçeneğine sahipsiniz. Uygun maliyeti ile Azure iş yüklerinizi bu özelliğe göre dönüştürebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Premium SSD Diskler, Standard SSD Diskler,Standard HDD Diskler,Local Redundant Storage,Yerel Yedekli Depolama, LRS, Managed Disk, ,Standart SSD Diskler

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap