1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure SQL Veritabanına Active Directory Hesabı ile Nasıl Erişilir ?

Azure SQL Veritabanına Active Directory Hesabı ile Nasıl Erişilir ?

sql-mfa
Ruijie Teknoloji Günü

Veritabanına Active Directory hesabı ile erişmek ister misiniz ? İşte bu sorunun cevabını bu yazımda bulabilirsiniz! SQL Server Management Studio’nun 17.2 sürümünden sonraki sürümlerinde “bağlantı türü” olarak Active Directory – Universal with ( Multi Factor Authentication ) Support gibi bir ibare görülmektedir. Bu yazıda, gördüğünüz MFA’nın ne işe yaradığınız ve SQL Veritabanlarına nasıl active directory hesabınız ile erişebilirsiniz bunu anlatıyor olacağım.

MFA iki aşamalı bir doğrulama kullanır. Örneğin bir giriş işleminde kullanıcı adı ve şifre ile kimlik doğrulaması yapabilirsiniz ve cep telefonunuzdan da bir kod alarak erişiminizin hacklenmesinin önüne geçebilirsiniz.

MFA kimlik doğrulaması için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir.

  • Active Directory kullanıcı oluşturma
  • Kullanıcı için MFA’yı etkinleştirme
  • Kullanıcıyı Azure SQL Yöneticisi olarak ekleme
  • Oluşturulan kullanıcıyı kullanarak SSMS ile giriş yapın ( şifrenizi ve cep telefonunuzu sms kodunu yazmalısınız )

 

Çalışmayı yapabilmeniz için ihtiyaç duyacağımız gereksinimler

 

Yukarıdaki gereksinimlere sahipseniz hadi başlayalım.

Active Directory kullanıcısı oluşturma

Azure’da bir Active directory kullanıcı oluşturacağız. Azure Active Directory hakkında daha fazla bilgi edinmek için aşağıdaki adreslerden faydalanabilirsiniz.

 

Azure portal’da mfa-db isimli bir veritabanı ve ismi sql-mfa.database.windows.net olan bir Azure veritabanı sunucumuz var. Daha sonra Azure Active Directory kullanarak bu sunucuya bağlanıyor olacağız.

Mfa-db isimli veritabanımız için bir kullanıcı oluşturmamız gerekiyor. Bunun için Azure portal’da “All Services –  Tüm Servisler “ bölümünde arama bölümüne “users” yazıp arıyoruz.

Resim-1

Bir Azure Active Directory kullanıcısı yok ise yeni bir kullanıcı oluşturmanız gerekmektedir. Yeni kullanıcı oluşturmak için “New User” kısımı kullanılabilir, fakat ben mevcut bir kullanıcım için MFA’yı aktifleştirmek istiyor olacağım. Users – All User bölümünde yer alan Multi-Factor Authentication seçiyorum.

Resim-2

Gelen sayfada işlem yapmak istediğiniz kullanıcımızı seçiyoruz. ( Bir yada birden fazla kullanıcı için MFA aktif yada pasif edebilirsiniz. )

Resim-3

“Enable” işlemini gerçekleştirmek istediğinizde sizden tekrar onay isteyecektir.

Resim-4

Yukarıdaki resimdeki gibi işleme onay verdikten sonra tek yapmamız gereken kullanıcıyı Azure SQL Yöneticisi olarak yetkilendirmemiz. Yetkilendirme işlemini gerçekleştirebilmemiz için veritabanımızın çalıştığı sunucumuzu seçiyoruz ve “Active Directory Admin” kısımını seçiyoruz.

Resim-5

Active Directory Admin ekranında “Set Admin” diyerek oluşturduğumuz Active Directory kullanıcısını seçiyoruz.

Resim-6

Kullanıcımızı seçiyoruz ve işlemimizi kayıt ediyoruz.Kayıt sonrasında işlemimiz aşağıdaki gibi görülecektir.

Resim-7

Tüm Azure portal işlemlerini tamamladığımıza göre artık SQL Server Management Studio ile yada Azure Data Studio ile MFA support türü ile bağlantı kurabiliriz.

Resim-8

İlk girişte sizden şifrenizi isteyecektir. Şifrenizi girmelisiniz. Giriş yaptıktan sonra sizden güvenlik için temel bazı bilgileri isteyecektir.

Resim-9

Devamında Microsoft için size bir sms ile güvenlik kodu iletiyor olacaktır.

Resim-10

Güvenlik doğrulamasından sonra nihayet daha güvenli uygulama erişimlerine sahip oluyoruz.

Resim-11

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi artık Azure SQL Veritabanına Active Directory hesabı ile erişebiliyorum ve bağlantı kurmak adına hiçbir şekilde kullanıcı adı yada şifre bilgisi bilmem gerekmiyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs: azure, , , azure sql, , , , MFA,

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap