1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Site Recovery Nasıl Yapılır – (On-Premises SCVMM to Microsoft Azure) – Bölüm 3

Azure Site Recovery Nasıl Yapılır – (On-Premises SCVMM to Microsoft Azure) – Bölüm 3


VidyoConnect

Yazımızın üçüncü bölümünde ise Azure üzerine göndermiş olduğumuz sunucuların felaket anında kullanabileceği Network ayarlarını yapacağız. Ben bu senaryo da On-Premises ortamım ile Azure ortamını Site-to-Site VPN bağlantısı yaptığım için ekstradan bir network oluşturmayacağım. Ancak S2S VPN bağlantısı yapmadığınız durumlar için Azure üzerinde Virtual Network oluşturmanız gerekmektedir.

Adım-4 : Azure MAP Networks

Quick Start ekranı üzerinde Map networks linkine tıklıyoruz.


Resim-1

Linki tıkladığınız da sizi aşağıdaki ekran yönlendirmektedir. Networks sekmesi altında Source Location ve Target Location kısımlarını aşağıda gördüğünüz gibi seçiyorum. Source Network kısmında benim On-Premises yapıda kullanmış olduğumuz Virtual Switch bilgileri yer alıyor. Target Network kısmı “Unmapped” durumundadır. Alt tarafta bulunan MAP seçeneğini seçiyoruz.


Resim-2

Target Azure Subscription kısmında mevcut olan hesabınızı seçmelisiniz. Target Azure Network kısmında ise S2S VPN yapılandırmasında oluşturduğum “enginozkurt-VNET” adındaki networku seçiyorum. Virtual Network seçimini yaptıktan sonra aşağıda Network bilgilerini görebilirsiniz.


Resim-3

Onay butonu ile Azure Network Map işlemini başlatıyoruz. Detayları görmek için JOBS ekranı altında MAP işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını görebilirsiniz.


Resim-4

Adım-5 : Protect Virtual Machines

Beşinci ve son adım olan Protect Virtual Machines adımı ile Azure üzerine göndereceğim sanal makineleri seçeceğim. Fakat bunun öncesinde Azure üzerine göndereceğim sanal makineler üzerinde iki işlem yapmamız gerekmektedir. Test için kullanacağım sanal makine “VM1” özelliklerine giriyoruz.


Resim-5

General içerisinde Cloud kısmında daha önce oluşturduğumuz SCVMM-Cloud seçmemiz gerekmektedir. Bunu seçerek Azure üzerinde bu sanal makineyi görebiliyor olacağız.


Resim-6

Yine “VM1” özelliklerinden Hardware Configurartion kısmında Microsoft Azure Site Recovery özelliğinin “Enabled” olması gerekmektedir. Eğer bu şekilde Enabled etmezseniz sanal makine replikasyonun da hata alabilirsiniz.


Resim-7

Azure Quick Start ekranında “enable protection for virtual machines” linkine tıklıyoruz.


Resim-8

Scvmm-cloud > Virtual Machines > Enable Protection adımı ile hangi sanal makineleri seçeceğiz bunu belirleyeceğim.


Resim-9

Virtual Machines kısmında gördüğünüz gibi “VM1” adındaki sanal makineyi seçiyoruz. Operationg System altında ise bu sanal makinenin hangi işletim sistemine sahip olduğunu seçiyoruz.


Resim-10

Daha öncede bilgi verdiğim gibi şu an için Azure üzerinde “Generation 2 unsupported” durumdadır. Gen2 sanal makineleriniz var ise aşağıdaki benim aldığım hatayı alabilirsiniz. Azure Site Recovery Best Practice


Resim-11

Sanal makinemi seçtikten sonra Virtual Machines ekranında VM1 adındaki sanal makinemizin burada görülecektir. Health ve Status durumlarına bakarsanız herhangi bir problem bulunmamaktadır. Target Sıze kısmı ise sanal makinenin On-Premises donanım karşılığının “Basic_A0” Instances olduğunu göstermektedir. Tekrar bir sanal makine eklemek için alt kısımda bulunan Add Virtual Machines seçeneğini kullanabilirsiniz.


Resim-12

“VM1” Sanal makine özelliklerine baktığımızda ise On-Premises ve Microsoft Azure üzerindeki bazı bilgileri bulabilirsiniz.


Resim-13

VM1″ Configure kısmında ise Azure üzerinde sanal makine konfigürasyonunu ve adını değiştirebilirsiniz. Buda bize büyük bir esneklik sunmaktadır. (Azure üzerinde sanal makinenizi açmadan önce gerekli konfigürasyon değişikliğini değiştirdikten sonra start etme imkanınız da bulunmaktadır.)


Resim-14

Sanal makinemizi seçtikten sonra JOBS ekranına baktığımız da yapılan işlemleri detaylı bir şekilde görebilirsiniz.


Resim-15

Not: Benim bu senaryoda kullanmış olduğum sanal makine disk boyutu 1GB olarak belirlenmiştir. Bu yüzden replikasyon süresi çok fazla sürmemiştir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

10 yıl gibi bir süredir sektörde çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. Sistem Entegratörü olan bir firmada proje yöneticiliği pozisyonunda birçok proje gerçekleştirmiştir. Şu an Bilge Adam Bilişim Grubunda Sistem ve Güvenlik Departmanında Danışman olarak yer almaktadır. Sahip olduğu Sertifikalar; MCSE Private Cloud, MCSA Office 365,MCSA Windows Server 2012, MCPS, IBM System X, IBM System Storage, Veeam VMSP, VMTSP.

Yorum Yap