1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Security Center Score Nedir?

Azure Security Center Score Nedir?

092518_0854_AzureSecuri1.png

Hersene düzenlenen # başladı ve bugün Azure ‘ a yeni eklenen özelliğine değinildi. Bende bu özelliği sizlere kısaca anlatmaya çalışacağım.

Resim-1

Bildiğiniz üzere üzerinde network, depolama, sanal makina vb birçok kaynağı kullanabiliyoruz. Daha önce Security Center’ a girip deneyimleme imkânınız olduysa tavsiyeler altında şunu yaparsan yapının güvenliğini arttırmış olursun gibi tavsiyeler verdiğini hatırlayacaklardır. Secure Score sayesinde yapacağınız güvenliğe yönelik iyileştirmeler puanlanmaktadır. Peki, puanlama neden önemli? En önemli sebeplerinden bir tanesi yönetmiş olduğumuz kaynakların güvenlik seviyesi nerede ve ne olmalı? Gibi sorularımıza cevap buluyoruz. Diğer önemli nokta ise neyi yaparsak güvenlik seviyemiz ne kadar artar hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

Kısa bilgilendirmeden sonra hadi gelin bu yeniliği beraber inceleyelim.

Resim-2

Secure Score chart ını tıkladığımızda açıklamada yazılan iyileştirmeyi yaptığımızda yapımıza katkısını puan cinsinden görebiliyoruz.

Resim-3

Örnek olması için Install system updates on your machines tıkladığımda, güvenlik seviyemi 18 puan arttırabilmek için ilgili güvenlik güncellemelerinin geçilmesi gerektiğini belirtiyor.

Resim-4

Bu yenilik sayesinde yaptığımız her değişiklikte ve yapımıza her yeni kaynak eklediğimizde güvenlik seviyemizin ne kadar arttığını veya azaldığını nicel olarak da gözlemleyebiliyoruz. Elbette üst yönetimin sevdiği görsel raporları verebiliyor olmak da işin kaymak kısmı olacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

MSIgnite

TAGs: MSIgnite,,,Secure Score,Microsoft Azure,,Security Center

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap