İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Security Center Score Nedir?

Azure Security Center Score Nedir?

092518_0854_AzureSecuri1.png

Hersene düzenlenen # başladı ve bugün Azure Security Center‘ a yeni eklenen Score özelliğine değinildi. Bende bu özelliği sizlere kısaca anlatmaya çalışacağım.

Resim-1

Bildiğiniz üzere üzerinde network, depolama, sanal makina vb birçok kaynağı kullanabiliyoruz. Daha önce Security Center’ a girip deneyimleme imkânınız olduysa tavsiyeler altında şunu yaparsan yapının güvenliğini arttırmış olursun gibi tavsiyeler verdiğini hatırlayacaklardır. Secure Score sayesinde yapacağınız güvenliğe yönelik iyileştirmeler puanlanmaktadır. Peki, puanlama neden önemli? En önemli sebeplerinden bir tanesi yönetmiş olduğumuz kaynakların güvenlik seviyesi nerede ve ne olmalı? Gibi sorularımıza cevap buluyoruz. Diğer önemli nokta ise neyi yaparsak güvenlik seviyemiz ne kadar artar hakkında bilgi sahibi oluyoruz.

Kısa bilgilendirmeden sonra hadi gelin bu yeniliği beraber inceleyelim.

Resim-2

Secure Score chart ını tıkladığımızda açıklamada yazılan iyileştirmeyi yaptığımızda yapımıza katkısını puan cinsinden görebiliyoruz.

Resim-3

Örnek olması için Install system updates on your machines tıkladığımda, güvenlik seviyemi 18 puan arttırabilmek için ilgili güvenlik güncellemelerinin geçilmesi gerektiğini belirtiyor.

Resim-4

Bu yenilik sayesinde yaptığımız her değişiklikte ve yapımıza her yeni kaynak eklediğimizde güvenlik seviyemizin ne kadar arttığını veya azaldığını nicel olarak da gözlemleyebiliyoruz. Elbette üst yönetimin sevdiği görsel raporları verebiliyor olmak da işin kaymak kısmı olacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

MSIgnite

TAGs: MSIgnite,MSIgnite 2018,Azure Security Center,Secure Score,Microsoft Azure,,Security Center

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2008 yılından itibaren bilişim camiasının içerisindeyim. 11 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’ de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalıştıktan sonra kariyerimde değişiklik yaparak UAE’ nin en büyük bankası Emirates NBD bankasında kıdemli teknoloji mühendisi olarak devam etmektiyim. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım www.mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık ve yöneticilik yapmaktayım. 15+ konferansda konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve 7 E-Kitap yayınladım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE, MCPS, MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldükten sonra uzmanlık alanı değiştirerek Cloud and Datacenter MVP olarak devam etmekteyim.

Yorum Yap