1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Security Center Network Map Nedir?

Azure Security Center Network Map Nedir?

092718_1241_AzureSecurt1.png

2018’de yeniliklerinden birisi olan tanıtıldı. Bende sizlere bu yeniliği sıcağı sıcağına aktarmaya çalışacağım. Kısacası, Azure Security Center bulut üzerindeki iş yüklerini koruduğu gibi On-prem tarafı da korumaktadır. İlk olarak bu hizmetten yararlanmak istiyorsanız Azure üzerinde hesabınız olmalıdır. Bir diğer ön gereksinim ise ’iniz olmalıdır. Konumuz Azure Security Center değil ama girişte bu şekilde bir özet yapmak istedim.

Resim-1

Networking sekmesini hatırlayacak olursak tavsiyeler kısmında eğer Azure üzerinde iş yükünüz var ise güvenlik duvarı yapılandır veya sanal sunucu barındırıyorsanız RDP izin verme, 80 portunu kapat veya sanal sunuculara erişim için Just-In Time aktif et gibi tavsiyeler veriyordu. ( Detay için yazmış olduğum E-Kitabı indirebilirsiniz) özelliği ile birlikte artık güvenlik durumumuzu görsel olarak izleyebiliyoruz. Gelin kısaca bu yeniliğe göz atalım.

Azure Security Center > Networking > Network Map i tıklıyoruz.

Resim-2

Network Map açıldıktan sonra Azure üzerinde yer alan sunucumda güvenlik ile alakalı sorun olduğunu görüyorum. Vnet tarafında ise vaka veya sorun olmadığını görüyorum. Eğer vnet’ler üzerinde güvenlik vakası oluşursa sanal sunucumda olduğu gibi vnet ikonu yanına ünlem gelecektir bu sayede vakaları görsel olarak takip edebilme kabiliyeti kazanmış oluyoruz. Bildiğiniz üzere mail ile gelen log’ları takip etmek bazen imkânsız hale gelebiliyor.

Resim-3

Yazıyı kısaca toplayacak olursak, gelen yenilik sanal Sunucular, network ve subnet katmanındaki güvenlik durumunu görsel olarak görebilmemize imkân sağlıyor.

Umuyorum Faydası Dokunmuştur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://azure.microsoft.com/en-us/blog/strengthen-your-security-posture-and-protect-against-threats-with-azure-security-center/

TAGs: MsIgnite, Network Map (Preview), OMS Workspace, Network Map,Azure Security Center,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap