İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Security Center Network Map Nedir?

Azure Security Center Network Map Nedir?

092718_1241_AzureSecurt1.png

MsIgnite 2018’de yeniliklerinden birisi olan (Preview) tanıtıldı. Bende sizlere bu yeniliği sıcağı sıcağına aktarmaya çalışacağım. Kısacası, Azure Security Center bulut üzerindeki yüklerini koruduğu gibi On-prem tarafı da korumaktadır. İlk olarak bu hizmetten yararlanmak istiyorsanız Azure üzerinde hesabınız olmalıdır. Bir diğer ön gereksinim ise OMS Workspace’iniz olmalıdır. Konumuz Azure Security Center değil ama girişte bu şekilde bir özet yapmak istedim.

Resim-1

Networking sekmesini hatırlayacak olursak tavsiyeler kısmında eğer Azure üzerinde iş yükünüz var ise güvenlik duvarı yapılandır veya sanal sunucu barındırıyorsanız RDP izin verme, 80 portunu kapat veya sanal sunuculara erişim için Just-In Time aktif et gibi tavsiyeler veriyordu. ( için yazmış olduğum E-Kitabı indirebilirsiniz) Network Map özelliği ile birlikte artık güvenlik durumumuzu görsel olarak izleyebiliyoruz. Gelin kısaca bu yeniliğe göz atalım.

Azure Security Center > Networking > Network Map i tıklıyoruz.

Resim-2

Network Map açıldıktan sonra Azure üzerinde yer alan sunucumda güvenlik ile alakalı sorun olduğunu görüyorum. Vnet tarafında ise vaka veya sorun olmadığını görüyorum. Eğer vnet’ler üzerinde güvenlik vakası oluşursa sanal sunucumda olduğu gibi vnet ikonu yanına ünlem gelecektir bu sayede vakaları görsel olarak takip edebilme kabiliyeti kazanmış oluyoruz. Bildiğiniz üzere mail ile gelen log’ları takip etmek bazen imkânsız hale gelebiliyor.

Resim-3

Yazıyı kısaca toplayacak olursak, gelen yenilik sanal Sunucular, network ve subnet katmanındaki güvenlik durumunu görsel olarak görebilmemize imkân sağlıyor.

Umuyorum Faydası Dokunmuştur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://azure.microsoft.com/en-us/blog/strengthen-your-security-posture-and-protect-against-threats-with-azure-security-center/

TAGs: MsIgnite, Network Map (Preview), OMS Workspace, Network Map,Azure Security Center, MsIgnite 2018

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2008 yılından itibaren bilişim camiasının içerisindeyim. 11 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’ de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalıştıktan sonra kariyerimde değişiklik yaparak UAE’ nin en büyük bankası Emirates NBD bankasında kıdemli teknoloji mühendisi olarak devam etmektiyim. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım www.mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık ve yöneticilik yapmaktayım. 15+ konferansda konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve 7 E-Kitap yayınladım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE, MCPS, MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldükten sonra uzmanlık alanı değiştirerek Cloud and Datacenter MVP olarak devam etmekteyim.

Yorum Yap