İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Sanal Makineler için 4 TB’lık Large Disk Kullanıma GA Olarak Duyuruldu

Azure Sanal Makineler için 4 TB’lık Large Disk Kullanıma GA Olarak Duyuruldu

032218_1316_AzureSanalM2.png

Geçtiğimiz senenin Mayıs ayında sizlere Azure üzerinde kullandığımız disk boyutunun 1 TB’dan 4 TB’a artacağını duyurmuştum. O yazıma bu linkten erişebilirsiniz ve birkaç gün önce Microsoft, Azure’da hem Premium hem de Standart depolama alanı için maksimum disk boyutu artışını genel kullanıma açtığını duyuyordu. Böylelikle disklerin maksimum boyutunu 1,024 GB’dan 4,095 GB’a kadar çıkabilmekte ve müşterilerin VM başına 4 kat daha fazla disk depolama kapasitesi eklemelerini olan vermekte. Müşteriler artık 4 TB kapasiteli 64 diski kullanarak bir GS5 VM üzerinde toplam 256 TB disk depolama kapasitesine sahip olabilmektedirler. Sonuç olarak, Azure kullanıcları artık daha büyük disk kapasitesini sağlamak için birden fazla VM’ini ölçeklemek ya da birden fazla diski stripe etmek zorunda kalmayacaklar.

Large Diskler, şu anda, ABD Gov (sadece yönetilmeyen Diskler), ABD DOD, Almanya ve Çin’den bulunan veri merkezleri dahil olmak üzere tüm Azure bölgelerinde kullanıma hazır olarak beklemekte.

Azure müşterilerinin iş yüklerine uygun bir disk boyutunu hazırlama esnekliği sağlamak için Yönetilen ve Yönetilmeyen Premium Diskler için P40 (2TB) ve P50 (4TB) boyutlarında iki yeni disk boyutu sunulmakta ayrıca Standart Yönetilen Diskler için S40 (2TB) ve S50 (4TB) large diskler gelmekte. Ayrıca Azure kullanan müşteriler Standart olmayan yönetilen diskler için 4,095 GB’lık maksimum disk boyutunu sağlayabilir durumdalar.


Resim-1

Daha Büyük Premium Diskler olan P40 ve P50, I/O yoğun iş yükünüzü destekleyecek, dolayısıyla yüksek düzeyde performans desteği sunulmuş olunuyor. Maksimum Premium Disk IOPS’u ve bant genişliği sırasıyla 7,500 IOPS ve 250 MBps’e yükseltiliyor. Standart Disklerin tüm boyutlarında ise 500 IOPS ve 60 MBps hizmeti sunuluyor.


Resim-2

Azure Kaynak Yöneticisi (ARM) aracılığıyla mevcut Azure araçlarınızla daha büyük bir disk oluşturabilir veya varolan diskleri daha büyük disk boyutlarına göre yeniden boyutlandırabilirsiniz. Ayrıca Global bölgelerdeki daha büyük diskler için desteği sağlanıyor. ABD DOD, Almanya ve Çin gibi özel Azure veri merkezleri içinde portal desteğininde Temmuz 2017 sonuna kadar etkinleştirileceği belirtiliyor. Page blob veya yönetilmeyen disk olarak 1 TB’ın üstündeki VHD dosyasını yüklemek içinde en yeni çıkan araç setlerinin kullanılması gerekiyor. Azure Yedekleme ve Azure Site Recovery’i için large disk desteğininde yakında çıkacağı duyuruda belirtiliyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: , , , Azure Portal, , , , 4 TB’a kadar disk alanı,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap