1. Ana Sayfa
  2. EMS
  3. Azure Rights Management Services Exchange Online Entegrasyonu – Bölüm 3

Azure Rights Management Services Exchange Online Entegrasyonu – Bölüm 3


Bir önceki bölümümüzde Exchange Online ile Azure RMS’i entegre etmiştik.  Şimdi ise Office 365 Admin portal üzerinde nasıl kural tanımlayabileceğimizi göreceğiz ve Azure RMS yardımı ile Exchange Online tarafında nasıl güvenlik önlemleri alabileceğimize yönelik  örnek yapacağız.

İlk olarak https://portal.office.com ile oturumumuz açıyoruz. Daha sonra Admin’i tıklıyoruz ve Dashboard altında Admin > Exchange açıyoruz. Aşağıdaki gibi ekran sizi karşılayacak. İşlemlerimize başlamak için Mail Flow sekmesine geliyoruz. Rules altındaki artı(+) tıklıyoruz. Create a new rule ile yeni bir kural oluşturacağız.


Resim-1

Karşımıza aşağıdaki gibi bir panel açılıyor. Kuralımıza isim veriyoruz.


Resim-2

Bu kuralı kime uygulayacağımızı belirtiyoruz ve hangi şablonu uygulayacağımızı belirtiyoruz. ( Şablon oluşturmayı göreceğiz ) Daha sonra kuralımızı kaydediyoruz.


Resim-3

Kuralımızı hd@hasandimdik.info için yazmıştık. Testimizi yapalım


Resim-4

Maili attıktan sonra normalde aşağıdaki gibi görünüyor. Dikkat ettiyseniz uyarı çıkardı ( Fotoğraf telefondan çekilmiştir)


Resim-5

Birde ekran görüntüsü almayı deneyelim. Uyguladığımız kuraldan dolayı ekran görüntüsü almak istediğimizde aşağıdaki gibi gözükmektedir.


Resim-6

Azure RMS ile mail tarafında birçok aksiyon alabiliyorsunuz. İsterseniz maillerin şifreli olarak gönderilmesini de sağlayabiliyorsunuz. Şirket politikasına göre bu kurallar değişiklik gösterebilir.

Umuyorum Faydası Dokunmuştur

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2008 yılından itibaren bilişim camiasının içerisindeyim. 11 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’ de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalıştıktan sonra kariyerimde değişiklik yaparak UAE’ nin en büyük bankası Emirates NBD bankasında kıdemli teknoloji mühendisi olarak devam etmektiyim. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım www.mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık ve yöneticilik yapmaktayım. 15+ konferansda konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve 7 E-Kitap yayınladım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE, MCPS, MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldükten sonra uzmanlık alanı değiştirerek Cloud and Datacenter MVP olarak devam etmekteyim.

Yorum Yap