1. Ana Sayfa
  2. EMS
  3. Azure Rights Management Services Exchange Online Entegrasyonu – Bölüm 2

Azure Rights Management Services Exchange Online Entegrasyonu – Bölüm 2

Bu bölümümüzde Azure Right Mananagement Servis’ i nasıl Exchange Online ile entegre edebileceğimizi göreceğiz. RMS nedir kısmına ilk bölümde kısaca değinmiştik. İlk bölümü okuyarak genel hatlarıyla bilgi sahibi olabilirsiniz. İşlem sıralaması oldukça basit aşağıdaki adımları uygulayarak kolayca konfigüre edebilirsiniz.

İlk olarak Powershell’i admin hakları ile açıyoruz. $cred=Get-Credentials komutu ile yetkili kullanıcımızla ile Office 365′ e bağlanıyoruz.


Resim-1

$Session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://outlook.office365.com/powershell-liveid/ -Credential $cred -Authentication Basic –AllowRedirection komutu ile Office 365′ de oturum oluşturuyoruz.

Ve Import-PSSession $Session komutu ile açtığımız oturumun kendi makinamıza taşınmasını sağlıyoruz.

İpucu: Bu adımda hata alırsanız https://www.cogmotive.com/blog/powershell/allowing-powershell-scripts-to-execute döküman size yardımcı olacaktır.


Resim-2

Set-IRMConfiguration –RMSOnlineKeySharingLocation https://sprms.eu.aadrm.com/TenantManagement/ServicePartner.svc

Komutu ile Key Sharing Lokasyonumuzu belirtiyoruz. Bu arada dokümanın en sonundaki linkleri incelerseniz diğer lokasyon seçeneklerini de görebilirsiniz. Avrupa bize yakın olduğu için EU seçiyorum.


Resim-3

RMS Online’dan Trusted Publishing Domain’ i aktarmak için Shell yardımı ile Import-RMSTrustedPublishingDomain –RMSOnline –Name “RMS Online” komutunu çalıştırıyoruz.


Resim-4

Exchange Online’daki harici mesajlaşmalar için lisansımızı Set-IRMConfiguration –InternalLicensingEnabled $true komutu ile aktif hale getiriyoruz.

Kontrol amaçlı Test-IRMConfiguration –RMSOnline komutunu çalıştırıyoruz.


Resim-5

Dokümanımızın Devamında Office 365 üzerinde yapmamız gerekenleri göreceğiz ve bunun ile alakalı örnek yapıyor olacağız

Umuyorum Faydası Dokunmuştur

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap