1. Ana Sayfa
  2. EMS
  3. Azure Rights Management Services Exchange Online Entegrasyonu – Bölüm 2

Azure Rights Management Services Exchange Online Entegrasyonu – Bölüm 2


VidyoConnect

Bu bölümümüzde Azure Right Mananagement Servis’ i nasıl Exchange Online ile entegre edebileceğimizi göreceğiz. RMS nedir kısmına ilk bölümde kısaca değinmiştik. İlk bölümü okuyarak genel hatlarıyla bilgi sahibi olabilirsiniz. İşlem sıralaması oldukça basit aşağıdaki adımları uygulayarak kolayca konfigüre edebilirsiniz.

İlk olarak Powershell’i admin hakları ile açıyoruz. $cred=Get-Credentials komutu ile yetkili kullanıcımızla ile Office 365′ e bağlanıyoruz.


Resim-1

$Session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://outlook.office365.com/powershell-liveid/ -Credential $cred -Authentication Basic –AllowRedirection komutu ile Office 365′ de oturum oluşturuyoruz.

Ve Import-PSSession $Session komutu ile açtığımız oturumun kendi makinamıza taşınmasını sağlıyoruz.

İpucu: Bu adımda hata alırsanız https://www.cogmotive.com/blog/powershell/allowing-powershell-scripts-to-execute döküman size yardımcı olacaktır.


Resim-2

Set-IRMConfiguration –RMSOnlineKeySharingLocation https://sprms.eu.aadrm.com/TenantManagement/ServicePartner.svc

Komutu ile Key Sharing Lokasyonumuzu belirtiyoruz. Bu arada dokümanın en sonundaki linkleri incelerseniz diğer lokasyon seçeneklerini de görebilirsiniz. Avrupa bize yakın olduğu için EU seçiyorum.


Resim-3

RMS Online’dan Trusted Publishing Domain’ i aktarmak için Shell yardımı ile Import-RMSTrustedPublishingDomain –RMSOnline –Name “RMS Online” komutunu çalıştırıyoruz.


Resim-4

Exchange Online’daki harici mesajlaşmalar için lisansımızı Set-IRMConfiguration –InternalLicensingEnabled $true komutu ile aktif hale getiriyoruz.

Kontrol amaçlı Test-IRMConfiguration –RMSOnline komutunu çalıştırıyoruz.


Resim-5

Dokümanımızın Devamında Office 365 üzerinde yapmamız gerekenleri göreceğiz ve bunun ile alakalı örnek yapıyor olacağız

Umuyorum Faydası Dokunmuştur

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

2008 yılından itibaren bilişim camiasının içerisindeyim. 11 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’ de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalıştıktan sonra kariyerimde değişiklik yaparak UAE’ nin en büyük bankası Emirates NBD bankasında kıdemli teknoloji mühendisi olarak devam etmektiyim. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım www.mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık ve yöneticilik yapmaktayım. 15+ konferansda konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve 7 E-Kitap yayınladım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE, MCPS, MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldükten sonra uzmanlık alanı değiştirerek Cloud and Datacenter MVP olarak devam etmekteyim.

Yorum Yap