İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Throughput Analyzer Nedir?

Azure Throughput Analyzer Nedir?


? yazılarına devam ederken, sizlerden sıkça gelen sorulardan bir tanesine cevap vermek için bu yazı yazmak istedim. Sizlerden soru şu şekilde geliyordu, Storage veri yükleme ve indirmedeki Throughput değerleri nasıl görülebilirdi. Sorunun cevabını aşağıdaki yazıda detayları ile bulabileceksiniz.

Öncelikle sizlere Throughput nedir kısaca onu açıklamak istiyorum. Throughput bir cihazın (disk, Storage) kaldırabileceği maksimum trafik değeri olarak tanımlanabilir. Bu tanımdan sonra sizlere Azure Throughput Analyzer tanıtmak ve nasıl kullanıldığını göstermek istiyorum.

Research eXtreme Computing Group Cloud araştırma ekibi Azure tarafında kullanımlar için araştırmalar yapmakta ve bu araştırmaların sonucunda ürettikleri araçlardan biri Azure Throughput Analyzer olarak karşımıza çıkmakta. Yazılım şunu yapmakta istemci makineden Azure bulut depolama (lekeler, tablolar ve kuyruk) ile ulaşılabilir yükleme ve indirme hacmini ölçen bir masaüstü programadır. Masaüstü program içerisinde kullanım kılavuzunu yer alıyor ancak ben bu yazımda detaylıca nasıl kullanıldığını da anlatacağım.

Ama isterseniz kısa bir özetle programı kurmuş olduğunu bilgisayardan çalıştırıyorsunuz değerlendirme yapabilmek için veri merkezini seçiyorsunuz ve bunun içinden oluşturulan herhangi bir depolama hizmetine hesap bilgilerinizi giriyorsunuz örnek verileri kullanarak veri yükleme ve indirmeleri için bir dizi test yapıyor ve diğer istatistikler ile birlikte testin sonunda görüntülenen ölçümleri sizleri sunuyor.

Azure Throughput Analyzer aracını bu linkten ücretsiz olarak indirebilirsiniz.


Resim-1

Sonrasında inen .zip dosyasını bir klasöre çıkarıp yazılımı yüklemek için çift tıklayın ve devam edip kurulumu tamamlayın.


Resim-2

Masaüstüne aşağıdaki ikonun geldiğini göreceksiniz. Çift tıklayarak çalıştırın.


Resim-3

“Tools” bölümünde “Storage Settings” kısmına gelin.


Resim-4

Alt sol köşede yer alan “New” butonuna basarak Azure’daki Storage bilgilerimizi gireceğiz. Bu bilgilere erişmek için öncesinde https://portal.azure.com Azure hesabınızla login olun ve “Storage” kısmına gelin sonrasında Storage hesabınızı seçin.


Resim-5

“Manage Access Keys” logosuna tıklayın. Storage hesap adını ve Primary Access key kopyalayın bu bilgileri aracımıza yapıştıracağız.


Resim-6

Aşağıdaki ekran görüntüsünde yer aldığı gibi “New” ile girin ve checkbox işaretledikten “Set As Default” seçin ve “Save” butonuna basın.


Resim-7

“Select Storage Setting” kısmından Storage hesabınızı seçin “Test type” alanında örneğin small block seçin (yapınıza uygun tipi seçmenizi öneririm) “Run” butonuna basarak çalıştırın.


Resim-8

Test tamamlandıktan sonra Download ve Upload Throughputs değerlerini MegaBYTES per second biriminden görebilirsiniz.


Resim-9

Sonuç olarak Azure Throughput Analyzer Storage kullanımın olduğu birçok çözümde darboğazları tespit etmek için iyi bir analiz yazılımı olarak karşımıza çıkıyor. Azure Backup, Azure Site Recovery gibi projeler yapacaklara önerim bu yazılımı öncesinde kurup bu değerleri incelemeleri olacaktır.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap