1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Portal Query Editor (Preview)

Azure Portal Query Editor (Preview)

071918_1219_AzurePortal1.png

, SQL Veritabanları için Query Editor isimli previewer bir özellik ekledi. Bu özellik Browser tabanlı olup portal üzerinde kullanılan bir sorgu editörüdür.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi portal üzerinden SQL veritabanın içerisinde gerekli alanı ulaşabilirsiniz.


Resim-1

Özelliği seçtiğinizde öncelikle sizden Login olmanızı isteyecektir.


Resim-2

3 Farklı authentication yöntemi bulunmaktadır. Bunlar ;


Resim-3

Öncelikli olarak biz SQL Server authentication seçiyoruz. Burada kullandığımız bilgi Veritabanın oluşturuken erişim için tanımladığımız bilgidir. Kullanıcı girişini gerçekleştirdikten sonra aşağıdak gibi basit bir editör ekranı karşınıza gelecektir.


Resim-4

Bağlantı kurduğumuza göre Users isimli basit bir tablo ekleyip, sorgulama yapalım.


Resim-5

Insert işlemini de gerçekleştirelim.


Resim-6

Görüldüğü gibi Web tabanlı Azure Portal üzerindeki Query editor ile işlemlerimizi tamamlayabiliyoruz. Yeni eklenen bu özelliğin geliştirilmesi ile belki de SQL Server Management Studio’ya ihtiyaç kalmadan temel sorgulama ihtiyaçlarını Web tabanlı Query editorden yapabilir olacağız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: , Azure SQL, Microsoft Azure, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap