1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure SQL Databases Geo-Replication

Azure SQL Databases Geo-Replication

071918_1210_AzureSQLDat2.png
SAFİR

Bugün sizlere üzerinde konumlandırmasını yaptığınız PaaS bir SQL veritabanının bir kopyasının farklı bir coğrafya üzerinde replike edilmesini anlatıyor olacağım.

İşlem basamakları;

1) Azure Portal’a bağlanıyoruz

2) SQL Veritabanı içerisinde ’ı seçin.


Resim-1

3) Geo-Replication ekranında sizlere Target-Regions bölümünde size bölge olarak tavsiyede bulunması ile farklı bölgeleri replike edebiliriz. Aynı zamanda harita üzerinde bölge seçimi yapılabiliyor.


Resim-2

4) örneğimiz içerisinde biz önerilen bölge olan West US’ı seçiyor olacağız. West US’a tıkladığımızda karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor. Bu ekranda replike veritabanı ile ilgili bilgiler yer almaktadır.


Resim-3

Secondary Type, Readable olmak durumunda, Target Server bölümünde ise seçmil olduğunuz bölgede bir veritabanı sunucunuz yoksa yeni bir sunucu oluşturmanız için bir ekran açıyor olacaktır.


Resim-4

Bu bilgiler ile ben West US bölgesinde dmcsqlgeorep isimli bir veritabanı sunucusu oluşturdum ve create secondary ekranı ile işimi ok diyerek bitiriyorum. Bu işlem sonrasında Geo-Replication ekranı geliyor tekrar ve işlemimizin devam ettiğine dair bildirim görüyoruz sağ üst kısımda. Replikasyonunu yaptığımız veritabanının büyüklüğüne göre bir süre de veritabanınınız bir replikesini istediğiniz bölgeye yapmış olacaksınız.


Resim-5

Yukarıdaki resim işlemin devam ettiğini görüyoruz ve kesik çizgiler tamamlanması ile işlemin bittiğini görüyoruz.


Resim-6

Yukarıda resimde yer alan West US ‘a tıklarsak Replikasyon hakkında özet bilgi görebilir, Failover işlemini yapabilir ve replikasyonu durdurabiliriz.

Sol menüzden SQL Veritabanın seçecek olursak karşımıza iki farklı veritabanı bilgisi gelecektir.


Resim-7

Buradan Secondary role’e sahip veritabanımızı seçerek connection string bilgisini alabilir ve readable olarak bu veritabanın kullanabiliriz yada bu veritabanı özelinde farklı işlemler yapabiliriz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: azure, , Geo-Replication, , database

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap