1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Database Migration ( DMS ) Servis Nedir?

Azure Database Migration ( DMS ) Servis Nedir?

DBMigrate2Azure
VidyoConnect

Bu yazımızda Azure Veritabanı servislerine geçiş işlemlerinizi nasıl daha hızlı ve güvenilir yapabilirsiniz bunu anlatıyor olacağım.Azure Database Migration, en az aksama süresiyle birden çok veritabanı kaynağından Azure Data platformlarına sorunsuz geçiş sağlar. Hizmet, bir geçiş gerçekleştirmeden önce gereken değişikliklerde size yol gösterecek öneriler sunan değerlendirme raporları oluşturmak için Data Migration Assistant kullanır.

Azure Database Migration Service nasıl oluşturulur ?

Azure Database Migration Servisini oluşturmak için Azure portalını kullanırsınız.Hizmeti oluşturduktan sonra, verileri şirket içindeki SQL Server’dan Azure SQL veritabanına geçirmek için kullanabilirsiniz.

Azure aboneliğiniz yoksa, başlamadan önce bir azure hesabı oluşturmalısınız. Azure hesabına sahipseniz aşağıdaki adımları takip ederek bir Azure Database Migration Servisi oluşturabilirsiniz.

Resorce Provider’ın – Kaynak Sağlayıcısının Oluşturulması

1) Portal.azure.com adresine giriş yapın.

2) All Services – Tüm Servisler kısımından abonelikleri – subscription bölümüne gelin.

Resim-1

2) Abonelik (subscription ) seçimini yaptıktan sonra Resource Providers – Kaynak Sağlayıcıdan seçin ve Filtre bölümüne “Microsoft.DataMigration” seçip kayıt ol – register olun.

Resim-2

Register işlemini gerçekleştirdikten sonra Hizmeti oluşturabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımlara devam etmelisiniz.

Azure Database Migration Oluşturulması

1) Azure Portal’a giriş yapın.

2) Create a Resource – Kaynak oluştur’u seçin ve ardından arama bölümüne Azure Database Migration seçin ve oluştur diyin.

Resim-3

4) Hizmeti oluşturmak için sizden aşağıdaki bilgileri isteyecektir. Bilgileri kendinize göre doldurunuz.

Resim-4

Yukarıdaki resimde en önemli kısım hizmetin kullanımı için bir sanal ağ’a – virtual network’e ihtiyaç duyuluyor olmasıdır. Buradan faydalanabilirsiniz.

Benzer bilgilerini kendinize göre girdikten sonra “create- oluştur” demeniz yeterlidir. Birkaç dakika sonra Azure Database Migration Servisiniz kullanıma hazır olacaktır ve aşağıdaki gibi görünecektir.

 

Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: azure database migration nedir, azure dms, azure nasıl geçilir, azure veritabanı geçişi, azure dms, azure veritabanı taşıma

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap