1. Ana Sayfa
 2. Microsoft Azure

Azure Arc – SQL Server (Preview) Nedir?

Azure Arc – SQL Server (Preview) Nedir?
+ - 0

Azure Arc SQL Server ile kendinize ait veri merkezinde (on-prem) yada herhangi bir bulut ortamlarında ki SQL Server ortamlarınızın yönetiminde Azure hizmetlerinden faydalanmanıza imkan sağlayan Azure Arc’ın bir parçasıdır.

Azure Arc SQL Server, bir Azure Arc parçasıdır dedik fakat Microsoft Azure Arc Nedir?

Microsoft Azure Arc; iş yüklerinizin fiziksel yada sanal,Windows yada Linux olduğuna bakmaksızın yapınızı Azure deneyimi ile tek noktadan(Azure Portal yada Azure CLI) yönetmenize imkan sağlayan bir servisdir.

Azure Arc şuan için East US,East US 2,West US 2.Australia East,Southeast Asia,North Europe,West Europe,UK South bölgelerinde desteklenmektedir. Ayrıca Azure Arc kullanılması için Microsoft.HybridCompute, Microsoft.GuestConfiguration ve Microsoft.AzureArcData isimli resource provider’ı Azure üyeliğinizde register etmeniz gerekmektedir.

Register işlemini Azure Portal üzerinden de yapabileceğiniz gibi Powershell üzerinden de yapabilirsiniz.

Azure Cloud Shell üzerinden Powershell ile yapabilmek için;

Resim-1 : Azure Cloud Shell

Register-AzResourceProvider -ProviderNamespace Microsoft.HybridCompute
Register-AzResourceProvider -ProviderNamespace Microsoft.GuestConfiguration
Register-AzResourceProvider -ProviderNamespace Microsoft.AzureArcData

Yukarıdaki kod parçalarını Azure Cloud Shell’den tek tek çalıştırmalısınız.

Azure Arc’ın desteklediği işletim sistemleri;

 • Windows Server 2012 R2 and higher (including Windows Server Core)
 • Ubuntu 16.04 and 18.04
 • CentOS Linux 7
 • SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 15
 • Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 7
 • Amazon Linux 2

Bu yazının odak noktası Azure Arc özellikli veri hizmetleridir. Azure Arc özellikli veri hizmetleri, şirket içinde veya herhangi bir bulutta kaynaklar üzerinde bir kontrol düzlemi sağlayan daha geniş bir stratejinin parçasıdır. Peki bunu nasıl oluyor sorusu geliyor ise aklınıza aslında Microsoft bu noktada Azure Resource Manager’ı (ARM)  bu kaynakları kapsayacak şekilde genişleterek yapmaktadır.ARM, Azure kaynaklarının kurulumu, yaygınlaştırılması, yönetimi ve izlenmesini tek bir grup olarak gerçekleştirmeyi sağlamıştır. Azure Arc ise ARM’yi şirket içi  veya herhangi bir bulut kaynaklarını kapsayacak şekilde genişletilmiş bir servistir. Azure Arc çatısı altında;

 • Azure Arc özellikli Sunucu(Azure Arc Servers)
 • Azure özellikli Kubernetes(Azure Arc Kubernetes)
 • Azure Arc özellikli SQL Server(Azure Arc SQL Server)
 • Azure özellikli Veri Hizmetleri(Azure Arc Data Services)

Kullanabilirsiniz.

Azure Arc SQL Server kullanmaya başlamak için Azure Portal üzerinden All Services à Azure Arc yolunu takip ediyoruz.

Resim-2: Azure Arc

Sol tarafta ki menü üzerinden SQL Server(Preview) seçiyoruz ve sayfanın ortasında yer alan Create SQL Server – Azure Arc butonuna tıklıyoruz.

Resim-3: Azure Arc SQL Server(Preview)

Azure Arc SQL Server gereksinimlerini gösteren bir ekran sizleri karşılayacaktır.

Resim-4 : RegisterAzure Arc Enabled SQL Server

Ekranda gereksinim olarak ise, SQL Server çalışan sanal yada fiziksel bir sunucu, Azure izinlerini uygulayacak yerel bir yönetici haklarına sahip bir hesap ve Azure Powershell olmasını istiyor. Bu ortamın hazır olduğunu varsayarak sol alt kısımda yer alan Next: Server Details butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

Ortam olarak elimizde AWS üzerinde konumlandırdığımız ve üzerinde SQL Server 2019 Standart Edition kurulu olan DMCAZUREARCSQL isimli bir sunucu mevcuttur. Devam eden ekranda çalıştırılmasını istenilen powershell kod bloklarını da bu sunucu üzerinde çalıştırıyor olacağız.

Aşağıdaki Server Details resmini görüyorsunuz. Bu ekran üzerinde bizden bazı bilgiler istemektedir.

Resim-5: Azure Arc SQL Server – Server Details Ekranı

Resim-5 üzerindeki bilgilerden ilki çalıştığımız subscription’ın seçimi, ikinci bilgi ise bu subscriptiona bağlı olarak seçmemizi istediği resource group – kaynak grubu – dur. Tanımlı bir resource group olmaması sebebi ile hemen yukarıda bulunan arama ekranına resource group yazıp, resource group bölümünden yeni bir resource group oluşturalım. Örneğimiz için rg-azurearcsql isimli bir resource group West-US 2’de oluşturduk.

Server details kısımında region bilgisi ve işletim sistemi bilgisi isteniyor. Şuan için Azure Arc SQL Server’ın kabul ettiği region bilgileri aşağıdaki gibidir.

Resim-6: Region Listesi

Oluşturduğumuz resource group West US 2 de olması ve onu seçtiğimiz için bu kısımda direkt West US 2 gelecektir.

İşletim Sistemi kısımında ise Azure Arc’a dahil edeceğimiz SQL Server’ın nerede çalıştığını bizden istiyor. Biliyorsunuz artık SQL Server Linux üzerinde de çalışabiliyor. Bu sebepten listede Windows ve Linux’u görebilirsiniz. Bizim örneğimizde işletim sistemimiz Windows Server 2019 olması sebebi ile Windowsu seçiyoruz.

Proxy Server kısımında ise SQL Server’a erişim sağlarken bir proxy kullanıyorsak onu yazmamızı istiyor. Bizim örneğimizde bir proxy olmaması sebebi ile bu alanı boş bırakıp bir sonraki ekrana geçiyoruz.

Resim-7: Register Azure Arc SQL Server – Bilgi girişi yapılmış hali

Bir sonraki ekran olan Tags ekranında ise oluşturacağımız bu Azure Arc için bizden bazı etiket alanlarını doldurmamızı istiyor. Tabi bu ekran zorunlu değildir.

Resim-8: Tags Ekranı

Son adım olarak Run Scripts dediğimizde ise bize verdiğimiz tanımlamarı içeren ve bazı agent kurulum işlemlerini gerçekleştiren bir powershell scripti veriyor.

Resim-9: Run Script Ekranı

Resim-9’da yer alan kodları ister kopyalayın, isterseniz download edip çalıştıracağınız sunucuya aktarın. Biz download edip, çalıştırmak istediğimiz sunucuya aktarıp açıyor olacağız.

Powershell dosyasını Windows Powershell ISE ile yada notepad ile düzenlediğinizde içeriğinde öncelikli olarak bir AzureConnectedMachineAgent isimli bir uygulama indirip bunun üzerinden bizi Azure’a dahil ettiğini görüyor olursunuz. Devam eden kodlar içerisinde ise Azure Powershell modülünün kurulması ve SQL Server’ın Azure Arc üzerinde genişletilmesini içeren kod blokları olduğunu görürsünüz.

Örneğimizde biz Windows Powershell ISE den çalıştırıyoruz ve bize ilk olarak Azure Powershell kurulması gerektiği ile ilgili bir uyarı ekranı veriyor. Burada Yes diyip Azure Powershell modülünün kurulumunu yapılmasına izin veriyoruz.

Resim-10 : Install Azure Powershell Module

Azure Powershell kurulumu sırasında Nuget içinde sizden onay istiyor, bu onayı verdikten sonra kurulum işlemlerine devam ediyor.

Resim-11: Installing Azure Powershell Module

Kurulum işlemleri devam ederken sizden tarayıcıdan bir sayfa açmanızı ve bir doğrulama işlemi yapmanızı istiyor olacaktır.

Resim-12: Doğrulama İşlemi

Device Login sayfasına gittiğinizde sizden kod girmenizi istiyor. Resim-12 de görülen kodu giriyorum ve bir sonraki ekranda bana işlem yapmak istediğim Microsoft Azure hesabımın seçmemi istiyor. Gerekli olan Azure hesabımı seçiyorum.

Resim-13: Başarılı Doğrulama

Azure hesabımı da seçtikten sonra resim-13 de görüldüğü üzere işlemim başarılı bir şekilde tamamlandı.

Powershell ekranına döndüğümde ise Azure Arc- SQL Server Register işlemimin başarılı olduğunu görüyorum.

Resim-14: Register Azure Arc- SQL Server

Resim14’de görülen bilgiler doğrultusunda artık AWS üzerinde kullandığımı sunucumu Azure Arc ile Azure Portal’dan yönetebilir konumda olduğumu doğruluyorum ve hemen Azure Portal üzerinden Azure Arc bölümüne gelip kontrol ediyorum.

Resim-15: All Azure Arc Resources

Azure Arc – SQL Server için register işlemlerini yaparken gördüğünüz gibi SQL Server’ın çalıştığı sunucuyu da Azure Arc üzerine register etmiş durumdayız 😊 Anlayacağınız tek register işlemi ile hem Azure Arc- Server hem de Azure Arc SQL Server yaptık.  Peki bunlar bize hangi özellikleri sunuyor?

Azure Arc- Server imkanı ile AWS’de konumlandırdığım sanal sunucumu Azure’dan aşağıdaki resim özellinde yönetebiliyorum.

Resim-16: Azure Arc- Server Genel Bakış

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Update yönetimi, Log incelemesi, olası güvenlik açıklarını izleme gibi çok sayıda özelliği yapabilmemi sağlıyor.

Peki Azure Arc- SQL Server tarafında neler var ?

Resim-17: Azure Arc- SQL Server Genel Bakış

Azure Arc-SQL Server kısımının ön izleme de olması sebebi ile şuan için yeteneklerin yada özelliklerinin sınırlı olduğunu görüyoruz fakat şu hali ile bize SQL Server’ın sağlığının yapılandırmasını değerlendirme ve olası bir güvenlik açıklarının izlenmesini sunmasından başarılı bir ürün olacağını göstermektedir. Fakat OnPrem ortamlarda yaşanan Patch ve versiyon geçişleri, Manuel uygulanan DBA taskları, Scale sorunları gibi zorlukların çözümü konusunda gelişme göstermesi ile Microsoft Azure Arc yapısı ile Hibrit ortamlara yeni bir bakış açısı getiriyor olacak gibi görünüyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz. 

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs: azure, Azure Arc, azure arc sql, azure arc sql server, azure sql, DMC

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap