1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Azure AD Connect: User Realm Discovery Failed. Hatası Çözümü

Azure AD Connect: User Realm Discovery Failed. Hatası Çözümü


VidyoConnect

Azure AD Connect: User Realm Discovery Failed. Hatası Çözümü. Office 365 Hybrid geçişleri esnasında ADconnect’i kullanırken zaman zaman Sync sorunu yaşayabiliyoruz. Bunlardan bir tanesi “User Realm Discovery Failed” hatası. Bu hatanın ortaya çıktığı durumlarda yapılacak işlemleri aşağıdaki alanda bulabilirsiniz.

Bir önceki adı Dirsync olan ADConnect’i herhangibir yöntem içinde Active Directory Sync aracı olarak kullanabilirsiniz. Yapılandırılması esnasında kendi içerisinde Proxy ayarını da barındırır. Zaman zaman firmaların network katmanında ya da User Authentication’larında yaptıkları değişiklikler sonucu ADConnect “An error occurred executing Configure AAD Sync task: user_realm_discovery_failed: User Realm Discovery Failed” hatası verip Sync işlemini tamamlayamayabilir.


Resim-1

Trace log dosyasında ise aşağıdaki satırı görürsünüz.

Microsoft.IdentityModel.Clients.ActiveDirectory.AdalServiceException: user_realm_discovery_failed: User realm discovery failed —> System.Net.WebException: The remote server returned an error: (407) Proxy Authentication Required.

Çözüm için C:\Windows\Microsoft.NET\Framework64\v4.0.30319\config\machine.config dosyası içerisine aşağıdaki satırı ekleyin.

<system.net>
                <defaultProxy enabled=”false”></defaultProxy>
 </system.net>

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

 

TAGs : User Realm Discovery Failed, An error occurred executing Configure AAD Sync task, adconnect error, adconnect sync sorunu, adconnect calismiyor, adconnect hata, adconnect Office 365, adconnect ayarlari, adconnect nedir, office 365 active directory synchronization, dirsync download, azure active directory nedir

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap