İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365’e Toplu External Kontak Alma ve Distrubition Group’lara Ekleme

Office 365’e Toplu External Kontak Alma ve Distrubition Group’lara Ekleme


Ruijie Teknoloji Günü

Bu yazıda External Contact’larınızı ’e nasıl Import edebileceğinizi ve import ettiğiniz Contact’larınızı nasıl ’deki ilgili gruplara üye yapabileceğinizi göreceksiniz.

Office 365 içerisine dışarıdan kullanıcı bilgisi almak istiyorsanız ve import etmek istediğiniz data büyük ise arayüzden (GUI) bu işlemi gerçekleştirmek imkansız olabilir. Bu durumda Powershell’i kullanarak script’lerinizi oluşturabilir ve işlerinizi ileriye dönük olarak otomatikleştirebilirsiniz.


Resim-1

İşlemlere geçmeden önce yapmanız gereken ilk olarak aşağıdaki şablona uygun olarak import edilecek dataları da barındıran .csv dosyalarınızı oluşturmak. Aşağıda bir örneği paylaşıyorum.

Bu ilk .csv dosyasında import etmek istediğiniz kullanıcılara ait olan isim, mail adres vb. bilgilere yer vermeniz gerekmekte. Eğer daha fazla bilgiyi Powershell yardımı ile eklemek istiyorsanız bu örnekteki .cvs dosyasına diğer ilgili alanları da (mobilephone, address vb.) ekleyebiliriniz.


Resim-2

İkinci dosyada ise eğer eklediğiniz kişileri belirli gruplara Powershell yardımı ile eklemek istiyorsanız oluşturmanız gereken .csv dosyası aşağıdaki gibi olabilir. Bu örnekte “Altyapı” isimli Distribution Grup’a dosya içerisindeki dört kişiyi ekliyor olacağız.


Resim-3

Ön hazırlıklardan sonra şimdi Office 365 hesabınıza bağlanmaya sıra geldi. Aşağıdaki komutlar ile bunu yapabilirsiniz.

$LiveCred = Get-Credential

$Session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://ps.outlook.com/powershell/ -Credential $LiveCred -Authentication Basic –AllowRedirection

Import-PSSession $Session


Resim-4

Bağlantıyı da sağladıktan sonra sıra daha önce hazırladığınız dosyaları import etmeye geldi.

import-csv “c:\Users\emreaydin\Desktop\Book2.csv”| %{new-mailcontact -name $_.name -externalemailaddress $_.externalEmailAddress -firstname $_.firstname -lastname $_.lastname}


Resim-6

Ve son olarak eğer External COntact olarak eklediğiniz kişileri Distrubition Group’lara eklemek istiyorsanız yine yukarıda hazırlamış olduğumuz dosyayı işaret edecek şekilde aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.

Import-Csv “c:\Users\emreaydin\Desktop\Book3.csv” | foreach {Add-DistributionGroupMember -Identity $_.Name -Member $_.Member}

Hepsi bu kadar. External Contact’larınızı import ettiniz ve bu Contact’ları “Altyapı” isimli Distrubition Group’a eklemiş oldunuz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap