1. Ana Sayfa
  2. AWS

AWS VPC Üzerinde Security Group Oluşturma İşlemi

AWS VPC Üzerinde Security Group Oluşturma İşlemi
+ - 0

Bu yazımda AWS VPC Security Group üzerinde Security Group oluşturma işlemini yapacağım. Security group belirlediğimiz bazı izinleri gruplamamıza yarıyor gibi düşünebiliriz. Mesela belirli bir amaca yönelik oluşturduğumuz Instance’lara security grubu atayabilirsiniz. Bu gruba dışarıdan http ve RDP portlarına istekler gelmesini istediğimiz tek tek yapmaktansa bir gruba atayarak yapabiliriz. Aşağıdaki adımları takip ederek Security Group oluşturabilirsiniz.

VPC Dashboard’u açıyoruz ve Security Groups kategorisine geliyoruz. Create security group diyerek oluşturma işlemine başlıyoruz.

Resim-1

Oluşturduğumuz gruba isim ve açıklama giriyoruz ardından hangi vpc üzerinde kullanacaksak o VPC’yi seçiyoruz.

Resim-2

Gelen ve Giden kurallarımızı aşağıdaki gibi oluşturuyoruz ve security group oluşturma işlemini bitiyoruz.


Resim-3

Security Group oluşturma işlemini başarı ile bitirdik.

Resim-4

Oluşturduğumuz Security Grubu bir Instance atıyoruz. Actions altında Networking kısmına gelip Change Security Groups diyoruz.


Resim-5

Oluşturduğumuz Security Group’u seçip Assign Security Groups diyerek atama işlemini bitiriyoruz.


Resim-6

AWS VPC üzerinde Security Group oluşturma işlemi bu kadar bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

TAGs: Amazon, AWS, AWS VPC, Amazon Web Services, AWS Security Group nedir, AWS Security Group nasıl yapılandırılır, AWS VPC Security Group, AWS Security Group oluşturma

Yazar Hakkında

BT Sistemlerinde Altyapı, Depolama, Bulut Bilişim, Sanallaştırma, ve Sistem Mimari tarafında deneyimim bulunmaktadır. Edinmiş olduğum deneyim ve becerileri profesyonel iş hayatımda aktif olarak kullanıp geliştiriyorum. Gelişim sürecimi mesleki eğitimler ve sertifikasyon programları ile destekliyorum.

Yorum Yap