1. Ana Sayfa
 2. AWS
 3. Amazon Simple E-mail Service (SES) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Amazon Simple E-mail Service (SES) Nedir? Nasıl Kullanılır?

aws_ses
SAFİR

kolay, güvenilir, düşük maliyetli, kullandıkça öde mantığı ile çalışan, uygulama geliştiricilerinin ve dijital medya uzmanlarının bildirim e-postaları göndermesine yardımcı olacak şekilde tasarlanmış bulut tabanlı e-posta servisidir. Platformunu müşterileriyle e-posta üzerinden iletişim kuran her boyutta işletme için Mail Sunucu yönetimi, Ağ yapılandırması gibi altyapı sorunları ile uğraşmadan ve en önemlisi Spam ve IP itibar sorunları için çözümler sunan bir hizmettir.

Amazon SES Amazon.com kendi büyük ölçekli müşteri tabanına hizmet etmek için geliştirmiştir. Bu tecrübe ve bilgi birikimini AWS SES (Simple Mail Service) isminde yönetilebilir e-posta alt yapısı olarak AWS Cloud platformunda servis olarak kullanıma açmıştır. Amazon SES’te uygulamanız AWS EC2 sanal sunucu hizmeti üzerindeki bir sanal sunucuda çalışıyor ise ilk 62.000 e-posta için ücret ödemezsiniz. Servisi AWS API, AWS CLI, Windows PowerShell AWS Cmdlets, Yazılım Paketlerinden, C#, Java, PHP vs programlama dilleri ile yazdığınız uygulamalardan, mevcut e-posta sunucunuzdaki tüm postaları Amazon SES üzerinden gönderilecek şekilde yapılandırarak birçok şekilde kullanabilirsiniz.

Amazon SES ile E-posta Gönderme

E-Posta gönderme işlemi basit olarak Giden E-Posta sunucusu (İnternet Servis sağlayıcı veya BT departmanı tarafından sağlanmış olabilir), Internet, Alıcı E-Posta Sunucusu yada Servis sağlayıcısı üzerinden alıcı posta kutusuna gönderilerek yapılır. Amazon SES ile e-posta gönderirken Giden E-Posta sunucusu olarak işlev görecektir. İsteğe bağlı olarak Mevcut Giden E-Posta sunucusu ile entegre çalışacak şekilde de konumlandırılabilir. (Resim-1)


Resim-1


Programlı olarak gönderilen postalar, Mailing, Uygulamaların bilgilendirme postaları vs. işlemler için AWS SES hizmetini kolayca uygulayıp kullanabilirsiniz. Alıcılarınızın e-postalarınızı okumasını, değerli bulmasını ve spam olarak etiketlememesini istiyorsunuz. Başka bir deyişle, alıcılarınızın posta kutularına gelen e-postalarınızın yüzdesini arttırmak ve e-posta teslimini en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız AWS SES uygun ve güvenilir bulut tabanlı bir e-posta gönderim hizmetidir. E-posta teslimini en üst düzeye çıkarmak için, e-posta teslim sorunlarını anlamanız, bunları önlemek için proaktif bir şekilde önlem almanız, gönderdiğiniz e-postaların durumundan haberdar olmanız ve ardından gerekirse e-posta gönderme programınızı iyileştirmeniz gerekir. Amazon SES E-posta teslimatı konseptleri sunar ve bu süreçte size yardımcı olacak araçlar sağlar. E-Posta sunucu kurulumu, yapılandırması ve yönetimi oluşturmak birçok işletme için karmaşık ve maliyetli bir iştir. Amazon SES amazon.com un büyük ölçekli müşteri tabanına hizmet etmek için geliştirmiştir. Amazon SES ile zorlukları ortadan kaldırır ve Amazon tecrübesi ve gelişmiş e-posta altyapısından faydalanmanızı sağlar. Amazon SES diğer AWS ürünleri ile sorunsuz ve entegre çalışabilir. AWS EC2 sanal sunucularında çalışan bir uygulama ile SES üzerinden e-pasta göndererek ayda ilk gönderdiğiniz 62.000 postaya ücret ödemezsiniz. Amazon SES ile ilgili başka bir makalede AWS SQS, SNS, Lambda ve S3 servislerini SES ile entegre olarak kullanarak E-posta itibarının nasıl korunacağını inceleyeceğiz.

Amazon SES Başlangıç

 1. Adım: AWS‘ye kaydolun Amazon SES’i kullanmadan önce, AWS‘ye kaydolmanız gerekir. Kayıt olduktan sonra tüm AWS servislerini kullanabilirsiniz (1).
 2. Adım: E-posta adresinizi veya Domain adresinizi doğrulayın

Amazon SES üzerinden e-posta göndermeden önce, e-posta adresinizi veya domain adresinizi doğrulamanız gerekir. Etki alanı Domain üzerinden doğrulama süreci aşağıdaki gibidir.

 1. AWS Yönetim Konsolu’na giriş yapın ve Amazon SES konsolunu https://console.aws.amazon.com/ses/ adresinden açın.
 2. AWS SES konsolunda gezinti bölmesindeki Identity Management>
  Domains bölümünü seçip Verify a New Domain butonuna basın. Açılan ekranda Domin: alanına doğrulamak istediğiniz adresi yazarak Verify This Domain butonuna basıyoruz. (Resim-2)

Resim-2

Verify a New Domain ekranında girilen Domain ile ilgili Name, Type ve Value şeklinde Domain TXT kaydı bilgilerini göreceksiniz (Resim-3). Etki alanı doğrulamasını tamamlamak için, etki alanınızın DNS sunucusuna görüntülenen Name ve Value bilgilerini TXT kaydı olarak DNS servisine ekleyin.


Resim-3

DNS hizmeti olarak AWS Route53 DNS servisini kullanıyorsanız Amazon DNS kaydını hemen güncelleme imkânı sunar. Route53 kullanmıyorsanız girilen kayıtların doğrulanması 72 saati bulabilir. Doğrulanma sürecinde konsolda Verification Status bölümü “pending verification” şeklinde görünecektir. Doğrulanma tamamlandığında “verified” doğrulandı şeklinde değişecektir. Bu işlem tamamlandığında ayrıca AWS hesabınız ile ilişkili mail adresinize bir başarılı onay e-maili gelecektir.

Artık doğrulanana domain adresinizdeki herhangi bir posta adresinden e-mail göndermek için Amazon SES kullanabilirsiniz.

Amazon SES konsolundaki Send a Test Email butonunu kullanarak bir test e-mali gönderebilirsiniz (Resim-4). Yeni bir kullanıcı olarak, hesabınız SANDBOX alan adı verilen bir test ortamında olduğundan, yalnızca doğruladığınız domain adreslerine e-posta gönderebilirsiniz.

Resim-4

 1. Adım: Bounces ve Complaints Spam şikayetlerle nasıl başa çıkacağınızı düşünün

  Bu konuyu daha önce de söylediğim gibi AWS SQS, SNS, Lambda ve S3 servislerini SES ile entegre olarak kullanarak E-posta itibarının nasıl korunacağını Amazon SES ile ilgili başka bir makalede bir makalede ayrıca ele alacağız.

 2. Adım: Amazon SES SANDBOX’tan nasıl çıkılır?

  Doğrulanmamış Domain adresinden e-posta gönderebilmek ve günde gönderebileceğiniz e-posta sayısını ve ne kadar hızlı gönderebileceğinizi artırmak için hesabınızın SANDBOX alandan çıkarılması gerekir. Bu süreç, Destek Merkezinde bir SES Gönderme Limitini Artırma ile ilgili istek açılarak yapılabilir (2).

 3. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra artık AWS SES ile e-posta göndermeye hazırsınız.

Amazon SES ile E-posta Göndermeye Başlama

Amazon SES birçok yolla e-posta göndermeyi mümkün kılan bir platformdur. Bunlardan bazılarını aşağıda inceleyeceğiz. Amazon SES üzerinden e-posta göndermeden önce fiyatlandırma sayfalarına bakmanızı tavsiye ederim (3).

 1. Amazon SES Konsolunu Kullanarak e-posta gönderme

  Amazon SES Konsolundan test ve deneme gibi işler için e-posta göndermeye uygundur. Şekil-4 teki gibi kullanılabilir.

 2. protokolünü kullanarak e-posta gönderme
  1. SMTP destekleyen bir programlama dili kullanarak, örneğin C#, Java, PHP vs. yapılmış bir uygulamanın Amazon SES aracılığı ile e-posta göndermesini sağlamak mümkündür (4).
  2. SMTP etkin Thunderbolt, Outlook gibi e-posta uygulamalarını veya Exchange, Postfix, Sendmail, Office365, G-Suite vs. posta sunucularını Amazon SES üzerinden e-posta gönderecek şekilde yapılandırabilirsiniz (5).
 3. Amazon SES SDK kütüphanelerini kullanarak Amazon SES API çağrıları ile C#, Java, PHP, Ruby, Pyton vs. programlama dilleri ile e-postalarınızı gönderebilirsiniz (6). Amazon SES SendEmail veya SendRawEmail API üzerinden e-posta gönderebilirsiniz. Hangi API’yi kullandığınıza göre sağlamanız gereken bilgiler değişebilir.
 • SendEmail API, yalnızca bir kaynak adresi, hedef adres, konu ve gövde sağlamanızı gerektirir. İsteğe bağlı olarak “Yanıtla” adreslerini sağlayabilirsiniz. Bu API’yi aradığınızda Amazon SES, e-posta istemci yazılımı tarafından görüntülenmek üzere optimize edilmiş, düzgün biçimde biçimlendirilmiş çok parçalı Çok Amaçlı İnternet Posta Uzantıları (MIME) e-posta iletisini otomatik olarak birleştirir.
 • SendRawEmail API, başlıkları, MIME parçalarını ve içerik türlerini belirterek kendi ham e-posta iletinizi biçimlendirme ve gönderme esnekliğini sağlar. SendRawEmail ileri düzey kullanıcılar tarafından kullanılır. Mesajın gövdesini ve Internet Mesaj Formatı ( RFC 5322 ) spesifikasyonunda belirtildiği şekilde belirtilen tüm başlık alanlarını sağlamanız gerekir.

Amazon SES ile Kimlik Bilgilerini Kullanma

(Amazon SES) kullanabilmek için kim olduğunuzu ve Amazon SES ile etkileşime girme izninizin olup olmadığını doğrulamanız ve güvenlik kimlik bilgilerini kullanmanız gereklidir. Amazon SES kullanmak için farklı kimlik bilgileri türleri vardır ve kullandığınız kimlik bilgileri ne yapmak istediğinize bağlıdır. Örneğin, Amazon SES API kullanarak bir e-posta gönderirken AWS Accsess Key bilgilerini ve Amazon SES SMTP arabirimini kullanarak bir e-posta gönderirken SMTP kimlik bilgilerini kullanırsınız(7).

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

(1) AWS’ye kaydolun (https://docs.aws.amazon.com/ses/latest/DeveloperGuide/sign-up-for-aws.html)

(2) Amazon SES Sandbox’ından Çıkma (https://docs.aws.amazon.com/en_us/ses/latest/DeveloperGuide/request-production-access.html)

(3) Amazon SES Fiyatlandırma. (https://aws.amazon.com/tr/ses/pricing/)

(4) Amazon SES SMTP arayüzünden Programlama Dillerini kullanarak bir E-posta gönderin. (https://docs.aws.amazon.com/en_us/ses/latest/DeveloperGuide/send-using-smtp-programmatically.html)

(5) E-posta Sunucunuzu veya E-Posta Uygulamanızı Amazon SES üzerinden E-posta göndermek için yapılandırma. (https://docs.aws.amazon.com/en_us/ses/latest/DeveloperGuide/send-using-smtp-integrate.html) (https://docs.aws.amazon.com/ses/latest/DeveloperGuide/send-email-smtp-existing-server.html)

(6) AWS SDK Kullanarak Amazon SES üzerinden E-posta gönderme. (https://docs.aws.amazon.com/en_us/ses/latest/DeveloperGuide/send-an-email-using-sdk.html)

(7) Amazon SES Yetkilendirme Gönderimine Genel Bakış. (https://docs.aws.amazon.com/en_us/ses/latest/DeveloperGuide/sending-authorization-overview.html)

TAGs: Amazon Simle E-Mail Service, Amazon SES, AWS SES, SMTP, , , , , Neden Amazon SES, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bora Tercan 1974 yılında Ankara’da doğdu. 20 seneden fazla bilişim sektöründe profesyonel iş deneyimi içerisinde; Marka bağımsız Sunucu, Yazılım, Firewall, Router, Veritabanı, Kablosuz Ağ, İnternet, Lan ve Wan vs. her türlü bilişim alt yapısının kurgulanması, projelendirilmesi, sorunsuz çalıştırılmasının sağlanması, merkezi olarak takibi, yönetilmesi ve sorunların tespit edilerek düzeltilmesi/düzelttirilmesi. Bilişim satın alma süreçlerinin takibi ve organizasyonun yapılması, Bilişim personelinin yönetilmesi, bilişim firmalarıyla işbirliği kurarak en iyi çözüme ilk elden ulaşılmasını sağlaması, iş analizi ve proje yönetimi gibi konularda 15 seneden fazlası Turizmde olmak üzere bilişim profesyoneli olarak sektör tecrübesi bulunmaktadır. Kariyerini bulut bilişim konusunda önemli projeleri olan Turizm Yazılımları geliştiren bir firmada Bilgi İşlem Yöneticisi olarak devam ettiriyor. Sahip olduğu sertifikalar; MCP MCSE MCSA MCDBA’dir.

Yorum Yap