1. Ana Sayfa
  2. AWS
  3. AWS EC2 Instance’a Disk Ekleme İşlemi (EBS Volume)

AWS EC2 Instance’a Disk Ekleme İşlemi (EBS Volume)

Bu yazımda EC2 üzerinde çalışan Instance’e disk işlemini göstereceğim. Gayet kolay ve On-Prem yapımızda kullandığımız Sanallaştırma Platformlarına benzer şekilde yapılandırması mevcuttur. Aşağıdaki adımları takip ederek Instance’a EBS volume ekleme işlemini yapabilirsiniz.

EC2 Dashboard’u üzerinde bulunan EBS altındaki Volumes kısmına geliyoruz arından Volume diyerek disk oluşturma işlemine başlıyoruz.

Resim-1

Bu ekranda oluşturacağımız Disk türünü ve diğer özellikleri beliyoruz. Kullanım amacınıza göre SSD veya geleneksek mekanik diskleri seçebilirsiniz. Disk seçiminize göre maliyet değişikliği olacaktır.

Resim-2

Disk türümüzü seçtikten sonra disk boyutumuzu belirliyoruz. Diskin duracağı Availability Zone kullanacağınız Instance ile aynı seçiniz. Aksi halde Instance farklı Availability Zone daki diski göremez. Son olarak isim verip Create Volume diyerek disk oluşturma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Resim-3

Volume oluşturma işlemimiz başarı ile gerçekleşti.


Resim-4

Diski Instance’a edebilmek için diski seçip Actions altından Volume diyoruz.

Resim-5

Diski mount edeceğimiz Instance’ı seçip Attach diyerek işlemi bitiyoruz.

Resim-6

Diskin takılı olduğu ve kullanımda olduğunu görüyoruz.

Resim-7

Diski eklediğimiz Instance’a bağlanıp Disk Yöneticisini açıyoruz ve diskin offline olarak geldiğini görüyoruz.

Resim-8

Diski ihtiyacımıza göre aktif ediyoruz.

Resim-8

Standart adımları tamamlandıktan sonra diski aktif olarak sistem altında görüyoruz.


Resim-10

AWS EC2 Instance’a Disk Ekleme İşlemi (EBS Volume) bu kadar bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

TAGs: Amazon, AWS, AWS EC2, Amazon Web Services, AWS Elastic storage , AWS EBS volume nasıl oluşturulur, AWS EC2 Volume, AWS üzerinde disk oluşturma,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

BT Sistemlerinde Altyapı, Depolama, Bulut Bilişim, Sanallaştırma, ve Sistem Mimari tarafında deneyimim bulunmaktadır. Edinmiş olduğum deneyim ve becerileri profesyonel iş hayatımda aktif olarak kullanıp geliştiriyorum. Gelişim sürecimi mesleki eğitimler ve sertifikasyon programları ile destekliyorum.

Yorum Yap