1. Ana Sayfa
  2. AWS

AWS Elastic IP ile Statik Public IP Atama İşlemi

AWS Elastic IP ile Statik Public IP Atama İşlemi
+ - 0

Bu yazımda AWS üzerinde bulunan bileşenlerimize AWS Elastic IP ile statik Public atama işlemini anlatacağım. Public IP çoğu zaman web sunucular ve web app ler için sıklıkla kullanılan ayrıca load balancerlar için oldukça önemli olan bir kavramdır. Public IP adresini tek bir Instance (Sanal Makine) için kullanabiliriz. Public IP adresini geleneksel sistemler üzerinde edinmek için birden çok kağıt işi ve kurumsal süreç izlemelisiniz. AWS Elastic IP bu süreçlerden bizi tamamen kurtarak kendi IP havuzundan bizlere Public IP adresleri sağlamaktadır. Aşağıdaki adımları izleyerek Public IP adresi oluşturup atama yapabilirsiniz.

VPC Dashboard’a giriş yapıp Elastic IPs kısmına geliyoruz ve ardından Allocate Elastic IP address kısmına tıklıyoruz.

Resim-1

Bu ekranda Amazon’un sağlamış olduğu havuzdan bir public IP alabiliriz veya gerekli ayar değişikliklerini yaparak kendi public IP’lerimizi de kullanabiliriz.


Resim-2

Public IP Oluşturma işlemimiz başarı ile gerçekleşti. Şimdi Public IP’yi kullanabilmek için atamamız gerekiyor.


Resim-3

Public IP adresini seçtikten sonra Actions altından Associate Elastic IP address seçeneğine tıklıyoruz.


Resim-4

Açılan ekranda Public IP’yi atayacağımız Kaynak tipini belirlememizi istiyor. Burada istersek bir network interface’e yani bir Ethernet kartına veya Instance EC2 üzerinde bulunan bir sanal makineye atama yapabiliriz. Ben Instance olarak devam ediyorum.


Resim-5

Instance arama alınan gelince atamak istediğim Instance’ı seçip devam ediyorum.


Resim-6

Associate diyerek atama işlemini yapıyoruz.


Resim-7

Public IP atama işlemimiz başarı ile bitmiştir.


Resim-8

AWS üzerinde Elastic IP ile statik Public atama işlemi bu kadar bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

 

TAGs: Amazon, AWS, AWS VPC, Amazon Web Services, AWS Elastic IP nedir, AWS Elastic IP nasıl yapılandırılır, AWS VPC Elastic IPs, AWS Statik IP oluşturma

 

Yazar Hakkında

BT Sistemlerinde Altyapı, Depolama, Bulut Bilişim, Sanallaştırma, ve Sistem Mimari tarafında deneyimim bulunmaktadır. Edinmiş olduğum deneyim ve becerileri profesyonel iş hayatımda aktif olarak kullanıp geliştiriyorum. Gelişim sürecimi mesleki eğitimler ve sertifikasyon programları ile destekliyorum.

Yorum Yap