1. Ana Sayfa
  2. AWS

Babelfish for PostgreSQL. Microsoft SQL Server’dan PostgreSQL’e Protokol Dönüştürücü

Babelfish for PostgreSQL. Microsoft SQL Server’dan PostgreSQL’e Protokol Dönüştürücü
0

Microsoft SQL‘den PostgreSQL‘e geçiş yapmak isteyenleri sevindirecek ve geçişlerin çok daha rahat şekilde yapılmasını sağlayacak tanıtım AWS re:Invent 2020 etkinliğinde AWS CEO’su Andy JASSY açılış konuşmasında yapıldı.

Babelfish , Microsoft SQL Server için yazılmış uygulamalardan yapılan veritabanı isteklerini hem protokol (TDS), hem de T-SQL komutları seviyesinde driver, dll, şema veya SQL komutlarını değiştirmek zorunda kalmadan, minimum çaba ile doğrudan PostgreSQL veri tabanı ile iletişimi sağlayan dönüştürücü katmandır. Babelfish , Microsoft SQL Server Stored Procedures, Functions, Cursors, Catalog Views, Data Types, Triggers, SQL Dialect, ve T-SQL nesnelerini anlayıp maksimum seviyede destekleyeceği öngörülmekte ve bu dönüşümü sağlamak için çalışmaktadır.

Resim-1

PostgreSQL için Babelfish, C and PL/pgSQL geliştirilmektedir ve Apache 2.0 lisansı altında Opensource projesi olarak kaynak kodları 2021 yılında GitHub‘da (*1) kullanıma ve desteklemeye açık olacaktır. Babelfish ile PostgreSQL‘e geçişi ister seçtiğiniz AWS, Azure, GCP veya Alibaba gibi bulut servis sağlayıcıda isterseniz şirket içinde herhangi bir lisans ücreti ödemeden kullanabiliyor olabileceksiniz.

Babelfish denemesi için AWS Aurora PostgreSQL için Babelfish Önizleme (*2) sayfasını ziyaret edip kayıt yaptırabilir ve hemen Babelfish’i Amazon Aurora RDS yönetim konsolunda yalnızca birkaç tıklamayla etkinleştirebilirsiniz. Geçişi rahat yapmak için AWS Database Migration Service (DMS) ve AWS Schema Conversion Tool (SCT) gibi AWS tarafından sunulan hizmetleri kullanarak mevcut veri tabanının taşınmasını daha kolay yapma imkânı da ayrıca fark yaratacaktır.

Resim-2

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

TAGs: Babelfish for PostgreSQL, Microsoft SQL Server’dan PostgreSQL’e geçiş, Babelfish for AWS Aurora PostgreSQL, AWS re:Invent, Open Source, Açık Kaynak Yazılım

(1) https://babelfish-for-postgresql.github.io/babelfish-for-postgresql/ (Babelfish for PostgreSQL Github Repo)

(2) https://aws.amazon.com/rds/aurora/babelfish/ (Aurora PostgreSQL için Babelfish)

(3) www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Bora Tercan 1974 yılında Ankara’da doğdu. 20 seneden fazla bilişim sektöründe profesyonel iş deneyimi içerisinde; Marka bağımsız Sunucu, Yazılım, Firewall, Router, Veritabanı, Kablosuz Ağ, İnternet, Lan ve Wan vs. her türlü bilişim alt yapısının kurgulanması, projelendirilmesi, sorunsuz çalıştırılmasının sağlanması, merkezi olarak takibi, yönetilmesi ve sorunların tespit edilerek düzeltilmesi/düzelttirilmesi. Bilişim satın alma süreçlerinin takibi ve organizasyonun yapılması, Bilişim personelinin yönetilmesi, bilişim firmalarıyla işbirliği kurarak en iyi çözüme ilk elden ulaşılmasını sağlaması, iş analizi ve proje yönetimi gibi konularda 15 seneden fazlası Turizmde olmak üzere bilişim profesyoneli olarak sektör tecrübesi bulunmaktadır. Kariyerini bulut bilişim konusunda önemli projeleri olan Turizm Yazılımları geliştiren bir firmada Bilgi İşlem Yöneticisi olarak devam ettiriyor. Sahip olduğu sertifikalar; MCP MCSE MCSA MCDBA’dir.

Yorum Yap