1. Ana Sayfa
  2. Network

Aruba 2930F Yazılım Güncellemesi

Aruba 2930F Yazılım Güncellemesi
Aruba 2930F Yazılım Güncellemesi
+ - 0

Merhaba bu yazımız da Aruba 2930F Yazılım Güncellemesinin nasıl yapılacağını göstereceğiz. Yazılım güncellemesini ilk kez açılışını yaptığınız bir cihazda yapıyor iseniz öncelikle cihazınıza bir IP vermeniz gerekmektedir. Bu işlemi 2 şekilde yapabilirsiniz. IP dağıtan bir sisteme switch’i bağlayarak otomatik IP aldırabilirsiniz. Yada bir console kablosu yardımı ile CLI üzerinden Ip verebilirsiniz. Güncelleme dosyalarını Aruba Support portal üzerinden indirebilirsiniz. Cihazlarınızı Supoort portal da kayıt ettiğiniz de güncelleme dosyalarını da portal’dan indirebilirsiniz.

CLI’dan IP tanımlama

Cihazımıza ilk defa ip tanımlamak için aşağıdaki komutları cli dan girmemiz gerekmektedir.

Sw(Config)# interface vlan 1

Sw(vlan-1)# ip address 10.10.14.10/24

Daha sonra kendi bilgisayarımızdan switch üzerindeki herhangi bir porta bir Ethernet kablosu bağlayıp bilgisayarımıza yukarıda tanımlamış olduğumuz ip bloğundan bir ip vermemiz gerekmektedir.

IP tanımlamalarını yaptıktan sonra herhangi bir browser üzerinden 10.10.14.10 IP adresine erişerek aşağıdaki adımlara göre güncelleme işlemlerini yapabilirsiniz.

Resim-1

Güncelleme Adımları

ADIM 1

System Menüsü altından Firmware Update alt menüsüne geliyoruz.

Resim-2

ADIM 2

Karşımıza gelen ekranda daha önce Support portal dan indirdiğimiz güncelleme dosyamızı Browse butonuna basarak indirdiğimiz klasörü göstererek seçiyoruz.

Resim-3

ADIM-3

Güncelleme dosyamızı seçtikten sonra hangi alana yüklemek istiyor iseniz onu seçip Upload File butonuna basıyoruz. Burada eğer çalışan bir sistemde güncelleme yapılacak ise öncelikle secondary image üzerine yükleyip test ettikten sonra primary image yüklenmesi tavsiye edilir.

Resim-4

Upload File butonuna bastığımız da karşımıza gelen ekranda Yes butonuna basarak yükleme işlemini başlatıyoruz.

Resim-5

Resim-6

Yükleme işlemi tamamlandığında bilgi penceresi açılmaktadır. Ok butonuna basarak pencereyi kapatıyoruz.

Resim-7

Bu işlemden sonra eğer Secondary image de yüklenecek ise işlemi ADIM-2 de secondary image kısmı seçilerek yükleme işlemi yapılır.

ADIM-4

Yazılımlar yüklendikten sonra sağ üst menülerdeki Reboot butonu ile cihazımızı yeniden başlatıyoruz. Yeniden başlama işlemi tamamlandığında Switch yazılımımız güncellenmiş olacaktır. Eğer switch’de şifre yok ise. Güncelleme sonrası şifre belirlemeniz istenmektedir.

Resim-8

Reboot butonuna bastıktan sonra karşımıza gelen ekranda hangi image dan başlayacağını seçerek Yes butonuna basıyoruz.

Resim-9

Resim-10

Güncelleme sonrası Firmware Update menüsü altından versiyon kontrolü yapabilirisiniz.

Bir sonraki makalemiz de görüşmek üzere.

Aruba 2930F Yazılım Güncellemesi ile ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://www.mshowto.org

https://www.arubanetworks.com

TAGs: Aruba, Aruba Networks, Aruba Güncelleme, Aruba Yazılım Güncelleme, Aruba 2930F Update , Aruba Switch Güncelleme, Switch Firmware Upgrade

Yazar Hakkında

İlhan ÇİÇEK, 1983 yılında Ankara’da doğdu. Üniversite öncesi eğitimini Ankara’da tamamladı. 2007 yılında Kırgızistan - Türkiye Manas Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 2007 yılından itibaren Ağ ve Sistem Uzmanı, Ağ Yöneticisi, Teknik Servis Müdürü, Ağ Mühendisi olarak çeşitli kurumlarda çalıştı. Temmuz 2020'den günümüze Artı ve Artı Teknoloji Hizmetlerinde Ağ Mühendisi olarak çalışmaktadır. Sahip olduğu sertifikalar : CCNA Routing and Switching,CCNP Routing and Switching, Sophos Certified Architect ,Sophos Certified Engineer Sophos Certified Technician. İlgi alanları : Kablolu ve Kablosuz Ağlar (Aruba, Cisco, HP, HPE, Huawei, Juniper,3Com), NAC Sistemleri (Cisco ISE, 802.1x), Firewall (Fortigate, Sophos, PaloAlto, Pfsense, Sonicwall)

Yorum Yap