1. Ana Sayfa
  2. C#

Bridge Tasarım Deseni Nedir ?

Bridge Tasarım Deseni Nedir ?
0

Bugün sizlerle yazılım geliştirmede kullanılan tasarım desenlerinden Brigde desenini inceleyeceğiz.Tasarım desenleri kod çokluğunu ve kod tekrarını önlemek amacıyla aynı zamanda bellekte nesnelerin daha az yer kaplamasını sağlamak gibi amaçlar için kullanılmaktadır.

Bridge
Deseni Nedir ?

Bridge deseni, yazılım geliştirirken soyutlama yapmış olduğumuz yapıları entegre ettiğimiz yapılardan ayırmaya ve esneklik sağlamamıza yarayan bir tasarım desenidir.

Tasarım desenini incelemek amacıyla Visual Studio geliştirme ortamını açalım ve bir proje yapalım.

Resim-2

Create A New Project seçeneğine tıklayalım.

Resim-3

.Net Console App projesi seçelim ve Next seçeneği ile devam edelim.

Resim-4

Create seçeneği ile projemizi oluşturalım. Müşterilerimizi ve firmaları kayıt ettiğimiz bir yazılım yazdığımızı varsayalım. Bu yazılımı geliştirirken veri tabanımıza log yazdıralım.

Resim-5

Öncelikle Log yazdıracağımız bir Interface ve durumlara göre yazacağımız ifadeleri belirten sınıflar yazalım.

Resim-6

Log sınıfımızı yazalım ve Interface yapımızı bu sınıfa Injection yapalım.

Resim-7

İşlem yapacağımız sınıfları yazarak Interface yapısını Base olarak ekleyelim ve Log metodunu da Ovveride ederek işlemlerimizi yazalım.

Resim-8

Yapımızı kullanırken kullanmış olduğumuz yapıya uygun Log metodumuzu çağıralım.

Böylece Bridge tasarım desenini öğrenmiş olduk.

Bir sonra ki makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: design pattern,bridge design , bridge nedir, bridge tasarim deseni,c#,.net, bridge pattern

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap