1. Ana Sayfa
  2. Network
  3. Mikrotik RouterOs Upgrade Adımları

Mikrotik RouterOs Upgrade Adımları

110218_0940_MikrtoikRou2.png

Lentonya menşeli bir firmadır. Fiyat performans açısından editörün seçimi olmasın dan dolayı dünyada ve ülkemizde sıklıkla kullanılmaktadır. Geçen ay çıkan güvenlik açığından dolayı () müşterilerini mağdur etsene çıkartığı Update ile durumu düzeltmiştir. Fakat hala Update almayan bir çok cihaz bulunmaktadır.

Bulunan güvenlik açığı sistem de bulunan kullanıcı adı ve şifreleri Cleartext olarak göstermektedir.

Resim-1

Açığın bu kadar kolay istismar ediliyor olmamasından dolayı son Update leri biran önce yapmalısınız ve şifrelerinizi değiştirmelisiniz. Bunun yanına terminal ekranından Export yazarak tüm ayarlamalarınızı inceleyiniz.

  • Sistemde sizin oluşturduğunuzdan başka bir kullanıcı var mı.
  • Dns yönlendirmesi var mı.
  • Bilemediğiniz bir ip ye Route yapılmış mı.
  • Firewall ve Nat kurallarınında bilmediğiniz bir ayar var mı.
  • Files içerisinde bilmediğiniz bir dosya var mı gibi kontrolleri kesinlikle yapmalısınız.

 

Cihazları Update etmenin bir kaç yolu vardır. 2 si ile cihazlara bağlanıp son olan ise ile.

1 – Cihazınızın İnternet bağlantısı var ise, Winbox ile cihaza bağlanıp,

System + Package sekmesinde Check for Updates diyerek son Update leri çekebilirsiniz.

 

Resim-2

2- Mikrotiğin sitesinde indirdiğiniz son Update paketini, Files altına sürükle bırak yöntemi ile attıktan sonra cihazın yeniden başlatmanız gerekiyor. Daha sonra System + RouterBoard sekmesine gelip mevcut Firmware versiyonun ve Upgrade edeceğiniz Firmware versionlarını görebilirsiniz. Upgrade diyerek cihazınızı Update edebilirsiniz.

Resim-3


Resim-4

3 – Son yöntemimizde cihaza fiziksel olarak ulaşmamız ve cihazla aynı Network de olmamız gerekmektedir. Net Install programını çalıştırdık dan sonra Net Booting tabında bir ip vermemiz gerekmektedir. Cihazın elektriğini kesip Reset tuşuna basılı tutarak cihaza elektrik verdik den bir müddet sonra cihaz NetInstall ekranına gelecektir. İndirdiğimiz son Firmware seçip Install dememiz yeterlidir.


Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs: Mikrotik, , CVE-2018-14847, Winbox, NetInstall, , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Aykut Demirci, 13 yıldan beri profesyonel olarak çalışmaktadır. Öğrencilik yıllarında teknik serviste çalışmaya baslamış olup okul bitiminden sonra Netron Akademide Bilgi İşlem Uzmanı olarak göreve başlamıştır. Bir çok firmada Windows Sunucular üzerinde çalışmış olsada Open Source gönül vermiştir. Şu anda özel bir firmada Sistem ve Network takım lideri olarak çalışma hayatını sürdürmektedir.

Yorum Yap