1. Ana Sayfa
 2. Mobil
 3. Android 4 İşletim Sistemi ve (Cream Sandwich) Özellikleri, Yeni Gelenler, Farklılıkları, Değişenleri Nelerdir

Android 4 İşletim Sistemi ve (Cream Sandwich) Özellikleri, Yeni Gelenler, Farklılıkları, Değişenleri Nelerdir

4 ve ve 4’lü cep telefonu Galaxy Nexus inceleme yazısına, yeni ’in farklılıklarına, özelliklerine, nelerin değiştiğine ve benzer tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Google, Android için şimdiye kadarki en önemli güncellemeyi Ice Cream Sandwich yani Android 4 ile gerçekleştiriyor.

İlk olarak Samsung Galaxy Nexus ile servis edilen Google’ın son mobil işletim sistemi Android 4.0, Android için şimdiye kadar olan yapılmış en büyük yenilikleri getiriyor.

Geliştirilmiş menülerden daha kullanışlı klavyesine ve NFC yeteneklerine, en tecrübeli Android kullanıcıları bile Android 4.0 “Ice Cream Sandwich“e alışmak için biraz zaman harcayacaklar gibi görünüyor. Android 4.0’ı Galaxy Nexus üzerinde sizler için her yönüyle, A’dan Z’ye inceledik. Testimizin zihninizdeki Android 4.0 hakkındaki düşünceleri daha da netleştireceğini umuyoruz.

Arayüz

Android 4.0’ın en çok dikkat çeken özelliği bize sunduğu arayüzü olarak karşımıza çıkıyor. İşletim sistemi prensip olarak bildiğimiz Android’e benziyor, ancak bazı açılardan oldukça farklı.

Öncelikle Android 4.0 herhangi bir düğmeye gerek duymaksızın çalışmak üzere tasarlanmış. Ancak bu, Android 4.0’a geçtikten sonra Galaxy S II‘nizin düğmelerinin çalışmayacağı anlamına tabi ki gelmiyor.

Android 4.0’da yazılımsal üç düğmeye sahibiz: Geri, Giriş ve Son Uygulamalar (veya çoklu görev). Son seçenek, telefonlar için yeni bir seçenek sayılabilir ve Android 3.0’dan geliyor. Bu sayede son çalıştırdığınız uygulamaların küçük resimlerini görebiliyorsunuz.

Yeni uygulamayı kapatma hareketi…

Yeni bir parmak hareketi olan yan taraflara kaydırma ile bir uygulamayı kapatabiliyor, bu sayede pil tüketimini önemli düzeyde azaltabiliyorsunuz.

Giriş ve geri dönüş düğmeleri, her zamanki gibi çalışıyor ancak bu düğmelere “uzun basmak” artık işe yaramıyor. Yani örneğin klavyeyi otomatik olarak açmak, artık mümkün değil.

Herhangi bir medya açtığınızda, bu düğmeler küçük noktalar halini alıyor ve daha fazla ekran boşluğuna sahip oluyorsunuz.

Menü düğmesi kaldırıldığından, bazen onun yerine geçen “üç nokta” düğmesini aramak zorunda kalabiliyorsunuz. Bu düğmeler herhangi bir yerde olabiliyor, bu da dikkatinizi dağıtabiliyor.

Aslında üç düğmeden birinin Çoklugörev panelini açması da şaşırtıcı bir tercih olmuş. Zira bu ekrana Giriş tuşunu uzun basılı tutarak da erişebilirdik. Ancak yine de çoklu görev paneli oldukça şık görünüyor ve uygulamaları rahatlıkla kapatabilmenizi sağlıyor.

Giriş ekranları, yüz ile kilit açma, uyarı çubuğu

Giriş ekranları ise yine 5 tane ile kısıtlı; buna ek olarak istemediğiniz giriş ekranlarını artık kaldıramıyorsunuz. Bu durum, genişletilebilir widget’leri bolca kullanmak isteyenlerin pek hoşuna gitmeyebilir. Ancak yine de endişelenecek bir şey yok. İşletim sistemi geliştiricilerin eline geçtiğinde, sayısız özelleştirme imkanı ortaya çıkacaktır.

Android 4.0’ın çok konuşulan yüz ile kilit açma özelliği, telefonunuzun ön yüz kamerası yoluyla kilidini açmanızı sağlıyor. Ancak özellik, farklı ışık seviyelerinde sorun yaşatabiliyor; bunun yanında yüzde 100 güvenlik sağlamadığı da Google tarafından bildiriliyor.

Uyarı çubuğunda yapılan işlevsel geliştirmeler sayesinde artık daha geniş bir bilgi alanı sunuluyor. Örneğin bir arkadaşınız size bir mesaj gönderdiğinde veya cevapsız bir aramanız olduğunda, arkadaşınızın resmini de uyarı çubuğunda görebiliyorsunuz.

Sadece bazı uyarılardan kurtulmak istediğinizde ise bunu güncellemeleri kaydırarak yapabiliyorsunuz.

Bu arada Google, Market kısayolunu menü ekranının sağ üst tarafına yerleştirerek Android Market’e erişimi de daha kolay bir hale getirmiş. Diğer büyük bir değişiklik ise, menü ekranındayken herhangi bir widget’ı seçmeden her birine göz atabilmeniz. Bu sayede yeni bir uygulama yüklediğinizde, widget’ını ana sayfanıza ekleyip eklememe konusunda zaman kaybetmeden karar verebiliyorsunuz.

Kişiler

Kişiler sistemi, Android 4.0 ile önemli geliştirmelere sahne olmuş. Roboto adındaki yeni yazı tipi, mavi ve beyaz renklere sahip arayüz, göze şık gelen bir tasarım sunuyor.

Android’in kişi listesi, bildiğimiz gibi ve her kişinin yanında bir fotoğraf görüntülüyor. Ancak yeni Android’de bazı büyük farklar da var: Örneğin Google+ ve Twitter gibi sosyal ağlarda yapılan güncellemeler, bir kişinin profiline dokunarak veya sola sürükleyerek ekrana getirilebiliyor.

Facebook entegrasyonu Android 4.0’da henüz bulunmuyor, ancak Facebook sosyal ağ API’sını güncellediğinde bu özelliğin sunulacağını düşünüyoruz.

Kişiler arasında dolaşmak ise Galaxy Nexus‘un büyük ekranında oldukça kolay. Google+ entegrasyonun ise bizi tatmin etmediği notunu düşelim.

Mesajlaşma ve web tarayıcısı

Mesajlaşma

Android klavyesinde büyük bir görsel yenilik yok. Ancak metin tahmininde artık kelime başına üç tahmin gösteriliyor ve bu sayede önerilen kelimeyi daha kolay seçebiliyorsunuz.

Yeni klavyenin yazım doğruluğunun üst seviyede olduğunu söylemeliyiz. Bu sayede Android’de metin mesajları yazmak kusursuza yaklaşıyor.

Ses tanıma da artık daha iyi ve artık gerçek zamanlı tepki verebiliyor. Yani metine dönüştürme işlemi için konuşmanızın bitmesi beklenmiyor ve bulut tabanlı tahmin yoluyla anında sonuç sağlanıyor.

Google’ın ses tanıma özelliğini Apple iPhone 4S’deki Siri‘nin ses tanıması ile karşılaştıracak olursak, Google’ın sadece biraz geride olduğunu söyleyebiliriz.

İnternet tarayıcısı

Birçok dahili özellikte olduğu gibi, Ice Cream Sandwich’in web tarayıcısında da değişiklikler bulunuyor. Bunlardan en büyüğü, sekmeli gezintide yapılan değişiklik. Artık açık tüm web sitelerini canlı küçük resimler arasında dikey olarak kaydırarak yapabiliyorsunuz.

Beğendiğimiz diğer bir özellik ise web sitelerinin masaüstü sürümünü çağırabilme olanağı. Bu sayede size zorla mobil sürümünü gösteren web sitelerinin masaüstü PC’lere yönelik sürümlerini açabiliyorsunuz.

Çevrimdışıyken de web sayfalarını okuyabilmemizi isteyen Google, buna olanak sağlayan kaydetme özelliğini Android 4.0’a eklemiş. Ancak çevrimdışıyken sayfalarda bulunan bağlantılara tıklayamıyorsunuz.

Galaxy Nexus’un tarayıcısını beğendiğimizi itiraf etmeliyiz. Tarayıcının tepki çabukluğu, kullanışlı tasarımı bizi etkilemeyi başardı.

Kamera ve medya

Kamera

Android 4.0’daki kamera sistemi, önemli geliştirmeler yapılan alanlardan. Beyaz dengesi, pozlama, sahneler gibi ayarlar hala mevcut. En önemli yenilik ise “sıfır bekleme süresi“ne sahip fotoğraf çekme düğmesi. Bu sayede Galaxy Nexus, iPhone 4S’den bile daha çabuk fotoğraf çekebiliyor. Ancak bu özellikten faydalanmak için otomatik odaklanmayı kapatmanız gerekiyor. Yeni dahili düzenleme aracı, fotoğraflarınızı kolayca düzenleyebileceğiniz anlamına geliyor.

Hızlı fotoğraf çekme özelliğinin tek çekirdekli telefonlarda bu hızda çalışıp çalışmayacağını şu antahmin etmek ise zor.

Galaxy Nexus’un 1080p video kaydetme performansının da bizi etkilemeyi başardığını söylemeden geçmeyelim.

Medya

Android 4.0’daki müzik çalıcısı, mavi tema ile baştan aşağı yenilenmiş bulunuyor. Uygulamayı açtığınızda son çaldığınız müziklerin bir listesi ile karşılanıyorsunuz, bu da müzik çalıcınızın size özel olduğu hissini veriyor.

Sağa ve sola kaydırarak Albümler, Sanatçılar ve Şarkılar arasında dolaşabiliyorsunuz. Sağ üstte yer alan büyüteç simgesine dokunarak aklınıza gelen parçayı kolaylıkla bulmanız mümkün.

Müzik çalıcısı, şarkıları beğenmenize ve “beğenmemenize” de izin veriyor. Bunun ne işe yaradığını tam olarak anlamasak da, karışık çalma özelliğini geliştirdiğini umuyoruz.

Sonuç

Ice Cream Sandwich, hiç şüphesiz Android’in ihtiyaç duyduğu geliştirmeleri içerisinde barındırıyor. Android 4.0 artık daha hızlı, daha temiz ve hiç olmadığı kadar sezgisel. Üstelik yeni veri yönetimi ile telefonunuzun kullandığı verilere kısıtlama getirebiliyorsunuz.

Uyarı çubuğunda kişi fotoğraflarının görünmesi, donanımsal düğmelerin kaldırılması, ayarların daha erişilebilir olması, birçok kullanıcının hoşuna gidecek özelliklerden. Web tarayıcısının sitelerin masaüstü sürümlerini açabilmesi ve siteleri çevrimdışı okumaya yönelik indirebilmesi de hoş karşılanacak yeniliklerden.

Peki ya Android 4.0’da hoşumuza gitmeyen hiçbir şey yok mu?

Android 4.0’da ilk olarak basitliğin fazlasıyla yer edindiğini tecrübe ettik ve aslında bu, çok hoşumuza gitmedi. Video çalıcıda sadece bir kaydırma çubuğu ve çalma düğmesinin olması güzel, ancak daha fazla denetim sağlansaydı elbette daha iyi olabilirdi.

Bunun yanında göz kamaştıran animasyonların ve hizmetlerin nispeten ucuz telefonlarda ve eski ceplerde nasıl görüneceği merak konusu.

Diğer sorunlar ise oldukça küçük: Dosya türlerine olan eksik destek, Google Wallet’ın henüz eklenmemiş olması ve az sayıdaki giriş ekranı gibi.

Bu eksiklikler güncellemelerle veya cep telefonu üreticilerinin kendi arayüzlerini Android 4.0’a entegre etmesiyle beraber önümüzdeki aylarda kapatılacaktır.

Biz genel olarak Android 4.0’ı beğendik ve geliştirmelerden oldukça memnun kaldık. Ancak sizin ne kadar beğeneceğiniz, biraz da kişisel tercihlerinize bağlı.

Galaxy Nexus İçin Birkaç Fotoğraf


 

Android 4

Android 4

Android 4

Android 4

Android 4

Android 4

Kaynak : www.chip.com.tr

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap

Yorumlar (8)

 1. slm ben sony ericson arc s lt18i kulanıyorum android 2.3.4 kullanıyordum .
  telefonu pc e taktım güncelleme istedi güncelleme yaptım anroid 4.0.4 sürünümü yüklendi
  sözde hızlanacaktı telefonumda kasılmalar olurştu
  telefonumun düzelmesi için ne yapmam gerektiğini öğrene bilirmiyim

 2. ben masaüstüne android ice cream 4.0.4 ü yükledim fakat açılmıyor ve error veriyor sizce sebebi ne olabilir…

 3. Benim Huawei Ideos X5 U8800 Pro ICS Güncellemesi var ama korkuyorum yüklemeye acaba sorun çıkar mı?

 4. 7 sene önce

  Samsung Galaxy S duos modelini almayı düşünüyorum; şuanda lg gm 735 kullanıyorum.Tavsiye eder misiniz.

 5. merhabalar. size bir sorum olacaktı, cevaplarsanız çok memnun olurum.
  xperia almayı planlıyorum, 2 modelde karar kıldım, ikisi de aynı fiyat. birinde android 2.3, diğerinde 4.
  2.3 olanın işletim hızı 1 ghz, diğerinin 800 mhz. ben aslında daha çok android kısmına takıldım.
  sizce hangisini almalıyım?