1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Nihayet oldu! Android Market Türkiye’ de


0

Dünyada cep telefonu olgusunun, smartphone yada akıllı cihazlara dönüşmeye başladığı son yıllarda, bu değişime son sürat ayak uyduran ülkelerden biri olan ülkemizde hızlı bir şekilde akıllı cihaz kullanımı artmaktadır. Bu değişim tabiki üretici firmaların ülkemize bakış açısınıda etkilemekte olup,  genç nüfusumuzla onlar için çok önemli bir pazar olduğumuzda aşikar bir durumdur.

Bu duruma kayıtsız kalamayan üreticilerden biriside beklenmedik bir kararla ülkemize market uygulamasını açan Google oldu. Google çıkarmış olduğu işletim sistemi Android’ in çok kısa sürede dünyada büyük yankı uyandırması ve milyonlar tarafından tercih edilmesi bir takım nedenlere bağlamak doğru olabilir ancak bu nedenlerden en önemlisi tabi ki android’ in uygulama indirme platformu Android Market. Apple’ in iphone ile beraber başlatmış olduğu market anlayışı ve sonrasında artık cihazları
sattıran olgunun cihazın donanımı yada tasarımının haricinde uygulama çeşitliliği olduğu gerçeği, üreticileri market uygulamalarına ve uygulamalarını çeşitlendirme çabasına itmiştir. Bu çaba içerisinde android market uygulama sayısının yüzbinleri geçmesi  ve uygulamaların bir çoğunun  ücretsiz olması ( Ülkemizde hizmete açılan Android Market’ te şuanda sadece ücretsiz uygulamaları indirebiliyoruz.) cihaz alacak biz kullanıcılar için androidi çok güçlü bir alternatif haline getirmiştir. Tabi kullanıcıların tercihlerinde androidi seçmelerinin bir diğer nedenide androidi bir çok telefon  markası içerisinde bulabiliyor ve bütcenize uygun bir android sahibi olabiliyorsunuz.

Ülkemizdeki durum bugüne kadar biraz farklıydı. Google bir takım nedenlerden dolayı (Google her ne kadar kabul etmese de bu nedenlerin politik olduğu bir çok kaynaktan edinilen bilgidir.) Market uygulamasını ülkemize açmıyordu. Uzun yıllar açmasıda beklenilmiyordu. Bu durumda ülkemizde android kullanan kullanıcıların market uygulaması yerine muadili olarak gösterilen ama marketten çok ziyade bakkalı andıran farklı platformalardan sınırlı sayıda ki uygulamaları indirebiliyor ve tatmin konusunda büyük bir sıkıntı yaşanıyordu. Ve google ülkemizdeki mevcut potansiyeli göz ardı edemeyerek  beklenmeyen bir adım attı. Artık android market ülkemizde. 15 mart itibari ile ülkemize gelecek android cihazlar android market yüklü olarak gelecek.


Android Marketi Yüklemek

15 mart sonrası alınan cihazlarda android market olacak, ancak daha önce alınmış cihazların durumu ne olacak ? diye soracak olursanız onları da cihazlarınıza yapacağınız  FOTA (Firmware over the air) güncellemesi ile Yükleyebileceksiniz. Şuanda Fota güncellemesi ile market yükleyebileceğiniz cihazlar HTC’ ler. Çünkü HTC firması elini çabuk tutarak Google ile ilk anlaşmayı imzaladı ve diğer markalara fark attı. Android çalıştıran HTC modelierini (HTC Desire HD, HTC Desire Z, HTC Desire ve HTC Wildfire) kullanan kullanıcılar cihazlarını hemen güncelleyerek markete sahip olabilirler. Diğer üreticilerin androidini kullananlar ise biraz sabretsin. Yakında diğerleride güncellemeleri yayınlayarak sizlere android marketi sunacaklardır.

Fota güncellemesinin nasıl yapılacağı hususuna gelecek olursak;

Cihazınızda

Menü – Ayarlar – Telefon Hakkında – Sistem Güncellemesi

menüsüne gidip güncellemeleri kontrol et dediğimizde bize güncellemeyi getirecek ve yüklemek için ekrana gelecek talimatları ve uyarıları takip etmeniz gerekecek. Oldukca basit bir işlem olan bu güncellemede dikkat etmeniz gerekecek bir kaç nokta bulunmakta.

Kendi deneyimelemerim doğrultusunda size tavsiyem bu güncellemeyi yapmadan önce cihazınınız yedeğini alıp, cihazı fabrika ayarlarına dönüştürmek için bir format işlemi yapmanız. Çünkü yüklemek isteyeceğiniz market bir sistem uygulaması olduğu için, sizin cihazınıza daha önceden yüklediğiniz bir program yada yaptığınız kişiselleştirme ayarlar, değiştirilen temalar bir takım sorunlara neden olabiliyor.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise bataryanızın dolu olması ve internet bağlantınızın problemsiz olması. İndirilecek güncelleme bazı cihazlarda daha yüksek  boyutta olabileceği için 3G şebekesinden yapılan güncellemede ekstra ücretleneceğini
unutmamak gerekir. Bu durumda belki bir kablosuz internetten (Wi-Fi)faydalanarak güncellemeyi yapmak daha mantıklı olabilir.

Bu şartları sağladığınızda Market uygulamasını yüklemek oldukca basit.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz