1. Ana Sayfa
 2. Open Source
 3. Adım Adım Backtrack 5 R3 GNOME Kurulumu – Nasıl Yapılır?

Adım Adım Backtrack 5 R3 GNOME Kurulumu – Nasıl Yapılır?


Ruijie Teknoloji Günü

Bu yazımızda 5 R3 Kurulumu yapacağız. Öncelikle nedir onu açıklayalım. Ubuntu tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Bactrack sürümü open source olarak Sızma Testleri yapmak için geliştirilmiş özel bir dağıtımdır. manuel sızma testi yapmak, zafiyet taraması gerçekleştirmek için birçok kategoride çok fazla sayıda araç barındırır. Dolayısı ile Bilgi Güvenliği uzmanlarının alet çantasında mutlaka bulunması gereken bir işletim sistemidir.

Bactrack tüm birçok Linux dağıtımlarında olduğu gibi CD üzerinden Live olarak kullanılabilir. Fakat siz düzenli veya kalıcı olarak kullanmak istiyorsanız Bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Ben kurulumu VMWare ortamında yapacağım.

Backtrack CD sinin http://www.backtrack-linux.org/ adresinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Sitede download kısmına girerseniz kurulum ile ilgili birçok medya göreceksiniz. Kurulum x86 ve x64 mimarilerinin ikisinede yapılabilir. Bu iki mimari içinde download medyaları bu adreste var. Ayrıca Backtrack hazır kurulu halde siteden direk VMware imaj dosyası olarak da indirilebilir.

Sitede karşılaşılacak başka bir seçenek ise GNOME ve KDE sürümleri. Bu iki sürümü Linux kullanmayan arkadaşlar için açıklamak gerekirse, Linux de bulunan iki ayrı arabirim ismi diyebiliriz. Ben performans ve kullanım konforu açısından genellikle GNOME kullanıyorum. Siz istediğiniz arabirimi inceleyip onun üstünden gidebilirsiniz. Google da iki ismi yazarsanız ilgili sürümün ekran görüntülerine ulaşabilirsiniz. Kurulum için ben Backtrack 5 R3 versiyonunu kullanacağım.

Kuruluma geçecek olursak. VMWare ortamında sanal makine oluştururken işletim sistemini Linux/Other Kernel 2.4.x seçerek kurulum yapmamız gerekiyor.

Linux CD sini cdrom’ a takdığımızda Windows ortamı, boş disk farketmezsizin Live CD olarak Linux direk açılacak.


Resim-1

Gelen ekranı Enter tuşuna basarak geçiyoruz.


Resim-2

Karşımıza Linux Live CD yi farklı modlarda kullanabilmek için menü sunulan bir ekran geliyor. Biz “Default Text Mode” u kullanacağız. Enter a basıp geçiyoruz.


Resim-3

Bir takım driver yüklemeleri yaptıktan sonra konsol bizi root@bt:~# modunda yani Root modunda komut arabirimine atar.

Buradan arabirime geçmek için startx komutu yazılır.

Startx komutu yazıldıktan sonra karşımıza Bactrack GNOME kullanıcı arabirimi gelir.


Resim-4

Gördüğümüz üzere sol üst köşede Backtrak kurabilmemiz için “Install Backtrack” kısayolu mevcut. Bu ikona çift tıklıyoruz.


Resim-5

Karşımıza gelen ekranda işletim sistemi dilini seçmemiz isteniyor ben İngilizce kuracağım. Forward tuşuna tıklayarak devam ediyorum. Siz istediğiniz dili seçebilirsiniz.


Resim-6

Bu ekranda zaman dilimi ayarlarını seçiyoruz harita üstünden istediğiniz bölgeye tıklayabilir veya listeden istediğiniz yeri seçebilirsiniz. Forward tuşu ile devam ediyoruz.


Resim-7

Karşımıza gelen ekranda klavye dilini seçiyoruz. Türkçe Q klavye için soldan Turkey seçmeniz yeterli olacaktır. Sağ tarafı default olarak bırakın. Listede gözüken Q klavye bizim kullandığımız Q klavye değil dolayısı ile iki taraf da Turkey olması yeterli. Forward tuşu ile ilerliyoruz.


Resim-8

Burada Disk ve Partition seçenekleri mevcut. Ben tek kurulumumda diski tek parça olarak kullanacağım.

Forward tuşu ile ilerliyoruz.


Resim-9

Kurulum bilgilerinizi gözden geçirdikten sonra ayarlarınız doğru ise Install seçeneği ile ilerliyoruz.

Eğer değiştirmek istediğiniz bir ayar var ise geri giderek istediğiniz ayarı değiştirebilirsiniz.


Resim-10

Kurulumumuz başladı. Kurulumun bitmesini bekliyoruz.


Resim-11

Kurulum bittikten sonra karşımıza bir uyarı çıkıyor. Bu ekranda “Continue Testing” i seçip Bactrack’i Live olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Diskten kullanabilmek için “Restart Now” seçeneğini seçip devam ediyoruz.


Resim-12

Makine Restart landıktan sonra karşımıza aşağıdaki ekran geliyor. Burada bize Linux medyasını cd-rom’dan çıkarmamız isteniyor. Bu işlem sistemin yeniden Live olarak başlamaması için gerekli veya alternatif olarak CD boot u kapatıp devam edebilirsiniz.

Backtrack cdsini çıkardıktan sonra Enter tuşu ile devam ediyoruz.


Resim-13

Karşımıza bt login: komut satırı geliyor. Bactrack dağıtımlarında default kullanıcı “root” şifre ise tam tersi “toor” dur.

Kullanıcı ve şifre bilgilerini yazıp devap ediyoruz.


Resim-14

Karşımıza “Root” kullanıcısı için komut satır geliyor. Arabirime geçmek için yine “Startx” komutunu yazıp devam ediyoruz.


Resim-15

Yukarıda gördüğümüz gibi arabirimimiz karşımıza geliyor. Bactrack’in Live ve Diskten kurulumları arasında herhangi bir farkı yoktur. Ek olarak masaüstündeki ikon sizi şaşırtmasın diske kurduğunuz Backtrack lerde bu ikon kurulumla beraber gelir fakat artık işimize yaramıyor isteyen arkadaşlar masaüstünde bu ikonu temizleyebilirler.

Güvenlik testleri yapmak için kullanılan en önemli araç setlerinin bulunduğu Bactrack kurulumunu tamamladık.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Yüksektepeli - Chief Technology Architect | Micosoft MVP Onur Yüksektepeli Nephocraft firmasının kurucusu aynı zamanda kendi firmasında teknoloji çözümleri mimarıdır. 15 Yıldan fazla IT tecrübesi ile temel uzmanlık alanı olan Platform ve diğer teknolojiler için müşterilerine ürün ve hizmetler sunmaktadır. Microsoft MVP ünvanına sahip Onur Yüksektepeli birçok IT etkinliğinde aktif konuşmacı olarak ve IT topluluklarında yönetici olarak aktif rol üstlenmektedir. Nephocraft firmasın da yönetici olarak oluşturduğu çözümlerde yeni teknoloji gelişmelerini de göz önünde bulundurarak, müşterilerine esnek, yenilikçi, akıllı ve üretken iş çözümleri üretmektedir.Onur Yüksektepeli bulut, platform, data, devops, development gibi konularda aktif danışmanlık ve IT eğitmenliğine de devam etmektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (45)

 1. 7 sene önce

  hocam çok güzel bir anlatım , çok teşekkürler…
  yalnız size bir şey sormak istiyorum backtrack 5 kurarken herhangi bir problem yok yalnız R3 versiyonu yüklenirken startx komutu sonrası ekran simsiyah oluyor ve capslock ışığı ile yanındaki ışık durmadan yanıp sönüyor yani kurulum olmuyor, bu konuda bilgilendirir misiniz ?

  teşekkürler.

 2. Merhabalar;

  Teşekkür ediyorum.

  Driver problemi gibi gözüküyor. Kurulumu nereye yapıyorsunuz? Sanal Makinaya kurulum yapmanızı öneririm.

  iyi çalışmalar.

 3. Hocam VMWare ile kurulum yaptım btr3 hatda kali yide kurdum ama airmong-ng yazdığımda hiç bişey çıkmıyor wirelesi görmüyor ama internete giriyor bu sorunu nasıl çözebilirim sanalda benim wirelesimi görmesi için

 4. Merhabalar;

  vmware de makinaları fiziksel kartlarla eşleştirdiğiniz için network kartlarını fiziksel olarak görür. Wireless uygulamalar yapacaksanız usb wireless adaptor temin edip onu backtrack’ e VMware in Removable Devices sekmesinden takmanız gerekir.

  iyi çalışmalar;

  Onur YUKSEKTEPELI

 5. http://l1306.hizliresim.com/1b/c/p0phk.jpg onur bey back track 5 r3 kullanıyorum.sorun 90.90% da tıkanıp ve Trying pin:99985677 deneyip duruyor.farklı 3 ağ üzerinde denedim hepsinde aynı sorun.lütfen yardımcı olun

 6. 7 sene önce

  %90.09 da takılması sorununu su an yasamakayım. cozum olarak reaver 1.4 silip 1.3 sürümünü kullanmak gerek sanıyorum.

 7. 7 sene önce

  hocam burada kurulumu anlatmışsınız teşekkürler ancak bir de wireless kırmayı anlatırsanız genelde anlatımlar var ama hata veriyor bir türlü halledemedim.kismet programı not connected hatası veriyor

 8. turkce yapamadim kok dosya olustur diyor nasil cozebilirim

 9. 7 sene önce

  hocam ben Windows 8 kullanıorum. live cd/usb olarak kullanmak istiorum.btr3 64 bit indirdim ama açamadım. nasıl açabilirim onu?

 10. Hocam Backtrack’ı D ye kurmak için hangi yolu izlememiz gerekiyor. Yerel Disk C’de windows kurulu ve fazla yer olmadığı için D’ye kurmak istiyorum.Yardımınız için şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.

 11. Wireless şifre kırma özelliğini kullanmamız için laptopun kendi wirelees özelliği yetmiyormu, illaki wirelees adaptör kullanmamız gerekiyormu

 12. Yaygın olarak atheros chipsetler kullanılır.

  Atheros chipsetine sahip model ve marka listelerini internetten bulabilirsiniz.

  Aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

  http://atheros.rapla.net/

  Backtrackt de Wireless Pentest için Aircrack-ng kullanılır. Bu programın desteklediği chipsetler için aşağıdaki linkteki resmi internet sitesini kullanabilirsiniz.

  http://www.aircrack-ng.org/doku.php?id=compatibility_drivers

  iyi çalışmalar,

  Onur YÜKSEKTEPELİ

 13. Merhabalar,

  İlk partitionu windows ikinci partitionu bt5 r3 yapmak için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz. Bu şekilde iki işletim sistemini de kullanabilirsiniz.

  http://www.backtrack-linux.org/tutorials/dual-boot-install/

  iyi çalışmalar,

  Onur YÜKSEKTEPELİ

 14. 7 sene önce

  this kernel requires an x86-x64 cpu, only detected an i686 cpu, Unable to boot use a kernel appropriate for your cpu hatası veriyor sebebi nedir
  teşekkürler

 15. merhaba ben bir yere kadar geliyorum orda hata veriyor sebebi nedir acaba söyleyebilirmisiniz..örnegin…ben root@bt olan yere videodaki gibi airmon-ng start wlan0 yu giriyorum ama interface chipset driver çıkıyor ama altlarında yazan wlan0 unknown ve driver in altındaki yazılar çıkmıyor neden acaba sorun nerden kaynaklanıyor..

 16. this kernel requires an x86-x64 cpu, only detected an i686 cpu, Unable to boot use a kernel appropriate for your cpu hatası alıyorum bende bu sorun nasıl çözülür acaba?

 17. şimdi bu backtrack 5 r3 programının 64 bitli olanını flasha Unetbootin programı ile çıkarıyorum sonra boot ayarlarını yaptıktan sonra başlatıyorum..
  Default seçeneği geliyor ona tıkladıktan sonra şöyle bir hata alıyom daha açılmadan.. en son satırda şöyle yazıyor

  USB 2.0 started, EHCI 1.00

  resmi
  http://o1310.hizliresim.com/1g/5/t9hsq.jpg

  öylece bekliyor dahada bir işlem yapmıyor

  sonra 32 bitli olanını indirdim aynı şekilde kurdum ve şöyle hata alıyom

  kernel panic – not syncing: Attemped to kill init?

  resim

  http://k1310.hizliresim.com/1g/5/t9hun.jpg

  ne yapmam lazım yardımcı olursanız

 18. hocam herşey tazdamam yalnız login root pasvord toor yazdğım halde
  inkorekt loginle karşılaşıyorum

 19. Ben VMware ile Backtrack 5 r3 kurdum. vmware ‘in edit sekmesinde “virtual network editor” kısmında benim ağ kartım gözüküyor. (Atheros AR928X Kablosuz Ağ Bağdaştırıcısı) Ama kurduğum backtrack ta konsola “airmon-ng” yazdığımda gözükmüyor. usb wireles almamın dışında bunun bir çözümü yok mu ? Acaba çok mu ? zor herkes bu hatadan bahsediyor. konu ile ilgili hiç bir forumda çözüm göremedim. Tanıtabilirsiniz diyorlar o kadar. Sizden ricam detaylı bir çözüm göstermeniz. Bu arada backtrack 5 r3 gnome 32 bit

 20. 7 sene önce

  Hocam öncelikle kolay gelsin. Ben dell inspirion n5010…. Kullanıyom laptopun wifisi ile crak yapacaktım ama yorumlardan okuduğum kadarıyla olmazmış. Bende tp-link tl-wn723n 150mpbs mini usb var. Win7 de tak kullan, şimdi ben bunun driverlerini indirip kursam, hack yapabilirmiyim. Kullandığım program wmware station 10 backtrack 5r3 sağol teşekkür ederim.

 21. wireless adaptor yerine android phone kullanma imkanı var mıdır

 22. Backtrack 5 r3 kurdum yalnız kullanıcı bilgilerini girdiğim yerde sorun var .
  Bt login ve şifre kabul etmiyor. Bunları girerken yalnışı nerde yaptım

 23. Kullanıcı adı ve şifresini nasıl temin edebilirim

 24. ya herşey güzelde armitage kullanırken pc ye buluyor fakat ms08 den saldırıyı başlatmıyor hata veriyor sebebi ne olabilir ?

 25. hocam ben backtrak 5 r3 açıyorum pc’ye kurmak için ama benim önüme bu isimde
  ISOLINUX 3.63 Debian-2008-07-15 Copyrignt (c) 1994-2008 H.Peter Anvin boot:
  hata veriyor isim yazdım bazende bir şeyler yazmadan entere bastım kurmadı ya da kurulum pencerisini açmadı.

 26. arkadaşlar ve hocam bt login de password kısmına yazı yazılmıyo lütfen yardımm edin

 27. Merhabalar,

  Password kısmında şifre yazıyor, sadece yazdığını siz görmüyorsunuz. Şifrenizi girip Enter tuşuna basabilirsiniz.

 28. Hayır Wireless olarak Android telefon kullanamazsınız. Özellikle kaliteli paket ve hızlı attack için özel wireless adaptörler var. Bunlardan en meşhuru belirttiğim gibi atheros chipsetdir.

 29. Armitage Metasploit Framework ile çalışan bir programdır. msfupdate yapın. msf de bir sorun olabilir.

 30. Mert bey merhabalar,

  Secure Boot ile sorun yaşıyor olabilir misiniz?

  BIOS unuz UEFI enable ve Secure Mode açık mı bakabilir misiniz?

 31. Hayır Wireless Adaptör yerine android telefon kullanamazsınız.

 32. herkese yorum ve ilgisinden dolayı teşekkür ediyorum. Güvenlik konusundaki ilerleyen çalışmalarınızı artık Kali Linux ile yapmanızı tavsiye ederim. mshowto da Kali linux kurulum makalesi de mevcut. Bundan sonraki güvenlik makalelerini Kali linux üzerinde çalışarak yayımlayacağım.

  Kali linux, Backtrack i yazan ekibin yazdığı yeni pentest ve forensics dağıtımıdır. Yine Debian tabanlıdır.

  Linux ortamına aşina olan arkadaşlar Kaliye çıkan programların yeni versiyonlarını Backtrack e kurup alışkın olduğu yerde de kullanmaya devam edebilir. Fakat Backtrack’ e yeni işletim sistemi güncellemesi gelmeyecek.

  Bilgilerinize;

  Onur YUKSEKTEPELI

 33. Failed to fetch http://32.repository.backtrack-linux.org/pool/main/libc/libcdio/libiso9660-7_0.81-4_i386.deb Unable to connect to 32.repository.backtrack-linux.org:http:
  Failed to fetch http://32.repository.backtrack-linux.org/pool/main/l/lirc/liblircclient0_0.8.6-0ubuntu4.2_i386.deb Unable to connect to 32.repository.backtrack-linux.org:http:
  Failed to fetch http://32.repository.backtrack-linux.org/pool/main/libm/libmatroska/libmatroska0_0.8.1-1.1_i386.deb Unable to connect to 32.repository.backtrack-linux.org:http:
  Failed to fetch http://32.repository.backtrack-linux.org/pool/main/f/ffmpeg/libpostproc51_0.5.1-1ubuntu1.1_i386.deb Unable to connect to 32.repository.backtrack-linux.org:http:
  Failed to fetch http://32.repository.backtrack-linux.org/pool/main/f/ffmpeg/libswscale0_0.5.1-1ubuntu1.1_i386.deb Unable to connect to 32.repository.backtrack-linux.org:http:
  Failed to fetch http://32.repository.backtrack-linux.org/pool/main/libt/libtar/libtar_1.2.11-6_i386.deb Unable to connect to 32.repository.backtrack-linux.org:http:
  Failed to fetch http://32.repository.backtrack-linux.org/pool/main/t/twolame/libtwolame0_0.3.12-1_i386.deb Unable to connect to 32.repository.backtrack-linux.org:http:
  Failed to fetch http://32.repository.backtrack-linux.org/pool/main/v/vcdimager/libvcdinfo0_0.7.23-4ubuntu2_i386.deb Unable to connect to 32.repository.backtrack-linux.org:http:
  Failed to fetch http://all.repository.backtrack-linux.org/pool/main/v/vlc/vlc-data_1.0.6-1ubuntu1.6_all.deb Could not connect to all.repository.backtrack-linux.org:80 (50.7.55.50). – connect (111: Connection refused)
  Failed to fetch http://32.repository.backtrack-linux.org/pool/main/v/vlc/libvlccore2_1.0.6-1ubuntu1.6_i386.deb Unable to connect to 32.repository.backtrack-linux.org:http:
  Failed to fetch http://32.repository.backtrack-linux.org/pool/main/v/vlc/libvlc2_1.0.6-1ubuntu1.6_i386.deb Unable to connect to 32.repository.backtrack-linux.org:http:
  Failed to fetch http://32.repository.backtrack-linux.org/pool/main/liba/libass/libass4_0.9.9-0ubuntu1_i386.deb Unable to connect to 32.repository.backtrack-linux.org:http:
  Failed to fetch http://32.repository.backtrack-linux.org/pool/main/libu/libupnp/libupnp3_1.6.6-4_i386.deb Unable to connect to 32.repository.backtrack-linux.org:http:
  Failed to fetch http://32.repository.backtrack-linux.org/pool/main/v/vlc/vlc-nox_1.0.6-1ubuntu1.6_i386.deb Unable to connect to 32.repository.backtrack-linux.org:http:
  Failed to fetch http://32.repository.backtrack-linux.org/pool/main/x/xcb-util/libxcb-keysyms1_0.3.6-1build1_i386.deb Unable to connect to 32.repository.backtrack-linux.org:http:
  Failed to fetch http://32.repository.backtrack-linux.org/pool/main/v/vlc/vlc_1.0.6-1ubuntu1.6_i386.deb Unable to connect to 32.repository.backtrack-linux.org:http:
  E: Unable to fetch some archives, maybe run apt-get update or try with –fix-missing?

  Hocam ben KDE 32 bit sürümünü yükledim ve vlc player kurmak istedim. Ancak kodu yazdığım da terminale bu hatayı alıyorum hep sonuç olarak. bi çözümü var mı?

 34. hocam login e root yazdıktan sonra password yerine geçtiğinde klavye hiç bişey yazmıo nası düzeltebilirim

  • kardeşim yazdığın şey görülmez ama yaz sen şifreyi toor olarak yaz ve enter’ a bas

 35. hocam herşey oldu en sonda startx yazıcaz klavyeden galiba starn yazıo x yerine n yazıo ne yapabilirim

 36. 5 sene önce

  hocam backtrak usbden çalıştırmak istiyorum. nasıl yapcağımı bilimiyorum yardımcı olur musunuz

 37. Hocam bu link artık ölmüş backtrack indirilmiyor başka siteden indirilebilirse linki yenileyebilir misiniz teşekkürler

 38. hocam ben wmware kurdum root modunda komut arabirimine atıyor startx yaziyorum bişey olmadığı gibi pc nin net bağlantısı kopuyor artı klavye işlemez hale geliyor ???????? neden acaba

 39. Merhaba
  Hocan wmware kurulumunda şu hatayla karşılaşıyorum:
  the cpu has been disabled by the guest operating system. You will need to power off …..
  Hatanın sebebi ne olabilir?