1. Anasayfa
 2. Server 2008

Active Directory Domain Services Auditing


0

Windows Server 2008 ile birlikte değişen bir özellik ise auditing işlemlerinde gerçekleşti. Windows Server 2003’ te objelerle ilgili bir işlem gerçekleştirildiğinde sadece değişiklikler loglanmaktaydı. Windows Server 2008’ de ise yapılan objelerlerin önceki ve sonraki değişiklikleri loglanabilmektedir. Windows Server 2000 ve 2003’ te bir audit policy bulunmakla beraber Windows Server 2008’de bu policy Directory ServiceAccess, Directory Service Changes, Directory Service Replication, Detailed Directory Service Replication olarak 4 alt kategoriye ayrılmaktadır.

Directory Services Access özelliği aktif hale getirildiğinde diğer alt kategorilerde etkinleştirilmiş olmaktadır. Directory Services Access’i etkinleştirmek için Group Policy Management Editor > Computer Configuration > Security Settings > Local Policies > Audit Policy > Directory Services Access enable olarak işaretlenmeli ve hangi eventlerin loglanıcağı belirtilmelidir.


Şekil-1

Directory Services Changes ile yapılan değişikliklerin eski ve yeni değerleri loglanabilmektedir. Directory Services Access disable edilse bile Directory Services Changes loglamaya devam etmektedir.

Directory Services Changes’ i aktif hale getirebilmek için “auditpol /set /subcategory:”directory service changes” /success:enable” komutunu çalıştırmanız gerekmektedir.


Şekil-2

Alt kategorileri görüntülemek için auditpol /list /subcategory:”Ds Access” komutunu çalıştırabilirsiniz.


Şekil-3

Objeler üzerinde Auditing yapabilmek için Properties > Security > Advanced > Auditing > Add komutunu kullanarak auditing yapmak istediğiniz kullanıcıları belirleyip istediğiniz izni verebilirsiniz.


Şekil-4


Şekil-5

Kullanıcının adınını değiştirdiğimizde oluşucak Event aşağıdaki şekildeki gibi olacaktır.


Şekil-6


Şekil-7

Ayrıca hangi audit policy’lerin aktif olduğunu görebilmek için auditpol /get /category:* komutu kullanılabilir.


Şekil-8

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

AD DS Auditing Step-by-Step Guide

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Mehmet ÖZGAL 07.05.1984 İstanbul doğumlu. Lise öğrenimini Maçka Akif Tuncel Meslek Lisesinde, üniversite öğrenimini Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama Bölümü 1.lik derecesi alarak tamamladı. Amatör olarak fotoğrafçılıkla ve sinopsis yazmakla uğraşıyor. Kurumsal bir bankada iş hayatı devam etmektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MCP, MCTS:Vista, MCSA+S

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir