1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Yönetilen Diskleri kullanan VM’ler için OS Disk Değiştirme

Yönetilen Diskleri kullanan VM’ler için OS Disk Değiştirme

051818_1055_YnetilenDis1.png

Microsoft Azure ‘da uzun süredir beklediğimiz bir yenilik daha kullanıma sunuldu. Bu yeni özellik yani Türkçesi ile Yönetilen Diskleri kullanan VM’ler için OS Disk (İşletim Sistemi) değişim yeteneğinin kullanılabilir olması hakkında. İsterseniz kısaca ( Yönetilen Disk) neydi bir hatırlayalım, eskiden VM’lere ait disklerinin saklanması için storage accountlar oluşturulur ve bu account’unda maksimum bir IOPS değeri olurdu. Yeni sanal makine oluşturduğumuzda ya da var olan sanal makinelere yeni diski bir storage account içerisinde sakladığımızda performans sorunları olabilirdi. İşte disk yönetiminin kolaylaştırıldığı ve yönetimin bizim yerimize yapıldığı teknoloji olarak özetleyebiliriz. Şimdiye kadar İşletim sisteminin değişim yeteneği yönetilmeyen diskler için mevcuttu artık Yönetilen Diskleri kullanan VM’ler içinde mevcut.

Bu özellik sayesinde, OS Diski’nin önceki bir yedeğini geri yüklemek veya VM’yi silmeye gerek kalmadan VM’in sorununu gidermek için OS Diski’ni değiştirmek çok kolay hale geliyor. Bu yetenekten yararlanmak için VM’in durdurulmuş durumda olması gerekmekte. VM durdurulduktan sonra, mevcut Yönetilen İşletim Sistemi Diski’nin kaynak kimliği – resource ID, yeni Yönetilen İşletim Sistemi Diski’nin kaynak kimliğiyle değiştirilebilmekte. Bir başka dikkat edilmesi gereken konu değiştirilecek yeni diskin adının belirtilmesi gerekiyor. Son bir konuyu daha belirtmekte fayda var, İşletim Sisteminin İşletim Sistemi türü değiştirilemiyor yani Windows olan bir OS Diskini Linux olan bir OS Diski ile değiştirilemediğini unutmayın.

Resim-1

Bu yeteneğin nasıl kullanacağını gösteren komutlar ise şu şekilde;


Gerekli olan Azure CLI sürümü 2.0.25 olmalıdır

az vm update –g osrg -n vm2 –os-disk /subscriptions/<sub-id>/resourceGroups/osrg/providers/Microsoft.Compute/disks/osbackup


$vm = Get-AzureRmVM -ResourceGroupName osrg -Name vm2

$disk = Get-AzureRmDisk -ResourceGroupName osrg -Name osbackup

Set-AzureRmVMOSDisk -VM $vm -ManagedDiskId $disk.Id -Name $disk.Name

Update-AzureRmVM -ResourceGroupName osrg -VM $vm

Java SDK

VirtualMachine virtualMachine = azure.virtualMachines().getById(“<vm_id>”);

virtualMachine

.inner()

.storageProfile()

.osDisk()

.withName(“<disk-name>”)

.managedDisk()

.withId(“<disk_resource_id>”);

virtualMachine.update()

.apply();

GO SDK

func UpdateVM(ctx context.Context, vmName string, diskId string, diskName string) (vm compute.VirtualMachine, err error) {

vm, err = GetVM(ctx, vmName)

if err != nil {

return

}

vm.VirtualMachineProperties.StorageProfile.OSDisk.Name = diskName

vm.VirtualMachineProperties.StorageProfile.ManagedDisk.Id = diskId

vmClient := getVMClient()

future, err := vmClient.CreateOrUpdate(ctx, helpers.ResourceGroupName(), vmName, vm)

if err != nil {

return vm, fmt.Errorf(“cannot update vm: %v”, err)

}

err = future.WaitForCompletion(ctx, vmClient.Client)

if err != nil {

return vm, fmt.Errorf(“cannot get the vm create or update future response: %v”, err)

}

return future.Result(vmClient)

}

Bu yeni yetenek ile sanal makineye ait OS Disk’in nasıl değiştirilebeceğini gördük. Umarım sizler için yararlı bir yazı olur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: , , , Managed Disk, ,, Azure CLI, PowerShell

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap