1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Yeni Dv3 ve Ev3 VM Boyutlarını Tanıyalım

Yeni Dv3 ve Ev3 VM Boyutlarını Tanıyalım

032218_1400_YeniDv3veEv1.png

Yeni Dv3 sanal makine size’ları geçtiğimiz günlerde genel kullanılabilir olarak duyuruldu (GA). Ayrıca yüksek bellek kapasiteli D size’ların (D11-D14) adlandırılması Ev3 olarak güncellendi. Bu yeni size’lar, Intel® Broadwell E5-2673 v4 2.3GHz işlemci ve 2.4 GHz E5-2673 v3 üzerinde çalışan Hyper-Threading Teknolojisini kullanacağı da bildirildi. Fiziksel çekirdeklerden sanal CPU’ya (vCPU) geçiş, daha büyük VM boyutlarını desteklemek ve en son işlemcilerin tam potansiyeli ile kullanabilmenizi sağlayan önemli bir mimari değişiklik olarak gelmektedir. Daha iyi performans ve verimlilik sağlayarak Azure müşterilerine maliyet tasarrufuyla daha iyi sonuçlar alınabilmesi hedefleniyor. Bu yeni size’ları, önceki Dv2 boyutlarından % 28 daha düşük fiyatla satılacağıda duyuruda yer alıyordu.

Dv3 ve Ev3 boyutları, aynı zamanda ana makinelerinde çalışan ilk VM’lerden bazıları olarak geliyor. Windows 2016 ana makineleri, bu yeni VM boyutları için (Nested) İç İçe geçmiş Sanallaştırma ve Hyper-V Konteynerlerini etkinleştirmeye olanak sağlıyor. İç içe geçmiş sanallaştırma, bir Azure sanal makinesinde bir Hyper-V sunucusu çalıştırmanıza izin verir. İç içe geçmiş sanallaştırma ile sanallaştırılmış bir konteyner barındırıcısında bir Hyper-V Konteyner çalıştırabilir, sanal ortamda bir Hyper-V laboratuarı kurabilir veya çoklu makine senaryolarını test edebilirsiniz. Yakın bir zamanda blogumda sizlere Nested (İç içe geçmiş sanallaştırma) teknolojisine ait bir yazı yazıp paylaşacağım.


Resim-1

boyutları, 64 vCPU’ya ve 256GiB RAM’e kadar yüksek bir performans sunuyor. Yeni ismi ile Ev3 sizeları, vCPU’ya Dv3’den daha fazla bellek sağlar ve böylece 64 vCPU ve 432GiB RAM ile en büyük iş yükleri rahatlıkla çalıştırılabilir hale geliyor.

Ayrıca ve hariç, mevcut Dv2, DSv2, F, Fs ve Av2 boyutları yeni Intel® Broadwell işlemciler ile satışa sunulacak. ve boyutları ise Intel® Haswell işlemciler ile satılacak.


Resim-2


Resim-3

Şu anda aşağıdaki bölgelerde kullanıma sunulduğunu görebilirsiniz.Diğer bölgelerde de kullanıma hızlıca alınacağı bildiriliyor.

  • US
  • West 2
  • East
  • West
  • Asia Pacific
  • Southeast

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Yeni Dv3 VM, DS15v2,D15v2,,Europe, D15v2,DS15v2, Intel® Haswell, Hyper-Threaded,Windows Server 2016

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap