1. Ana Sayfa
  2. Mobil Yazılım
  3. Yazdığınız Uygulamayı Mobil Cihazda Test Etme

Yazdığınız Uygulamayı Mobil Cihazda Test Etme


Bu yazımda yazdığınız bir uygulamasını kendi fiziksel cihazınızda nasıl test edeceğinizi ve kullanabileceğinizi göstereceğim. Öncelikle fiziksel bir cihazda test etmek için Developer hesabınız olması gerekiyor. Öğrenciyseniz Dreamspark’ı kullanarak ücretsiz Developer hesabı oluşturabilirsiniz. (DreamsPark hesabınızı okulunuzdaki danışman hocanıza açtırabilirsiniz.)

Uygulamayı test edebilmek için telefonunuzu kayıt ettirmeniz gerekiyor, öncelikle Windows Phone ’a giriyoruz;

https://dev.WindowsPhone.com/

Dashboard’dan Account – Phones’a girdiğinizde, daha önce telefonunuzu kayıt ettirmediyseniz aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.


Resim-1

Telefonunuzu kaydettirmek oldukça basit (Tabi öncelikle USB kablosuyla telefonu bilgisayara bağlamalısınız 🙂 ) search kısmına girip reg yazdığınızda “Windows Phone Developer Registration” ilk sırada karşınıza çıkacaktır.


Resim-2


Resim-3

Telefonunuz kilitliyse şu şekil bir hata alacaksınız.


Resim-4

Telefon kilidini açıp Retry dediğinizde telefonunuz kayıt ettirilmek için hazır demektir!


Resim-5

Dev Center’da kayıtlı olan mail adresimizle oturum açıyoruz.


Resim-6


Resim-7


Resim-8

Hepsi bu kadar! Telefonumuzu kayıt ettirdiğimize göre artık uygulamamızı kendi telefonumuzda test edebiliriz. Visual Studio’ya girdiğimizde Emulator’ı Device ile değiştirip çalıştırdığımız zaman uygulama telefonunuza yüklenecek ve o uygulamanızı bundan sonra -markete vermeseniz bile- kullanabileceksiniz.


Resim-9

Eğer telefonunuz kilitliyken bunu yapmaya çalışırsanız bir hata alacaksınız, kilidi açıp tekrar deneyin, uygulamanızı telefonunuzda yüklenmiş bulacaksınız.


Resim-10


Resim-11

Dev Center’a tekrar girdiğinizde telefonunuzun kaydolduğunu göreceksiniz.


Resim-12

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencisiyim. Okul dışında Microsoft teknolojilerine ilgimden dolayı kendimi bu alanda geliştiriyorum. İlgi alanım Windows Phone ve Windows 8 başta olmak üzere Microsoft teknolojileri.

Yorum Yap