1. Ana Sayfa
  2. Network
  3. Yaygın Olarak Kullanılan Yük Dengeleme Algoritmaları Nelerdir?

Yaygın Olarak Kullanılan Yük Dengeleme Algoritmaları Nelerdir?

Bir önceki yazımda Load Balancing kavramını açıklamıştım. Bu yazımda sizlere yaygın olarak kullanılan yük dengeleme algoritmalarından bahsedeceğim. Yük dengeleyici ya da onu içeren bir ADC (uygulama teslim denetleyicileri), dengeleme yaparken bazı algoritmalara ihtiyaç duyar. Basitten karmaşığa birçok algoritma mevcuttur.

Round Robin Yöntemi Nedir?

Algoritmalar arasında en sık kullanılandır. Gelen istekleri sırasıyla sunuculara dağıtır. İlk istek ilk sunucuya ikinci istek ikinci sunucuya gider ve sırasıyla yük dağılımı yapılır. Büyük yapılarda önerilen bir yöntem değildir. İşlem sayısı arttıkça işlemci üzerindeki yük de artar. Kısa süre içerisinde çok fazla isteğin gelmesi durumunda işlemci üzerinde aşırı yük (overload) oluşur ve yapıyı tehlikeye sokabilir. Çünkü, round robin sunucudaki mevcut yükü hesaplamaz. Konuyu en sade haliyle diyagram üzerinde anlatmak gerekirse;

Resim-1

En Az Bağlantı Yöntemi (Least Connection Method)

Sık kullanılan yöntemlerden biridir, sunucudaki yükü hesaplayabildiği için performans sorunu yaşanmaz. En az trafik hangi sunucuda ise, istekleri oraya yönlendirir.

Resim-2

En Az Yanıt Süresi Yöntemi (Least Response Time Method)

En az bağlantı yönteminden daha karmaşık bir işleyişi vardır. Bir sunucunun sistem durumu izleme isteğine yanıt vermek için harcadığı süreye dayanır. Yanıtın hızı, sunucunun üzerinde ne kadar yük olduğunun ve beklenen kullanıcı deneyiminin bir göstergesidir. Bu yöntemi uygulayan bazı yük dengeleyiciler, her sunucudaki aktif bağlantı süresini de hesaba katabilir.

Resim-3

En Az Bant Genişliği Yöntemi (Least Bandwidth Method)

İstekleri saniyede megabit (Mbps) olarak en az trafiği bulunan sunucuya yönlendirir. Basit bir algoritmadır. En az paket yöntemi de buna dahildir. En az paket yöntemi, belirlenen süre içerisinde en az paketi alan servisi seçer.

Resim-4

Hashing Yöntemi (Hashing Method)

Bu yöntem, gelen paketlerden alınan değerlere göre karar verir. Kaynak IP adresi, port numarası, URL ya da domain adı gibi bilgileri içerir. Spesifik yük dengeleme de denilebilir.

Resim-5

Özel Yük Dengeleme Yöntemi (Custom Load Balancing Method)

Özel yük dengeleme yöntemi, yük dengeleyicinin SNMP aracılığıyla sunuculardaki yükü sorgulamasını sağlar. Sistem yöneticisi, sorgu için sunucu yükünü cpu, ram ve yanıt süresi olarak tanımlayabilir. Sonrasında bunları kendi isteğine uyacak şekilde birleştirerek bir yük dengeleme yöntemi oluşturur.

Yük Dengeleme Neden Önemlidir?

Yük dengeleme özelliğine sahip bir ADC, BT departmalarının, hizmetlerin ölçeklenebilir ve kullanılabilirliğini sağlamasına yardımcı olur. Gelişmiş trafik yönetimi sayesinde son kullanıcıyı en doğru kaynağa yönlendirir. Bir ADC, ortamdaki birçok uygulama ve hizmeti korumak, yönetmek, izlemek ve en iyi son kullanıcı deneyimini sağlar. Bunun haricinde, şifreleme, kimlik doğrulama ve web uygulamaları için güvenlik duvarı gibi işlevlere de sahiptir.

Vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

İyi çalışmalar.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:
www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1992 Malatya doğumluyum. Beykent Üniversitesi İngilizce Mütercim Tercümanlık son, İstanbul Üniversitesi AUZEF Yönetim Bilişim Sistemleri birinci sınıftayım. Bilişim sektörüne NETAŞ bünyesinde bulunan BDH ile başladım. Yaklaşık 7 yıldır bu sektördeyim. Bilişim Sistemleri Yönetimi, Sanallaştırma Çözümleri ve Son Kullanıcı Yönetimi konusunda yıllardır birçok projede yer aldım. Bol kitap okur, çok araştırırım. Öğrenir, öğretir, gelişir, geliştiririm. Bilginin paylaşıldıkça çoğaldığına inanıyorum.

Yorum Yap